facebook
"Pożar" i ewakuacja ludzi z UGiM w Proszowicach
Loading

    Dzisiaj jest środa, 17 stycznia 2018 r.   (17 dzień roku) ; imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 
 |   nasze zdrowie   | 
 bezpieczeństwo 
 |   gospodarka regionu   |   życie parafii   |   zza drzwi urzędów   |   wieści gminne   | 

serwis IKP / sprawy mieszkańców ZP / bezpieczeństwo / "Pożar" i ewakuacja ludzi z UGiM w Proszowicach
O G Ł O S Z E N I A
patronaty IKP"Pożar" i ewakuacja ludzi z UGiM w Proszowicach

zadymione Biuro Obsługi Interesantów (fot. Andrzej Powidzki)
pracownik BOI w akcji gaśniczej (fot. Andrzej Powidzki)
burmistrz Grzegorz Cichy ogłasza ewakuację (fot. Andrzej Powidzki)

Proszowice, 26-10-2017

     W związku z pożarem w budynku Urzędu Gminy i Miasta Proszowice niedającym się ugasić, zarządzam ewakuację dla wszystkich pracowników Urzędu Gminy i Miasta, Starostwa Powiatowego i innych instytucji znajdujących się na terenie budynku oraz petentów - taki komunikat nadawany przez urządzenie głośnomówiące usłyszeli w czwartek około godzinie 8.00 wszyscy pracujący i przebywający w budynku Urzędu Gminy i Miasta w Proszowicach.

Dzisiaj, przed godzina 8.00 zauważono pożar w pomieszczeniach piwnicznych urzędu, do gaszenia pożaru przystąpili pracownicy Biura Obsługi Interesantów, znajdującego się na parterze budynku.

     To oni pierwsi zauważyli wydobywający się dym z pomieszczeń piwnicznych i próbowali stłumić - ugasić ogień podręcznym sprzętem gaśniczym, jednak nieskutecznie. Natychmiast o zaistniałym fakcie powiadomili burmistrza Grzegorza Cichego. Powstało spore zadymienie, dym unosił się po wszystkich piętrach budynku. Burmistrz po zapoznaniu się z sytuacją zarządził ewakuację interesantów i pracowników z budynku.

     Polecił sekretarzowi gminy wezwać służby ratownicze i postępować zgodnie z procedurami. Informacja o natychmiastowej ewakuacji z budynku zostaje przekazana do wszystkich wydziałów urzędu i starostwa znajdującego się na drugim piętrze budynku. Nadzorowana przez sekretarz gminy i kierowników wydziałów ewakuacja przebiegała sprawnie, pracownicy wraz z interesantami opuszczają teren budynku i udają się do miejsc zbiórek, wyznaczonych w Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego UGiM na wypadek powstania takiego zdarzenia. Wyznaczeni pracownicy wykonują zadania związane z zabezpieczeniem budynku do czasu przybycia Straży Pożarnej.

Inspektor Agnieszka Osuch z Wydziały Spraw Obywatelskich mówi, że musi przed opuszczeniem pokoju biurowego, schować do szafy wszystkie znajdujące się na biurku dokumenty, wyłączyć komputer i inne urządzenia znajdujące się w pomieszczeniu, zamknąć okno i opuścić pokój zamykając go na klucz, który pozostawia w zamku drzwi.

wyłączona z ruchu ul. 3 Maja (fot. Andrzej Powidzki)
JRG w akcji (fot. Andrzej Powidzki)
     Po przybyciu Straży Pożarnej, burmistrz poinformował kierującego akcją st. kpt. Zbigniewa Kwintę dowódcę Jednostki Ratowniczo Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej z Proszowic o zaistniałym zdarzeniu (pożarze) informując, że w budynku najprawdopodobniej pozostała jedna osoba. Po chwili pracownicy urzędu wynieśli z budynku na noszach jedną osobę, a inną wzywającą pomocy z okna mieszczącego się na drugim piętrze ewakuowali strażacy przy użyciu wozu bojowego posiadającego podnośnik hydrauliczny z platformą ewakuacyjną.

Ewakuowano około 130 pracowników i interesantów znajdujących się w tym momencie w budynku - powiedział inspektor ds. Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Gminy i Miasta Proszowice Władysław Warchoł. Teraz czekamy, aż służby zakończą swoje działania. Jednocześnie tłumaczy, że ogień pojawił się w pomieszczeniu, które znajdowało się w podpiwniczeniu budynku, a przyczynę zbada powołana do tego celu komisja. W sumie pożar nie był duży, ale w pomieszczeniu znajdowały się różnego rodzaju łatwopalne materiały biurowe i kwaterunkowe, w tym plastikowe elementy. To one przy spalaniu przyczyniły się do dużego zadymienia - dodał.

     Na ulicy 3 Maja, przed budynkiem Urzędu Gminy i Miasta była straż pożarna, policja i pogotowie ratunkowe. W akcji uczestniczyły trzy wozy bojowe, w tym jeden z podnośnikiem hydraulicznym o zasięgu 25 metrów z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej PSP z Proszowic oraz po jednym wozie bojowym z Ochotniczych Straży Pożarnych z Bobina i Kościelca. Pożar ugaszono około godziny 8.45. Przeszukiwanie przez strażaków z OSP Bobin i Kościelec pomieszczeń biurowych i wietrzenie budynku trwało jeszcze kilkadziesiąt minut. Pracownicy wrócili do swych biur około. godziny 10.00 i urząd rozpoczął pracę.

przeszukiwanie pomieszczeń (fot. Andrzej Powidzki)
powrót pracowników do biur (fot. Andrzej Powidzki)

KONIEC ĆWICZEŃ!!!

Poniżej fotorelacja z przeprowadzonej akcji:

Andrzej Powidzki   


Obowiązek praktycznego sprawdzania organizacji i ewakuacji w zakresie bezpieczeństwa pożarowego budynków i innych obiektów użytkowanych przez ludzi reguluje rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. Nr 109, poz. 719).

Takie ćwiczenia mają obowiązek zorganizować co jakiś czas wszystkie urzędy, a celem ich jest doskonalenie procedur postępowania, w zakresie prowadzenia ewakuacji z budynków użyteczności publicznej, sprawdzenie skuteczności sposobu alarmowania o zagrożeniu i współdziałania jednostek organizacyjnych, służb, inspekcji i straży.

fot. Andrzej Powidzki
zdjęcia 26-10-2017   publikacja: 26-10-2017idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Jeżeli naprawdę kocham jakąś osobę, kocham wszystkich, kocham świat, kocham życie.
(Erich Fromm)
styczeń  17  środa
styczeń  18  czwartek
styczeń  19  piątek
styczeń  20  sobota
DŁUGOTERMINOWE:
[wystawa fotograficzna]   Czechy oczami studentów
[do 28.02.2018]    (Proszowice)
Plan kolędy 2017/2018 w parafii Proszowice
[od 27.12.2017 do 31.01.2018]


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowickiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki; 2016 Internetowy Kurier Proszowski
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ