Dzisiaj jest środa, 08 grudnia 2021 r.   (342 dzień roku) ; imieniny: Delfiny, Marii, Wirginiusza    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 
 |   nasze zdrowie   | 
 bezpieczeństwo 
 |   gospodarka regionu   |   życie parafii   |   zza drzwi urzędów   |   wieści gminne   | 

serwis IKP / sprawy mieszkańców ZP / bezpieczeństwo / Mądrze postępujesz, wypadku nie spowodujesz...
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2021-12-08
USD 4,0710 -0,19%
EUR 4,5941 -0,11%
CHF 4,4049 -0,27%
GBP 5,3909 -0,35%
Wspierane przez Money.pl


Mądrze postępujesz, wypadku nie spowodujesz...

brak osłony tarczy tnącej (fot. Marek Synowiec)

Proszowice, 30-04-2020

     Wiosna to czas intensywnych prac w gospodarstwie rolnym zarówno w polu jak i w obejściu gospodarczym. W pracach tych wykorzystywane są maszyny i urządzenia rolnicze, które czynią pracę lżejszą i wydajniejszą, jednakże mechanizacja prac rolnych to także duże niebezpieczeństwo związane z obsługą tych maszyn. Dlatego warto, tak dla przypomnienia, zwrócić uwagę na znajdujące się na nich symbole i napisy informujące o zagrożeniach związanych z ich obsługą.

     Corocznie w Placówce Terenowej KRUS w Proszowicach odnotowuje się kilka, kilkanaście zgłoszeń wypadków związanych z obsługą maszyn i urządzeń rolniczych. Znaczna ich ilość kończy się groźnymi uszczerbkami na zdrowiu. Zdarzają się też niestety takie, których skutkiem jest trwałe kalectwo lub śmierć osoby obsługującej.

     Warto wiedzieć, że do maszyn rolniczych zalicza się również takie, które służą do miażdżenia, rozdrabniania, cięcia, itp. Jak pokazują statystyki, najwięcej wypadków ma miejsce przy obsłudze pilarek stołowych i pił łańcuchowych. Niestety, przyczyną ich jest najczęściej zły stan techniczny używanych urządzeń, np. brak osłon tarczy tnącej czy przekładni pasowej. Również nieumiejętność obsługi tych urządzeń przez użytkownika przyczynia się do wypadków. Dlatego też przed przystąpieniem do pracy np. piłą łańcuchową, w pierwszej kolejności należy zaznajomić się lub sobie przypomnieć instrukcję obsługi urządzenia, oraz odpowiednimi technikami cięcia. Dlaczego? bowiem nieznajomość technik cięcia lub lekceważenie niebezpieczeństwa, zbytnia pewność siebie jest częstą przyczyną bardzo groźnych skaleczeń. W drugiej kolejności należy dokładnie sprawdzić stan techniczny urządzenia oraz trwałość zamocowania części ruchomych i osłon.

     Kolejną przyczyną wypadków jest manipulowanie dłońmi w pobliżu ruchomych części maszyn i urządzeń, np. przy obsłudze obieraczek do bobu czy obieraczek do cebuli. Niestety obsługujący często zapominają, że odblokowując zapchaną maszynę, oczyszczając ją bądź konserwując należy uprzednio wyłączyć napęd i zaczekać do momentu aż przestaną się poruszać ruchome elementy urządzenia.

obieraczka do bobu (fot. Marek Synowiec)

     Należy pamiętać, że bezpieczne maszyny rolnicze i urządzenia powinny posiadać kompletne, pomalowane na kolor żółty, osłony napędów mechanizmów roboczych. W trakcie wizytacji w gospodarstwach da się zauważyć, że rolnicy użytkują też maszyny stare, często wyroby rzemieślnicze, tzw SAMy. Niestety, w wielu przypadkach nie są one wyposażone w osłony mechanizmów ruchomych, a wiadomo, że obsługa takich maszyn jest bardzo niebezpieczna.

niekompletna osłona wałka WOM (fot. Marek Synowiec)

     KRUS w swoich materiałach informacyjnych przypomina, że podczas obsługi maszyn i urządzeń rolniczych należy zachować szczególna uwagę i ostrożność, a prace należy wykonywać bez zbędnego pośpiechu. Maszyny mogą wyłącznie obsługiwać osoby dorosłe i zdrowe które znają i stosują się do zapisów instrukcji ich obsługi.

     Niestety, corocznie odnotowuje się wypadki spowodowane przez obsługujących maszyny i urządzenia będących pod wpływem alkoholu. Warto zaznaczyć, że spożycie nawet minimalnej ilości alkoholu może upośledzić zmysły w stopniu uniemożliwiającym właściwą i trzeźwą ocenę sytuacji. A spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu to nie tylko problemy zdrowotne związane z ewentualnym uszczerbkiem na zdrowiu, ale również i problemy prawne.

     Warto też przy obsłudze maszyn, od czasu do czasu, robić przerwy w pracy, bowiem zmęczenie znacznie obniża sprawność i koncentracje osoby obsługującej maszynę, a wtedy do nieszczęścia już niedaleka droga.

     Do szeregu wypadków dochodzi podczas sprzęgania maszyn rolniczych z ciągnikiem. Są to przeważnie przygniecenia. Dlatego nie wolno nikomu zezwalać na przebywanie między ciągnikiem a maszyną współpracującą. Nie wolno wchodzić na dyszle, zaczepy, siedzieć na błotnikach ciągników czy przyczepach. Jeśli maszynę pozostawia sie na pochyłości należy zaciągnąć hamulec postojowy, dodatkowo pod koła podkładając kliny zabezpieczające przed stoczeniem się.

nieodpowiednie zabezpieczenie podpórki pod zaczepem przyczepy (fot. Marek Synowiec)

     Podczas pracy maszyn istnieje niebezpieczeństwo pochwycenia przez ich części ruchome. Przygotowując się do pracy przy takich maszynach należy zakładać ubranie robocze, które powinno być wygodne ale niezbyt luźne, bez odstających pasków, szarf, wstążek, czy nie wsuniętych w szlufki pasków przy ubraniu. Długie włosy (np. warkocze, zwisające loki czy grzywki) muszą być upięte i schowane pod nakryciem głowy w sposób wykluczający niekontrolowane ich wysunięcie się podczas pracy.

     Nie przy wszystkich pracach można stosować np. rękawice ochronne. Przy pracy pilarkami tarczowymi jest to absolutnie wykluczone, gdyż zachodzi groźba pochwycenia prze wirujące części. Środki ochrony osobistej, takie jak okulary ochronne, nauszniki, maski ochronne powinny być dostosowane do rodzaju zagrożeń. Na nogi należy zakładać obuwie robocze z podeszwą protektorowaną, antyposlizgową ze wzmacnianymi noskami butów.

nieodpowiednie obuwie (fot. Marek Synowiec)

     Rolnicy powinni również pamiętać, że poruszając się drogami publicznymi obowiązują ich przepisu ruchu drogowego. Ciągniki rolnicze, maszyny i inny sprzęt rolniczy powinien być odpowiednio przystosowany do jazdy po drogach publicznych a przewożone materiały objętościowe w odpowiedni sposób zabezpieczone. Ponownie warto przypomnieć, że zabrania się przewożenia osób na maszynach do tego nie przystosowanych. Również absolutnie nie wolno wyjeżdżać w nocy na drogę publiczną bez oświetlenia, bo istnieje wtedy prawie pewność, że może nastąpić nie tylko wypadek drogowy, ale można również sprowadzić katastrofę w ruchu lądowym.

Placówka Terenowa KRUS w Proszowicach - Marek Synowiec   idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Ciesz się drobiazgami, a wielkie szczęście wejdzie w Twoje życie.
(autor nieznany)
grudzień  8  środa
grudzień  9  czwartek
grudzień  10  piątek
grudzień  11  sobota
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ