Uczeń z krakowskiego liceum zwycięzcą 66. Olimpiady Astronomicznej

(fot. Planetarium - Śląski Park Nauki w Chorzowie)

15-03-2023

     Uczeń z krakowskiego liceum został zwycięzcą 66. Olimpiady Astronomicznej, która zakończyła się w niedawno zmodernizowanym Planetarium Śląskim w Chorzowie. Jest to najbardziej prestiżowy polski konkurs astronomiczny dla młodzieży.

     Od 9 do 12 marca trwały finałowe zawody 66. Olimpiady Astronomicznej. Rywalizowało w nich 20 uczniów, wyłonionych we wcześniejszych etapach konkursu. Rozwiązywali zadania teoretyczne, z analizy danych, a także zadania przeprowadzane pod sztucznym niebem planetarium.

     Najlepszy okazał się Maksymilian Wdowiarz-Bilski, uczeń V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. Miejsce II zajął Krzysztof Król (XIII Liceum Ogólnokształcące, Szczecin), a miejsce III - Piotr Jędrzejczyk (V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego, Kraków).

     W Olimpiadzie Astronomicznej startują uczniowie szkół ponadpodstawowych. Konkurs organizowany jest od 1957 roku, w tym roku odbyła się już jego 66 edycja.

     Pierwszych pięciu laureatów będzie reprezentować Polskę podczas 16. Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki, która w tym roku odbędzie się w województwie śląskim w dniach 10-20 sierpnia. Już po raz drugi drużyny z całego świata będą gościły w Polsce, w Planetarium Śląskim w Chorzowie oraz Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

     Olimpiada Astronomiczna jest interdyscyplinarna - łączący i rozszerza treści podstaw programowych z fizyki oraz podstaw programowych geografii w zakresie elementów astronomii. Organizowana jest zgodnie z rozporządzeniem ministerialnym w sprawie sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad. Finansowana jest z dotacji od Ministerstwa Edukacji i Nauki.

     Organizatorem 66. Olimpiady Astronomicznej było Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie. Z kolei patronami byli Ministerstwo Edukacji i Nauki, Województwo Śląskie oraz instytucje i organizacje astronomiczne i naukowe: Polskie Towarzystwo Astronomiczne, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Zielonogórski, Fundacja Astronomii Polskiej im. Mikołaja Kopernika, Urania - Postępy Astronomii.

Nauka w Polsce   

źródła: https://naukawpolsce.pap.pl/

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/ko/szerzej/20230315nwp_olimpiada/art.php