Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

(fot. źródła)
(fot. źródła)

Koszyce, 10-06-2022

     8. czerwca (środa) uczniowie klas IV -VIII z Koszyc wraz opiekunami udali się na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Po przyjeździe do Nowej Słupi, udali się Drogą Królewską na Łysą Górę, zwaną też Świętym Krzyżem - gdzie znajduje się najstarsze polskie sanktuarium, słynące z relikwii drzewa Krzyża Świętego.

     Zwiedzili piękny klasycystyczny kościół pw. Św. Trójcy z obrazami Franciszka Smuglewicza, najstarsze gotyckie krużganki klasztorne, Kaplicę Krzyża Świętego, Kopiec Czartoryskiego. Kolejnym przystankiem na Łysej Górze była platforma widokowa, z której roztacza się widok na świętokrzyskie gołoborze. To największe śródleśne gruzowisko skalne w Europie, z którego widać Dolinę Dębniańską i najstarszy polski rezerwat przyrody - Chełmową Górę.

(fot. źródła)
     Wędrując przez Świętokrzyski PN mogli podziwiać prastarą puszczę jodłową, a także napić się wody ze Źródełka św. Franciszka. W Hucie Szklanej zwiedzili średniowieczną osadę (odwiedzili kowala, szewca, zielarkę, garncarza...).

     Później pojechali do Świętej Katarzyny, gdzie wzięli udział w ciekawych warsztatach z pszczelarstwa. Poznali roczny cykl życia pszczół, znaczenie i zadania poszczególnych członków pszczelej rodziny. Degustowali miód i własnoręcznie wykonali świeczki z wosku pszczelego.

     Dzieci dziękują rodzicom ze Stowarzyszenia "Nasze Dzieci - Nasza Przyszłość", którzy byli organizatorami tej wycieczki.

red.   

źródła: Centrum Oświatowe w Koszycach

(fot. źródła)
Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/ko/oswiata/20220610koszyce_swietokrzyskie/art.php