Dzisiaj jest piątek, 27 maja 2022 r.   (147 dzień roku) ; imieniny: Amandy, Jana, Juliana Dzień Samorządu Terytorialnego    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 
 |   nasze zdrowie   |   bezpieczeństwo   |   gospodarka regionu   |   życie parafii   | 
 zza drzwi urzędów 
 |   wieści gminne   | 

serwis IKP / sprawy mieszkańców ZP / zza drzwi urzędów / Fundamenty dobrego kontaktu z dzieckiem
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-05-27
USD 4,2966 -0,52%
EUR 4,6102 -0,07%
CHF 4,4814 -0,42%
GBP 5,4209 -0,09%
Wspierane przez Money.pl


Fundamenty dobrego kontaktu z dzieckiem

(fot. PCPR Proszowice)
(fot. PCPR Proszowice)

Proszowice, 23-11-2018

     Z inicjatywy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Proszowicach w dniu 19 listopada 2018 roku w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej zorganizowano konferencję pod nazwą "Wysłuchaj, obserwuj, postaraj się zrozumieć - fundamenty dobrego kontaktu z dzieckiem".

    Konferencja zorganizowana została w ramach kampanii społecznej promującej prawidłowe metody wychowawcze oraz wzorce rodzicielskie na terenie Powiatu Proszowickiego. Wzięło w niej udział blisko 50 osób. Po powitaniu zebranych, jako pierwsza w części merytorycznej głos zabrała asp. sztab. Elżbieta Kowal z Komendy Powiatowej Policji w Proszowicach, która mówiła temat "Współczesnych zagrożeń wśród dzieci i młodzieży - odpowiedzialność prawna nieletniego, procedury postępowania".

(fot. PCPR Proszowice)
- Rodzice muszą kontrolować, co ich dzieci przeglądają w sieci internetowej. Rodzic musi mieć czas, żeby rozmawiać z dzieckiem na temat zagrożeń płynących z internetu. Wielu sprawców przestępstw nawiązuje silną więź emocjonalną z dzieckiem, zakazując dziecku mówienia o tej znajomości komukolwiek. Groźnym zjawiskiem jest rozwijająca się cyberprostytucja. W sieci znajdziemy instrukcje do samookaleczeń czy prób samobójczych. Jest wiele niebezpiecznych gier internetowych. Pamiętajcie, że najważniejsze jest, aby z dzieckiem rozmawiać, rozmawiać, rozmawiać! Trzeba się interesować i kontrolować co dziecko robi w Internecie, bo konsekwencje braku zainteresowania mogą być bardzo bolesne - mówiła Elżbieta Kowal.

     O mechanizmach wspierających i hamujących rozwój dziecka w oparciu o systemowe rozumienie rodziny mówiła Agnieszka Kozik - Merino psycholog/psychoterapeuta z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Proszowicach. - Musimy zapewnić dziecku bezpieczeństwo psychiczne w domu. Dziecko musi być pewne, że ma wsparci w domu i szacunek dla siebie. Musimy umiejętnie wyznaczać granice dziecku. Musimy umiejętnie określić granicę prywatności dziecka, np. czy wolno nam czytać pamiętnik dziecka, czy nie - zwracała uwagę pani psycholog.

     Z żywym zainteresowaniem spotkał się wykład pn. "Dobry Start, to dobry dialog z dzieckiem - o zdolności rodzica/opiekuna do budowania dialogu" który wygłosiła Urszula Turyna psychoterapeuta dziecięcy w Ośrodku Psychoterapii Mały Książę w Krakowie. - Pracuję na co dzień z dziećmi, które sprawiają duże kłopoty wychowawcze. Przychodzi raz dziewczynka do mojego gabinetu, i zamiast powiedzieć "dzień dobry', to mówi do mnie kilka razy "mam Cię w du…e". Pamiętajmy, że aby zbudować dialog, najpierw musimy nauczyć się słuchać dziecka, aktywnie słuchać. Musimy stworzyć w domu bezpieczną przestrzeń, tak aby dom, stał się dla dziecka bezpiecznym miejsce do rozmów o trudnych sprawach. Nie rozmawiajmy od razu z dzieckiem o problemach zaraz po przyjściu ze szkoły. Daj my sobie czas, aby emocje opadły. Być może najlepszym będzie porozmawianie dopiero tuż przed snem. Pamiętajmy, najpierw aktywnie słuchamy, a potem dopiero dialog - tłumaczyła Urszula Turyna.

(fot. PCPR Proszowice)

     Konferencję podsumowała Zdzisława Stopińska Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i Marzena Leja - Kwiecień Dyrektor PCPR w Proszowicach.

- Wykłady pokazały nam, jak ważną rolę w życiu odgrywa rodzina. Jak ważne jest poczucie miłości i bezpieczeństwa w rodzinie. Nasze instytucje muszą prowadzić działania profilaktyczne wskazujące na bardzo ważną rolę rodziny w procesie wychowawczym młodego człowieka i później w życiu dorosłym - apelowała Marzena Leja - Kwiecień.

PCPR Proszowice   


Konferencję zorganizowały: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Proszowicach, Komenda Powiatowa Policji w Proszowicach oraz Poradnia Psychologiczo - Pedagogiczna w Proszowicach.

Wzięli w niej udział: dyrektorzy szkół z terenu powiatu, pedagodzy szkolni, kierownicy i pracownicy GOPS, asystenci rodzin, rodzice i opiekunowie z rodzin zastępczych, policjanci, pracownicy PPP i PCPR.idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Zawsze jest dobry dzień, kiedy otwierasz szczęśliwe oczy.
(ks. Jan Twardowski)
maj  27  piątek
maj  28  sobota
[14.00-19.00]   (Nowe Brzesko)
Dzień Dziecka w Nowym Brzesku
[17.00]   (Proszowice)
MKS NOWA Proszowianka - Orzeł Bębło
maj  29  niedziela
[4.00 - ok. 12.00 (13.00)]   (Proszowice)
giełdy: drobnego inwentarza i koni oraz kwiatów i krzewów
[12.00-20.00]   (Proszowice)
Dzień Pełen Zdrowia! - specjaliści o zdrowiu intymnym kobiet
[13.00]   (Proszowice)
VI. Stary Motór - zlot zabytkowych motocykli
[13.00]   (Pobiednik Mały)
Piknik rodzinny
[15.00]   (Proszowice)
Festyn rodzinny z okazji Dnia Mamy i Dnia Dziecka
[15.00]   (Grębocin)
Dzień dziecka w Grębocinie
[15.00-19.00]   (Waganowice)
Dzień Rodziny w Waganowicach
maj  30  poniedziałek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ