Perła Ponidzia - skalbmierska kolegiata potrzebuje Twojej pomocy

(fot. parafia Skalbmierz)

Skalbmierz, 8-05-2018

     Wierni i proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu proszą o wsparcie finansowe na przebudowę posadzki w kościele i wzmocnienia posadowienia słupów kościelnego chóru w świątyni parafialnej. Remont obejmuje całość posadzki. Całkowity koszt prac szacowany jest na około 500 tysięcy złotych. Tylko w części pokryje go dotacja przyznana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przeznaczyło na ten cel 150 tysięcy złotych. Liczymy, że prace będą mogły zakończyć się w październiku tego roku.

     Ostatnie prace remontowe posadzki prowadzone były w XIX wieku. Konieczność przeprowadzenia remontu potwierdziły badania wykonane przez naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Zapadliny i odkształcenia posadzki stanowią w tym momencie duże zagrożenie dla bezpieczeństwa wiernych i estetyki wnętrza gotyckiej świątyni, Perły Ponidzia.

     Nasza kolegiata należy do najpiękniejszych kościołów diecezji kieleckiej. Od szeregu lat jest sukcesywnie odnawiana i restaurowana. Prosimy o finansowe wsparcie tego szlachetnego celu.

Wpłaty możemy składać kontaktując się z kancelarią parafii lub przelewając dowolną sumę pieniędzy Bank Spółdzielczy w Proszowicach oddział w Skalbmierzu na numer konta parafii: 18-8597-0001-0030-0300-5991-0001 z dopiskiem: "na remont posadzki" i danymi ofiarodawcy.

     Wyrażamy wdzięczność za wszelką życzliwość oraz duchowe i materialne wsparcie naszych prac. Wspólnymi siłami uczyńmy wszystko, aby skalbmierska świątynia była miejscem, które będzie mogło służyć kolejnym pokoleniom jako dom modlitwy i bogate dziedzictwo kultury.

Bóg zapłać!

proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu - ks. kanonik Marian Fatyga   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/mieszkancy/parafie/20180508skalb_apel/art.php