facebook
"Pożar" i ewakuacja ludzi z UGiM w Proszowicach

    Dzisiaj jest sobota, 24 sierpnia 2019 r.   (236 dzień roku) ; imieniny: Bartosza, Jerzego, Maliny    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 
 |   nasze zdrowie   | 
 bezpieczeństwo 
 |   gospodarka regionu   |   życie parafii   |   zza drzwi urzędów   |   wieści gminne   | 

serwis IKP / sprawy mieszkańców ZP / bezpieczeństwo / "Pożar" i ewakuacja ludzi z UGiM w Proszowicach
O G Ł O S Z E N I A
patronaty IKP


"Pożar" i ewakuacja ludzi z UGiM w Proszowicach

zadymione Biuro Obsługi Interesantów (fot. Andrzej Powidzki)
pracownik BOI w akcji gaśniczej (fot. Andrzej Powidzki)
burmistrz Grzegorz Cichy ogłasza ewakuację (fot. Andrzej Powidzki)

Proszowice, 26-10-2017

     W związku z pożarem w budynku Urzędu Gminy i Miasta Proszowice niedającym się ugasić, zarządzam ewakuację dla wszystkich pracowników Urzędu Gminy i Miasta, Starostwa Powiatowego i innych instytucji znajdujących się na terenie budynku oraz petentów - taki komunikat nadawany przez urządzenie głośnomówiące usłyszeli w czwartek około godzinie 8.00 wszyscy pracujący i przebywający w budynku Urzędu Gminy i Miasta w Proszowicach.

Dzisiaj, przed godzina 8.00 zauważono pożar w pomieszczeniach piwnicznych urzędu, do gaszenia pożaru przystąpili pracownicy Biura Obsługi Interesantów, znajdującego się na parterze budynku.

     To oni pierwsi zauważyli wydobywający się dym z pomieszczeń piwnicznych i próbowali stłumić - ugasić ogień podręcznym sprzętem gaśniczym, jednak nieskutecznie. Natychmiast o zaistniałym fakcie powiadomili burmistrza Grzegorza Cichego. Powstało spore zadymienie, dym unosił się po wszystkich piętrach budynku. Burmistrz po zapoznaniu się z sytuacją zarządził ewakuację interesantów i pracowników z budynku.

     Polecił sekretarzowi gminy wezwać służby ratownicze i postępować zgodnie z procedurami. Informacja o natychmiastowej ewakuacji z budynku zostaje przekazana do wszystkich wydziałów urzędu i starostwa znajdującego się na drugim piętrze budynku. Nadzorowana przez sekretarz gminy i kierowników wydziałów ewakuacja przebiegała sprawnie, pracownicy wraz z interesantami opuszczają teren budynku i udają się do miejsc zbiórek, wyznaczonych w Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego UGiM na wypadek powstania takiego zdarzenia. Wyznaczeni pracownicy wykonują zadania związane z zabezpieczeniem budynku do czasu przybycia Straży Pożarnej.

Inspektor Agnieszka Osuch z Wydziały Spraw Obywatelskich mówi, że musi przed opuszczeniem pokoju biurowego, schować do szafy wszystkie znajdujące się na biurku dokumenty, wyłączyć komputer i inne urządzenia znajdujące się w pomieszczeniu, zamknąć okno i opuścić pokój zamykając go na klucz, który pozostawia w zamku drzwi.

wyłączona z ruchu ul. 3 Maja (fot. Andrzej Powidzki)
JRG w akcji (fot. Andrzej Powidzki)
     Po przybyciu Straży Pożarnej, burmistrz poinformował kierującego akcją st. kpt. Zbigniewa Kwintę dowódcę Jednostki Ratowniczo Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej z Proszowic o zaistniałym zdarzeniu (pożarze) informując, że w budynku najprawdopodobniej pozostała jedna osoba. Po chwili pracownicy urzędu wynieśli z budynku na noszach jedną osobę, a inną wzywającą pomocy z okna mieszczącego się na drugim piętrze ewakuowali strażacy przy użyciu wozu bojowego posiadającego podnośnik hydrauliczny z platformą ewakuacyjną.

Ewakuowano około 130 pracowników i interesantów znajdujących się w tym momencie w budynku - powiedział inspektor ds. Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Gminy i Miasta Proszowice Władysław Warchoł. Teraz czekamy, aż służby zakończą swoje działania. Jednocześnie tłumaczy, że ogień pojawił się w pomieszczeniu, które znajdowało się w podpiwniczeniu budynku, a przyczynę zbada powołana do tego celu komisja. W sumie pożar nie był duży, ale w pomieszczeniu znajdowały się różnego rodzaju łatwopalne materiały biurowe i kwaterunkowe, w tym plastikowe elementy. To one przy spalaniu przyczyniły się do dużego zadymienia - dodał.

     Na ulicy 3 Maja, przed budynkiem Urzędu Gminy i Miasta była straż pożarna, policja i pogotowie ratunkowe. W akcji uczestniczyły trzy wozy bojowe, w tym jeden z podnośnikiem hydraulicznym o zasięgu 25 metrów z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej PSP z Proszowic oraz po jednym wozie bojowym z Ochotniczych Straży Pożarnych z Bobina i Kościelca. Pożar ugaszono około godziny 8.45. Przeszukiwanie przez strażaków z OSP Bobin i Kościelec pomieszczeń biurowych i wietrzenie budynku trwało jeszcze kilkadziesiąt minut. Pracownicy wrócili do swych biur około. godziny 10.00 i urząd rozpoczął pracę.

przeszukiwanie pomieszczeń (fot. Andrzej Powidzki)
powrót pracowników do biur (fot. Andrzej Powidzki)

KONIEC ĆWICZEŃ!!!

Poniżej fotorelacja z przeprowadzonej akcji:

Andrzej Powidzki   


Obowiązek praktycznego sprawdzania organizacji i ewakuacji w zakresie bezpieczeństwa pożarowego budynków i innych obiektów użytkowanych przez ludzi reguluje rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. Nr 109, poz. 719).

Takie ćwiczenia mają obowiązek zorganizować co jakiś czas wszystkie urzędy, a celem ich jest doskonalenie procedur postępowania, w zakresie prowadzenia ewakuacji z budynków użyteczności publicznej, sprawdzenie skuteczności sposobu alarmowania o zagrożeniu i współdziałania jednostek organizacyjnych, służb, inspekcji i straży.

fot. Andrzej Powidzki
zdjęcia 26-10-2017   publikacja: 26-10-2017idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Ból to słabość opuszczająca twoje ciało.
(mądrość ludowa)

sierpień  24  sobota
sierpień  25  niedziela
sierpień  26  poniedziałek
sierpień  27  wtorek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ