facebook
W Hebdowie, o Aztekach i Inkach

    Dzisiaj jest niedziela, 23 lutego 2020 r.   (54 dzień roku) ; imieniny: Damiana, Romana, Romany    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 
 |   nasze zdrowie   |   bezpieczeństwo   |   gospodarka regionu   | 
 życie parafii 
 |   zza drzwi urzędów   |   wieści gminne   | 

serwis IKP / sprawy mieszkańców ZP / życie parafii / W Hebdowie, o Aztekach i Inkach
O G Ł O S Z E N I A


W Hebdowie, o Aztekach i Inkach

(fot. Weronika Szczepańska)

Hebdów, 16-08-2019

     W dniu 15 sierpnia w Sanktuarium Maryjnym w Hebdowie odbyły się uroczystości odpustowe. Mszy świętej przewodniczył ks. dr Krzysztof Biroś przy koncelebrze księży: Zbigniewa Janiczka, Stanisława Chowańca, Władysława Pietrzyka i Józefa Ostręgi.

- Od wielu lat przebywam na misjach. W Kamerunie, Chile a teraz jestem w Boliwii. Od dawna jednak co roku 15 sierpnia przyjeżdżam do Hebdowa, aby naładować akumulatory na kolejny rok pracy w boliwijskich górach na wysokości między 3200, a 5000 m n.p.m. Moja parafia obejmuje 7000 km kwadratowych, i nie ma tam ani metra asfaltu. Nie ma wodociągów, ale jest energia elektryczna. O kanalizacji nawet nikt nie marzy. Ale potomkowie Inków i Azteków są bardzo religijni - opowiadał podczas homilii pijar ks. Stanisław Chowaniec.

(fot. Weronika Szczepańska)

     Uroczystości w Hebdowie stały się okazją do przypomnienia wydarzeń sprzed pięciu lat. Prezes OSP Hebdów druh Józef Krosta pod koniec mszy przypomniał historię budowy i odsłonięcia w dniu 15 sierpnia 2014 roku na placu przykościelnym w Hebdowie, pomnika upamiętniającego wydarzenia sprzed 75 lat w Hebdowie i Brzesku Nowym.

Arkadiusz Fularski   

(fot. Weronika Szczepańska)

     Poniżej prezentujemy pełny tekst odczytany przez prezesa Józefa Krostę, w Hebdowie na mszy w dniu 15 sierpnia 2019 r.

Czcigodny księże Józefie proboszczu parafii w hebdowie, kapelanie strażaków, drogi księże misjonarzu Stanisławie gościu z dalekiej Boliwii. Szanowny poczet sztandarowy Ochotniczej Straży Pożarnej w Hebdowie, druhny i druhowie. Oraz wszyscy wierni obecni w sanktuarium Matki Bożej w Hebdowie.

Za chwilę będziemy wspólnie uczestniczyć w procesji odpustowej, pozwolę sobie na chwilę refleksji. Minęło pięć od naszego wspólnego świętowania uroczystości odpustowych w parafii hebdowskiej i 70 rocznicy powstania Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944r oraz powstania Lipcowego w 1944r. w Nowym Brzesku. Właśnie 15 sierpnia 2014r.odsłoniliśmy pomnik obelisk poświęcony tym wydarzeniom, w których uczestniczył i homilię wygłosił ks. Stanisław Chowaniec z Boliwii. Czas biegnie szybko mamy 75 rocznicę Powstania Rzeczpospolitej Partyzanckiej i mamy, ks. Stanisława Chowańca, którego obecność nadaje blasku dzisiejszej uroczystości. Pozwolę sobie przypomnieć krótka historię pomysłu powstania i wykonania obelisku przed sanktuarium hebdowskim. 16 września 2013 roku zawiązał się społeczny komitet obchodów 70 rocznicy Rzeczpospolitej Partyzanckiej ( Proszowickiej) pod przewodnictwem Druha Arkadiusza Fularskiego. Komitet reprezentował związek Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych z jej prezesem S.P. Tadeuszem Mykałą, kołem LOK w Nowym Brzesku, OSP w Hebdowie i osobami chętnymi pomagać i pracować.

Zastanawialiśmy się wszyscy gdzie ma być lokalizacja, usytuowanie przyszłego obelisk. Historyk Pan Henryk Pomykalski podpowiedział nam i wskazał, że najlepszą lokalizacją będzie Hebdów, przed sanktuarium. Zwróciliśmy się do ks. mgr. Józefa Ostręgi proboszcza parafii hebdowskiej, który nie zastanawiał się długo i wskazał miejsce, pomoc przy realizacji budowy obelisku. Obelisk na którym jest zamontowana tablica przypomina nam wydarzenia jakie rozegrały się w Naszej małej ojczyźnie w czasie Powstania Nowobrzeskiego 27 lipca 1944 r.

Z opisów historycznych i wspomnień mieszkańców wiemy, że dowodzący wówczas akcją był mjr Bohdan Thugutt z 106 Dywizji Piechoty AK. Zaatakował 27 lipca rankiem na ulicach Nowego Brzeska, jadące z Koszyc do Krakowa oddziały żandarmerii hitlerowskiej, - które stoczyły z partyzantami regularną bitwę. W odwecie Niemcy wieczorem 27 lipca 1944r. kilkakrotnie zbombardowali Nowe Brzesko i zamierzali przystąpić do pacyfikacji Nowego Brzeska.

Niemcy wkraczając do Nowego Brzeska wzięli 20. zakładników Nosząc się z zamiarem ich rozstrzelania i prowadzenia dalszej pacyfikacji. Udało się jednak za pośrednictwem kilku osób, a to: występującego w mundurze strażackim Stefana Pabiska z BCh, pseudo "Kot" sołtysa Cieślika z Hebdowa oraz administratora majątku Hebdów, członka AK Antoniego Skąpskiego i Weroniki Czerwiec mieszkanki Nowego Brzeska, która świetnie znała język niemiecki. Przekazali Niemcom sugestię, że sprawcą działań bojowych był oddział partyzantki radzieckiej, który przedostał się przez Wisłę z Puszczy Niepołomickiej. Niemcy dali temu wiarę i odstąpili od zamiaru dalszej pacyfikacji oraz uwolnili zakładników.

Oddziały niemieckie pojechały w stronę Koszyc oraz Krakowa, a partyzanci wycofali się do lasu w Pławowicach.

Wszyscy żyjący świadkowie wydarzeń z 27 lipca 1944r. uważają, że roli Antoniego Skąpskiego i Weroniki Czerwiec, w ocaleniu Nowego Brzeska przed pacyfikacją nie da się przecenić.

Treść napisu na tablicy pamiątkowej umieszczonej na obelisku.

W 70. ROCZNICĘ POWSTANIA LIPCOWEGO ANTONIEMU SKĄPSKIEMU I WERONICE CZERWIEC ORAZ WSZYSTKIM BOHATEROM WYDARZEŃ LIPCOWYCH 1944 ROKU,
W PODZIĘKOWANIU ZA OCALENIE NOWEGO BRZESKA I HEBDOWA PRZED PACYFIKACJĄ HITLEROWSKĄ
WDZIĘCZNI MIESZKAŃCY ZIEMI NOWOBRZESKIEJ.
15 SIERPNIA 2014 R.

Serdecznie dziękuję ks. misjonarzowi Stanisławowi za dzisiejszą wygłoszoną homilię. Przybliżenie ciężkiej pracy misjonarzy w Boliwii oraz trudu życia mieszkańców Boliwii.


Dziękuję. Szczęść Boże.   


fot. Weronika Szczepańska
zdjęcia 15-08-2019   publikacja: 16-08-2019idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Miłość nie ma wieku, ponieważ stale się odradza.
(Blaise Pascal)
luty  23  niedziela
[8.00]   (Piotrkowice Małe)
Konferencja pszczelarska
[16.00]   (Klimontów)
wieczór wspomnień ks. St. Palimąki
[16.00]   (Skalbmierz)
"Niedziela z uwielbieniem"
luty  24  poniedziałek
luty  25  wtorek
[...]   (Proszowice)
Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
[18.00]   (Kraków)
Narodowe Święto Pracy - spotkanie w KKW
luty  26  środa
[9.30]   (Karniowice)
Bezpłatne szkolenie "Wapnowanie - gleba i plony naturalnie lepsze"
DŁUGOTERMINOWE:
[wystawa]   "Południe Francji w obiektywie Zofii Zalewskiej"
[do 30 kwietnia 2020]    (PiMBP Proszowice)


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ