Dzisiaj jest piątek, 28 maja 2022 r.   (147 dzień roku) ; imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 
 |   nasze zdrowie   |   bezpieczeństwo   |   gospodarka regionu   | 
 życie parafii 
 |   zza drzwi urzędów   |   wieści gminne   | 

serwis IKP / sprawy mieszkańców ZP / życie parafii / Z Tarnowa przez Proszowice na Jasną Górę
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-05-27
USD 4,2966 -0,52%
EUR 4,6102 -0,07%
CHF 4,4814 -0,42%
GBP 5,4209 -0,09%
Wspierane przez Money.pl


msze online
niedziele (święta)

w tygodniu

inne

Z Tarnowa przez Proszowice na Jasną Górę

(fot. pielgrzymkatarnowska.pl/)

Proszowice, 4-08-2018

     17 sierpnia mszą świętą na Placu Katedralnym w Tarnowie zostanie zainaugurowana XXXVI Piesza Pielgrzymka Tarnowska z tegorocznym hasłem "Pełni Ducha Świętego budujemy Kościół na wzór Chrystusa". Pielgrzymi spędzą w drodze na Jasną Górę 9 dni. Tradycyjnie już pielgrzymka przejdzie także przez powiat proszowicki.

     Idea Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej zaczęła rodzić się w roku 1978, kiedy to ówczesny proboszcz parafii Łączki Brzeskie - ks. Tadeusz Wiater udzielał noclegu pielgrzymce rzeszowskiej. Wtedy to właśnie w głowie proboszcza miała się zrodzić idea organizacji pielgrzymki diecezji tarnowskiej. Jednak na start pierwszej Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej trzeba było czekać do roku 1982, kiedy to pomimo trwającego wciąż w naszym kraju stanu wojennego, 4 sierpnia z Rzeszowa pod przewodnictwem ks. Tadeusza Wiatera wyruszyła pierwsza grupa tarnowskich pielgrzymów.

(fot. pielgrzymkatarnowska.pl/)
     Dwa dni później już z Tarnowa wyruszyli pozostali. 7 sierpnia w Szczucinie doszło do połączenia obu grup. Warto przypomnieć, iż mobilizacją dla księdza Wiatera do organizacji pielgrzymki właśnie w 1982 roku, była przypadająca na ten rok okrągła sześćsetna rocznica obecności w Polsce Obrazu Jasnogórskiego. Po zakończeniu historycznej pierwszej pielgrzymki na polecenie ks. bpa Jerzego Ablewicza zebrała się grupa księży pod przewodnictwem ks. Wiatera, która ustaliła trasę oraz czas trwania następnych pielgrzymek na 9 dni (17- 25 sierpnia).

     Pielgrzymi podzieleni są na dwie grupy. Obie grupy wyruszają 17 sierpnia po mszy świętej spod placu Katedry w Tarnowie, ale później każda z grup idzie inną trasą. Pierwsza grupa pojawia się w naszym powiecie 3. dnia pielgrzymki, czyli 19 sierpnia (w tym roku jest to niedziela). Pobyt w naszym powiecie pielgrzymi rozpoczynają od mszy świętej w Nowym Brzesku, później mają m.in. krótki odpoczynek w Kowali, a około godziny 14 postój obiadowy w Proszowicach. Tego dnia jeszcze raz zatrzymują się na dłuższy postój - w Ibramowicach, a następnie nocują w Radziemicach. Następnego dnia opuszczają nasz powiat i już o 10.30 są w powiecie miechowskim, a dokładnie w Racławicach, gdzie uczestniczą we mszy świętej.

     Druga grupa dociera do naszego powiatu dzień wcześniej, czyli 18 sierpnia. Tuż po południu przechodzą przez Koszyce, a później zatrzymują się na posiłek w Książnicach Wielkich. Następnie ruszają w stronę Piekar i Kościelca, gdzie zatrzymują się na nocleg. Przez następny dzień nadal przebywają w naszym powiecie. Uczestniczą we mszy świętej o 10.30 w Proszowicach, później jedzą tu także obiad. Następnie zatrzymują się na odpoczynek w Błogocicach, a na koniec dnia nocują w Zielenicach, gdzie następnego dnia o godzinie 7 uczestniczą we mszy świętej, po czym opuszczają nasz powiat.

     Zapisy na pielgrzymkę wciąż trwają. Kończą się tuż przed jej startem, więc jest jeszcze dużo czasu na podjęcie decyzji o wzięciu w niej udziału. Jednak, jeśli ktoś nie może tego zrobić, to może towarzyszyć pielgrzymom na trasie, gdy zawitają do naszego powiatu, zwłaszcza, że będą u nas w niedzielę.

     Lista wszystkich miejscowości, przez które przechodzić będzie pielgrzymka znajduje się na jej oficjalnej stronie internetowej. Warto zatem upewnić się, czy pielgrzymi nie przejdą tuż obok naszego domu. Gdybyśmy do nich wyszli i przynajmniej im pomachali i życzyli szczęścia, to na pewno dodałoby im siły do dalszej, trudnej drogi.

Mateusz Gajda   

(fot. pielgrzymkatarnowska.pl/)


idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Zawsze jest dobry dzień, kiedy otwierasz szczęśliwe oczy.
(ks. Jan Twardowski)
maj  28  sobota
[14.00-19.00]   (Nowe Brzesko)
Dzień Dziecka w Nowym Brzesku
[17.00]   (Proszowice)
MKS NOWA Proszowianka - Orzeł Bębło
maj  29  niedziela
[4.00 - ok. 12.00 (13.00)]   (Proszowice)
giełdy: drobnego inwentarza i koni oraz kwiatów i krzewów
[12.00-20.00]   (Proszowice)
Dzień Pełen Zdrowia! - specjaliści o zdrowiu intymnym kobiet
[13.00]   (Proszowice)
VI. Stary Motór - zlot zabytkowych motocykli
[13.00]   (Pobiednik Mały)
Piknik rodzinny
[15.00]   (Proszowice)
Festyn rodzinny z okazji Dnia Mamy i Dnia Dziecka
[15.00]   (Grębocin)
Dzień dziecka w Grębocinie
[15.00-19.00]   (Waganowice)
Dzień Rodziny w Waganowicach
maj  30  poniedziałek
maj  31  wtorek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ