41. Piesza Pielgrzymka Tarnowska była Proszowicach

(fot. Aneta Kotyza / UGiM Proszowice)

Proszowice, 21-08-2023

     W sobotę, 19 sierpnia ulicami miasta przeszli pątnicy 41. Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej. Mieszkańcy Proszowic podejmowali dwie grupy pątników z Diecezji Tarnowskiej - część A i B.

(fot. Aneta Kotyza / UGiM Proszowice)
     Część A tego dnia pokonywała 28 kilometrową trasę z Grobli do Radziemic (mieszkańcy Proszowic podejmowali ich obiadem - DZIĘKUJEMY!), natomiast część B - blisko 25 kilometrową trasę z Piekar do Zielenic (ta grupa pielgrzymów uczestniczyła we mszy świętej). Nasze miasto dla pielgrzymów było miejscem postoju podczas trzeciego dnia ich pielgrzymowania.

     O godzinie 10.30 w Parku Miejskim w Proszowicach odbyła się msza św. pod przewodnictwem bpa Jana Piotrowskiego ordynariusza Diecezji Kieleckiej, koncelebrowana była także przez między innymi: księdza Tomasza Atłasa powołanego do prac w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów w Watykanie oraz księdza dr Jana Zwierzchowskiego naszego proboszcza. We mszy św. uczestniczył burmistrz Grzegorz Cichy.

(fot. Aneta Kotyza / UGiM Proszowice)

     Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę od ponad 40. lat jest organizowana w dniach 17-25 sierpnia, stając się czytelnym znakiem wędrującego Kościoła tarnowskiego. Jej historia sięga 1982 roku. Każdego lata na Jasną Górę podąża rzesza pielgrzymów, z których tylko nieliczni pamiętają początki tarnowskiego pielgrzymowania do tronu Panny Jasnogórskiej.

     Pielgrzymka Tarnowska składa się z 26 grup formowanych przy wyznaczonych parafiach Diecezji Tarnowskiej - od Okulic, Tuchowa, przez Nowy Sącz, Tarnów, aż po Mielec i Dębicę - wierni ziemi tarnowskiej łączą się w drodze do Matki Częstochowskiej.

red.   

źródła: proszowice.pl, pielgrzymkatarnowska.pl

(fot. Aneta Kotyza / UGiM Proszowice)
Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/serwis/mieszkancy/parafie/20230821tarnowska41/art.php