Odpust i wieńce żniwne w proszowickiej parafii

(fot. Andrzej Powidzki)

Proszowice, 16-08-2019

     15 sierpnia przypada święto kościelne Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zwane również świętem Matki Bożej Zielnej. Maria jest czczona od wieków jako patronka ziemi i płodów rolnych. Dlatego w dniu 15 sierpnia składane są symboliczne dary w postaci ziół i kwiatów oraz organizowane odpusty parafialne, a także dożynki.

     W czwartek Rynek w Proszowicach wypełniły kramy i stragany z kiermaszem zabawek i artykułami spożywczymi, a także z dewocjonaliami i pamiątkami odpustowymi, które "zapraszały" mieszkańców, a w szczególności dzieci.

     O godzinie 11.00 w kościele parafialnym w Proszowicach odprawiona została uroczysta msza świętą dziękczynną za ukończone prace żniwne. Przed mszą świętą dokonano aktu poświęcenia żniwnych wieńców z sołectw parafii proszowickiej. Po mszy świętej ruszyła wokół kościoła procesja z Najświętszym Sakramentem i żniwnymi wieńcami. Zatrzymała się przed krzyżem, gdzie na przygotowanym stole panie z sołectw dzieliły przyniesiony poświęcony chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów, a wszyscy przybyli do kościoła mogli go posmakować ze świeżym smalcem i kiszonym ogórkiem.

(fot. Andrzej Powidzki)

     Po południu delegacje z sołectw parafii proszowickiej, z poświęconymi żniwnymi wieńcami udały się do wsi Bobin w gminie Proszowice, uczcić zakończenie rolniczego letniego trudu pospołu z innymi sołectwami, a także z przedstawicielami władz samorządu gminy i województwa oraz parafii kościelnych i mieszkańców gminy. Bowiem w Bobinie w tym roku została zorganizowana główna uroczystość świętowania zakończenia żniw - Dożynki Gminy Proszowice, a odpust na proszowickim rynku trwał dalej - kiermasz skończył się około 19.00.

Andrzej Powidzki   

(fot. Andrzej Powidzki)

fot. Andrzej Powidzki
zdjęcia 15-08-2019   publikacja: 16-08-2019

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/mieszkancy/parafie/20190816prosz_odpust/art.php