Odpust - wieńce żniwne z proszowickiej parafii

(fot. Andrzej Powidzki)

Proszowice, 16-08-2022

     15 sierpnia to według polskiej tradycji dzień Matki Bożej Zielnej w chrześcijańskim kalendarzu liturgicznym obchodzony, jako święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Historia o śmierci i wniebowzięciu Maryi ma swoje odbicie w apokryfach, które nawiązują do literatury biblijnej, ale nie weszły do kanonu. W jednej z opowieści znajdziemy odpowiedź na pytanie, dlaczego święto to nazywane jest Matki Bożej Zielnej.

     Jak głosi legenda, po śmierci Najświętszej Marii Panny apostołowie trzeciego dnia ciała jej w grobie nie znaleźli, tylko same zioła i kwiaty. Dlatego w dniu Matki Bożej Zielnej, patronki ziemi i roślinności, w podziękowaniu za opiekę święcono niemal wszystko, co w tym czasie kwitnie i owocuje.

(fot. Andrzej Powidzki)

     W tym dniu we wszystkich kościołach święci się płody ziemi, a przede wszystkim dojrzałe zboża i zioła, warzywa i owoce, związane bukiety. Akt poświęcenia, poza dziękczynieniem za plony, ma przypominać również, że apostołowie po otwarciu grobu Maryi znaleźli tylko kwiaty i zioła. Na zakończenie dodam, że dla ludu polskiego był i jest to dzień uroczysty i radosny, często kojarzony z datą zakończenia żniw.

     W poniedziałek, 15 sierpnia 2022 roku ulicę ojca Rafała w Proszowicach wypełniło ponad 20. kramów / straganów z kiermaszem zabawek i artykułami spożywczymi, a także z dewocjonaliami i pamiątkami odpustowymi, które "zapraszały" mieszkańców, a w szczególności dzieci. Na Rynku kręciła się mała karuzela, z której licznie korzystali najmłodsi mieszkańcy miasta i okolicy.

(fot. Andrzej Powidzki)

     O godzinie 11.00 w kościele parafialnym w Proszowicach odprawiona została uroczysta msza święta w intencji rolników z proszowickiej parafii w podziękowaniu za tegoroczne zbiory. Mszę świętą prowadził i homilię wygłosił ksiądz Jerzy Sowa SDB (Salesiani di Don Bosco), urodzony w Proszowicach, rozpoczął słowami wiersza autorstwa poetki ludowej Stanisławy Pudełkiewicz pt. Tragedia ziemi.

Pole przestało dzisiaj zachwycać, pęcznieją miasta, wieś pustoszeje, tam gdzie szumiała złota pszenica, dzisiaj żałośnie oset się chwieje i gdzie się wczoraj kłosiło zboże, dziś tych zagonów już nikt nie orze, czas je zamienia na ugór twardy w obiekt najgorszej w dziejach pogardy, a tych ugorów ciągle przybywa, oj ... smutne będą w przyszłości żniwa.

     Cytując wiersz poetki, ksiądz Jerzy Sowa dał wyraźny przekaz zebranym na Eucharystii, by nigdy nie dopuścili do spełnienia się złowrogo brzmiących słów tego wiersza - bo może zabraknąć chleba. Ksiądz Jerzy zapraszał do dziękczynienia za plony i prośby o Boże błogosławieństwo, do wdzięczności za tych, którzy trudzą się, by chleba nie zabrakło.

Razem z owocami, plonami chcemy ofiarować też wartości duchowe - szacunek do życia, rodziny, pracy, wiarę, cześć dla Tej, która wydała najpiękniejszy owoc ziemi - mówił ksiądz Sowa.

     W trakcie Mszą świętej dokonano aktu poświęcenia żniwnych wieńców z sołectw parafii proszowickiej, a po mszy ruszyła wokół kościoła procesja z Najświętszym Sakramentem i żniwnymi wieńcami.

     Poświęcone, przepiękne żniwne wieńce, dzień wcześniej były prezentowane na gminnej uroczystości dożynkowej, w proszowickiej wsi Ostrów. Odpust na proszowickim rynku trwał do późnego popołudnia.

(fot. Andrzej Powidzki)


Andrzej Powidzki   


fot. Andrzej Powidzki
zdjęcia 15-08-2022   publikacja: 16-08-2022

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/serwis/mieszkancy/parafie/20220816odpust/art.php