Jak mulczować kłącza omacnicy...

(fot. Krzysztof Łakomski)
(fot. Krzysztof Łakomski)

Rudno Dolne, 17-10-2022

     Firma Handlowo-Usługowa ADMET Adam i Teresa Czekaj (założona w 1991 roku) zorganizowała w niedzielę 16 października 2022 roku Dzień Kukurydzy na terenie gminy Nowe Brzesko (Rudno Dolne). W spotkaniu udział wzięło ponad stu producentów kukurydzy z Małopolski i Województwa Świętokrzyskiego.

     Spotkanie tradycyjnie otworzył Adam Czekaj, który przedstawił program niedzielnego Dnia Kukurydzy. Następnie przedstawiciele firmy Pioneer Jarosław Żurek i Mateusz Dalibóg zapoznali zebranych z najnowszymi propozycjami swojej firmy dla rolników. Tradycyjnie szczegółowo omówiono poszczególne odmiany ziarna Pioneer i ich rozwój na polu doświadczalnym Adama Czekaja w Rudnie Dolnym. O tym, jak najlepiej nawozić kukurydzę i osiągać największe plony mówił Wiesław Kocoł z firmy YARA. Wykłady w terenie prowadzone przez znakomicie przygotowanych merytorycznie prelegentów spotkały się z dużym zainteresowaniem.

- Celem organizowanego przez nas Dnia Kukurydzy jest prezentacja rolnikom najnowszych odmian ziarna, zasad najlepszego nawożenia i zachęcenia do zakupu towarów u nas. To pierwsze takie spotkanie rolników po dwóch latach. Wcześniej ze względu na pandemię COVID-19 nie udało się nam zorganizować Dni Kukurydzy. Dziękujemy wszystkim za udział i wymianę doświadczeń - powiedział nam Adam Czekaj właściciel FHU ADMET, mieszkaniec Gminy Nowe Brzesko.

(fot. Krzysztof Łakomski)

Organizowane Dni Kukurydzy od lat przyciągają wielu rolników.

- Uprawiam kukurydzę na różnych polach, m.in. na Odwiślu koło Igołomii. Jednak w tym roku jest naprawdę ciężko. Niestabilne ceny mające związek z wojną w Ukrainie, susza i ogromny wzrost ceny nawozów powodują, że opłacalność produkcji kukurydzy bardzo zmalała. Jako przykład podam, że rok temu za tira nawozów dawałem dwa tiry kukurydzy, dzisiaj za tira nawozów muszę zapłacić cztery tiry kukurydzy - powiedział nam Artur Sobczyk rolnik z Nowego Brzeska.

     Z wykładów prelegentów można było się dowiedzieć, że w Europie największe plony można uzyskać we włoskiej Lombardii, czyli do 25 ton kukurydzy z jednego hektara nawadnianych systematycznie pól. Jak powiedział Mateusz Dalibóg rekord światowy padł w amerykańskiej Virginii w 2022 roku, gdzie uzyskano ponad 40 ton kukurydzy z nawadnianego hektara. Tyle tylko, że była to kukurydza modyfikowana genetycznie.

(fot. Krzysztof Łakomski)

- Ja zebrałem w Opatkowicach w 2021 roku około 13 ton z hektara. To i tak nie było źle. Moi koledzy w Wielkopolsce zbierali zaledwie po pięć ton z hektara ze względu na suszę. Ciekawe, jakie plony będą w tym roku, żniwa kukurydziane już rozpoczęte - powiedział nam Grzegorz Szczupider rolnik z gminy Proszowice.

     Po wykładach gospodarze zaprosili przybyłych na smaczny posiłek przygotowany przez Karola Krzyka z firmy KRZYK BAR - TEAM. Przy suto zastawionych stołach nie zabrakło dyskusji o larwach i ćmach omacnicy, mulczowaniu kłączy omacnicy, gęstości siewu czy walce kolb kukurydzy o światło słoneczne.

Arkadiusz Fularski   

(fot. Krzysztof Łakomski)
Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/serwis/mieszkancy/gospodarka/20221017kukurydzy/art.php