Dzisiaj jest piątek, 28 maja 2022 r.   (147 dzień roku) ; imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 
 |   nasze zdrowie   |   bezpieczeństwo   |   gospodarka regionu   | 
 życie parafii 
 |   zza drzwi urzędów   |   wieści gminne   | 

serwis IKP / sprawy mieszkańców ZP / życie parafii / Strażnik papieskiej piuski
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-05-27
USD 4,2966 -0,52%
EUR 4,6102 -0,07%
CHF 4,4814 -0,42%
GBP 5,4209 -0,09%
Wspierane przez Money.pl


msze online
niedziele (święta)

w tygodniu

inne

Strażnik papieskiej piuski

błogosławienie różańca przez papieża
(fot. archiwum Arkadiusza Fularskiego)
(fot. archiwum Arkadiusza Fularskiego)

Hebdów, 3-12-2019

     Mija właśnie 15 lat od historycznego wydarzenia, jakie miało miejsce w Hebdowie w grudniu 2004 roku. Przed 15-tu laty, w maju 2004 roku, wpadłem na pomysł wracając z Wojewódzkiego Dnia Strażaka z Zakopanego, aby do poprosić Księdza Jerzego Bryłę o to, aby poprosił Jana Pawła II o przekazanie piuski papieskiej do Sanktuarium Maryjnego w Hebdowie. Na pomysł ten wpadłem w bazylice w Ludźmierzu.

     Jak powiedziałem wyżej, wracaliśmy fiatem Ducato z OSP Nowe Brzesko na początku maja 2004 roku z Zakopanego i w Szaflarach śp. druh prezes Jan Melczewski mówi jedźmy przez Ludźmierz, pomodlimy się w Sanktuarium. Tak zrobiliśmy. Kiedy zobaczyłem piuskę obok Gaździny Podhala, pomyślałem, żeby piuska trafiła też do Pani Nadwiślańskiej w Hebdowie. Udało się doprowadzić do wizyty w Watykanie i audiencji u Ojca Świętego w dniu 21 listopada 2004 roku. Ksiądz infułat Jerzy Bryła poprosił Jana Pawła II o przekazanie piuski i różańca do Hebdowa i do Nowego Brzeska. Ojciec święty ściągnął wtedy piuskę z głowy, podpisał ją i piuska ta dziś już jest relikwią Świętego Jana Pawła II w Hebdowskim Sanktuarium Maryjnym. Znajduje się tuż obok figury Matki Bożej w ołtarzu głównym.

     Wróćmy do listopada 2004. Po naszym powrocie z Watykanu, uradowany darami Ksiądz Proboszcz Józef Ostręga z Hebdowa zaproponował, aby dary od Ojca Swiętego Jana Pawła II przekazane zostały uroczyście do Hebdowa w dniu 8 grudnia 2004 roku, czyli w Święto Maryjne.

     Papieską piuskę i poświęcony przez Jana Pawła II różaniec przekazał w dniu 8 grudnia 2004 roku na ręce Księdza Proboszcza Józefa Ostręgi urodzony w Nowym Brzesku Ks. infułat Jerzy Bryła, wówczas proboszcz parafii Najświętszego Salwatora w Krakowie.

     Uroczystość zgromadziła kilkaset osób. Obok grupy dwudziestu pielgrzymów z Ziemi Nowobrzeskiej, którzy byli obecni na audiencji prywatnej w Watykanie w dniu 21 listopada 2004 roku, nie zabrakło wielu księży, parlamentarzystów, przedstawicieli OSP z całego Powiatu Proszowickiego i okolic oraz Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Licznie przybyli parafianie oraz pielgrzymi, w tym wielu z Krakowa.

przekazanie piuski
(fot. archiwum Arkadiusza Fularskiego)

powitanie gości
(fot. archiwum Arkadiusza Fularskiego)
     Hebdowska uroczystość rozpoczęła się o procesją wokół pomnika papieża Jana Pawła II znajdującego się przed kościołem w Hebdowie. W asyście siedemnastu strażackich pocztów sztandarowych i dziesięciu księży, przedstawiciele Bractwa Kurkowego z Krakowa wnieśli do Świątyni przekazane przez Ojca Świętego dary dla parafii w Hebdowie.

     Na tą wyjątkową uroczystość do Hebdowa przyjechali też licznie przedstawiciele krakowskiego Bractwa Kurkowego na czele z królami kurkowymi Stanisławem Dyrdą i Leonem Grzybkiem oraz marszałkami Ryszardem Maślanką i Antonim Kapką. Ubrani w piękne kontuszowe stroje zaprezentowali wiernym dary przekazane przez Ojca Świętego dla parafii.

- Kiedy Ojciec Święty, jako mały chłopiec został sierotą powierzył siebie Matce Bożej w opiekę. Ta szczególna miłość do Niej przetrwała lata. Kiedy zaproponowałem Mu ofiarowanie darów dla Matki Bożej Hebdowskiej, która jest czczona w sposób szczególny przez wiernych, zgodził się bez wachania. Dla mnie to sanktuarium Maryjne też ma wymiar szczególny. To tutaj spędziłem pierwsze lata swojego dzieciństwa, bawiąc się z dziećmi państwa Skąpskich. Proszę Was, aby te dary od Ojca Świętego przypominały Wam o wierności Kościołowi i mobilizowały do bycia lepszym - mówił w 2004 roku ks. infułat Jerzy Bryła w Hebdowie przekazując papieskie dary na ręce wzruszonego proboszcza hebdowskiej parafii ks. mgr Józefa Ostręgi.

- Kiedyś, będąc jeszcze klerykiem zostałem wyznaczony na ceremoniarza, który asystował księdzu arcybiskupowi Karolowi Wojtyle podczas Jego wizytacji naszego krakowskiego Seminarium. Podawałem wówczas piuskę kardynałowi i nawet na myśl mi nie przychodziło, że kiedyś spotka mnie tak duże wyróżnienie, że stanę się strażnikiem papieskiej piuski, która przywędruje do mojej parafii. Tego,co teraz czuję nie da się wyrazić słowami - mówił w 2004 roku ks. Ostręga.
papieskie dary prezentują marszałkowie Antoni Kapka (z lewej) i Ryszard Maślanka
(fot. archiwum Arkadiusza Fularskiego)
przekazanie piuski
(fot. archiwum Arkadiusza Fularskiego)

     Po zakończonym nabożeństwie, które przypadło w 150. rocznicę ustanowienia przez papieża Piusa IX święta Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryji Panny, wszyscy wierni otrzymali okolicznościowy obrazek przedstawiające moment błogosławieństwa przez papieża Jana Pawła II darów dla parafii w Hebdowie.

- Takiego wydarzenia jeszcze w Hebdowie nie było i długo jeszcze nie będzie - mówili po uroczystości w Hebdowie wierni z tej parafii.

     Na pamiątkę tych wydarzeń, od 2004 roku, w Hebdowie organizowany jest zawsze w pierwszą niedzielę grudnia Dzień Pielgrzyma. Obok parafian, licznie na uroczystości przyjeżdżają co roku pielgrzymi z różnych stron. Wśród kilkuset osób, corocznie przyjeżdża licznie brać strażacka ze sztandarami z całego Powiatu Proszowickiego i gmin sąsiednich. Po uroczystościach w świątyni władze Gminy Nowe Brzesko oraz Miejsko-Gminne Centrum Kultury razem z OSP Hebdów i KGW Hebdów zapraszają zawsze do remizy w Hebdowie (Starym Brzysku) na gorący poczęstunek. Gościnność Gospodarzy jest wielka, zatem wszyscy chętnie z niej korzystają.

Hebdów 8 grudnia 2012 IX Dzień Pielgrzyma
(fot. archiwum Arkadiusza Fularskiego)

     I tym razem strażnik papieskiej piuski, ks. proboszcz Józef Ostręga zaprasza do Sanktuarium Maryjnego w Hebdowie na Dzień Pielgrzyma. Tegoroczne uroczystości zaplanowano na godzinę 11.30 w niedzielę 8 grudnia. Swoją obecność potwierdził m.in. wojewódzki kapelan strażaków ks. bryg. Władysław Kulig.

Arkadiusz Fularski   idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Zawsze jest dobry dzień, kiedy otwierasz szczęśliwe oczy.
(ks. Jan Twardowski)
maj  28  sobota
[14.00-19.00]   (Nowe Brzesko)
Dzień Dziecka w Nowym Brzesku
[17.00]   (Proszowice)
MKS NOWA Proszowianka - Orzeł Bębło
maj  29  niedziela
[4.00 - ok. 12.00 (13.00)]   (Proszowice)
giełdy: drobnego inwentarza i koni oraz kwiatów i krzewów
[12.00-20.00]   (Proszowice)
Dzień Pełen Zdrowia! - specjaliści o zdrowiu intymnym kobiet
[13.00]   (Proszowice)
VI. Stary Motór - zlot zabytkowych motocykli
[13.00]   (Pobiednik Mały)
Piknik rodzinny
[15.00]   (Proszowice)
Festyn rodzinny z okazji Dnia Mamy i Dnia Dziecka
[15.00]   (Grębocin)
Dzień dziecka w Grębocinie
[15.00-19.00]   (Waganowice)
Dzień Rodziny w Waganowicach
maj  30  poniedziałek
maj  31  wtorek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ