Dzisiaj jest piątek, 27 maja 2022 r.   (147 dzień roku) ; imieniny: Amandy, Jana, Juliana Dzień Samorządu Terytorialnego    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 
 |   nasze zdrowie   |   bezpieczeństwo   |   gospodarka regionu   | 
 życie parafii 
 |   zza drzwi urzędów   |   wieści gminne   | 

serwis IKP / sprawy mieszkańców ZP / życie parafii / Witajcie w Proszowicach!
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-05-27
USD 4,2966 -0,52%
EUR 4,6102 -0,07%
CHF 4,4814 -0,42%
GBP 5,4209 -0,09%
Wspierane przez Money.pl


msze online
niedziele (święta)

w tygodniu

inne

Witajcie w Proszowicach!

(fot. Mateusz Gajda)

Proszowice, 20-08-2018

     W niedzielę, 19 sierpnia do Proszowic przywędrowali uczestnicy 36. Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej. Mniej więcej połowa spośród wszystkich pielgrzymów wzięła udział w mszy świętej, która została odprawiona na terenie parku miejskiego o godzinie 10.30.

     Pielgrzymka, ze względów organizacyjnych jest podzielona na 2 większe grupy, które idą na Jasną Górę dwoma różnymi trasami. Jednak na mapie pielgrzymki są punkty, w których pojawiają się obydwie grupy. Takim miejscem są Proszowice, nie dochodzi tu jednak do złączenia trwałego obu grup, ze względu na ogromną ilość uczestników mogłoby to doprowadzić do "zakorkowania" dróg i mniejszych miejscowości.

     Pierwsza część pielgrzymów przyszła do miasta od strony Kościelca, gdzie nocowali, już wczesnym rankiem. Grupa ta brała udział we mszy, w parku, a po jej zakończeniu spożywała posiłek. Pielgrzymi mieli także czas na odpoczynek w czasie, którego mogli skorzystać z usług licznych sklepów podążających za pielgrzymami i oferujących jedzenie, pamiątki sakralne. Około godziny 13 pierwsze grupki z poszczególnych parafii diecezji tarnowskiej wyruszyły w kilkuminutowych odstępach w stronę Zielenic, gdzie mieli nocować.

obwoźny sklep z pamiątkami (fot. Mateusz Gajda)

     Po wyjściu pątników "porannych" do miasta przybyła druga część pielgrzymów, która swoją mszę miała w Nowym Brzesku. Także podzielili się na mniejsze grupki i mieszkańcy parafii "wzięli ich pod swoje skrzydła", nakarmili głodnych, napoili spragnionych, a pragnącym ochłody zaoferowali lody. Po krótkim odpoczynku i oni opuścili gościnne Proszowice, aby zdążyć na nocleg do Radziemic.

     Proszowice to jedno z nielicznych miejsc na trasie PPT, które przyjmuje obydwie grupy pielgrzymów, jest to duże wyzwanie nie tylko dla proszowian, ale także dla całej parafii. Niemały udział w podejmowaniu gości z Tarnowa mają także mieszkańcy okolicznych wiosek. O ile parafianie zdają egzamin z gościnności doskonale, to koordynacja ich działań troszkę szwankuje. Problemem nie jest fakt, że każda z grupek je coś innego, bo choć to brutalnie brzmi, to w czasie pielgrzymki nie je się dla smaku potraw, tylko żeby nabrać sił, jednak kiepski przepływ informacji o ilości pielgrzymów, którym trzeba w "punktach żywnościowych" zapewnić "wikt i opierunek". Powoduje to nadmiar posiłków w jednym miejscu, a niedobór w innym.

     Gdy już ta informacja przebije się do koordynatorów poszczególnych "jadłodajni", jest już za późno na reakcję i powstaje kłopot nadmiaru żywności do zagospodarowania, "aby się nie zmarnowało".

proszowicki park (fot. Mateusz Gajda)

     Niestety zdarza się to niemal co roku, że w którejś z grup zostaje jedzenie. Często jest to zupa, której nie ma jak szybko przetransportować do innego miejsca, gdzie znalazłyby się osoby chętnie z tego nadmiaru mogące skorzystać. Warto, zatem popracować nad tym, aby za rok wszyscy pielgrzymi mogli zjeść coś ciepłego. Może jest tu miejsce do działań naszych przewodników duchowych, a może jakiś koordynator nadrzędny wyposażony w odpowiedni sprzęt.

     Sami pielgrzymi, to jednak bardzo zdeterminowani ludzie, nie narzekają, są szczęśliwi, że trafiają do miejsc, które witają ich, tak życzliwie jak Proszowice i wspierają w drodze.

     Mógłbym napisać, że trudnej drodze, ale spośród kilku osób, które pytałem o odczucia dotyczące drogi nikt nie powiedział, że jest ona trudna. Nieliczni narzekali trochę na upał, lecz mówili, że to też niewielki problem. Zajęci modlitwą, śpiewem i rozmyślaniem nad intencją swojej podróży nie mają czasu na użalanie się nad sobą.

Szczęśliwej drogi!

Mateusz Gajda   

(fot. Mateusz Gajda)


idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Zawsze jest dobry dzień, kiedy otwierasz szczęśliwe oczy.
(ks. Jan Twardowski)
maj  27  piątek
maj  28  sobota
[14.00-19.00]   (Nowe Brzesko)
Dzień Dziecka w Nowym Brzesku
[17.00]   (Proszowice)
MKS NOWA Proszowianka - Orzeł Bębło
maj  29  niedziela
[4.00 - ok. 12.00 (13.00)]   (Proszowice)
giełdy: drobnego inwentarza i koni oraz kwiatów i krzewów
[12.00-20.00]   (Proszowice)
Dzień Pełen Zdrowia! - specjaliści o zdrowiu intymnym kobiet
[13.00]   (Proszowice)
VI. Stary Motór - zlot zabytkowych motocykli
[13.00]   (Pobiednik Mały)
Piknik rodzinny
[15.00]   (Proszowice)
Festyn rodzinny z okazji Dnia Mamy i Dnia Dziecka
[15.00]   (Grębocin)
Dzień dziecka w Grębocinie
[15.00-19.00]   (Waganowice)
Dzień Rodziny w Waganowicach
maj  30  poniedziałek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ