Uniwersytet Jagielloński najlepszą polską uczelnią według rankingu CWUR

Kraków, 25.02.2021, Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ulicy Gołębiej w Krakowie
(fot. PAP / Łukasz Gągulski)

17-05-2023

     Uniwersytet Jagielloński znalazł się na 383. miejscu w rankingu The Center for World University Rankings (CWUR). Za nim jest Uniwersytet Warszawski - na 409. pozycji, dalszą pozycję - 602 zajęła Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Pierwsze miejsce niezmiennie od 12 lat zajmuje Harvard University.

     W rankingu CWUR - The Center for World University Rankings 2023 - znalazło się ponad 2 tys. uczelni z całego świata spośród ponad 20,5 tys. ocenianych. Czołówkę zestawienia zdominowały uczelnie ze Stanów Zjednoczonych, których w pierwszej dziesiątce znalazło się osiem. Ich wysoka pozycja nie zmienia się od początku notowań - czyli od 2012 r.

     Miejsca na podium zajęły kolejno: Harvard University, Massachusetts Institute of Technology, Stanford University, Na czwartym i piątym miejscu znalazły się dwa brytyjskie uniwersytety: University of Cambridge i University of Oxford. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Princeton University, University of Chicago, Columbia University, University of Pennsylvania i Yale University. Czołówka była identyczna w poprzedniej edycji rankingu.

     W drugiej dziesiątce - poza uczelniami ze Stanów Zjednoczonych - uplasowały się - japoński Uniwersytet Tokijski i brytyjski University College London. W sumie wśród 2 tys. uczelni znalazły 332 z USA, 314 - z Chin i 114 z Japonii.

     Wśród polskich uczelni najwyższe - 383. miejsce - zajął Uniwersytet Jagielloński. Nieco dalej - na 409. miejscu - znalazł się Uniwersytet Warszawski. Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa uplasowała się na 602. miejscu, a Instytut Fizyki Jądrowej PAN na 670. miejscu. Politechnika Warszawska zajęła 723. miejsce, a na 815 pozycji - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

     Wśród uczelni medycznych najwyżej został oceniony Warszawski Uniwersytet Medyczny - zajął 896. miejsce. Wrocławski Uniwersytet Medyczny zajął natomiast 899. miejsce. Najodleglejsze miejsce wśród polskich instytucji zajął Instytut Fizyki PAN - z pozycją numer 1984. Ten sam instytut zajmuje 40. pozycję z krajowym zestawieniu.

     Ranking uniwersytetów CWUR jest tworzony w oparciu o osiem kryteriów: sukcesy absolwentów i kadry dydaktycznej w międzynarodowych konkursach, zatrudnienie absolwentów na dyrektorskich stanowiskach w firmach o zasięgu globalnym, publikacje w cenionych pismach naukowych oraz najbardziej wpływowych periodykach, cytowalność, indeks Hirscha całej uczelni oraz liczbę międzynarodowych patentów.

     Ranking powstawał w Arabii Saudyjskiej, a od 2016 r. siedziba Center for World University Rankings mieści się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wyniki rankingu są dostępne na stronie internetowej: https://cwur.org/.

Szymon Zdziebłowski   

źródła: https://naukawpolsce.pap.pl/

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/ko/szerzej/20230517nwp_uj/art.php