Narodowe Święto Niepodległości

(fot. SP Mniszów)

Mniszów, 10-11-2020

Jeszcze jeden listopad do okna zapukał
Żółtym liści szelestem... I znów nas odszukał
Nas zapatrzonych w przeszłość. W dni klęski i chwały,
Które nam po przodkach w spuściźnie zostały...

     11 listopada to święto, które łączy w sobie przeszłość - pamięć o tych, którzy przywrócili Polsce wolność - i teraźniejszość - radość, że żyjemy w wolnej Ojczyźnie. Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w naszej szkole, ze względu na ogłoszenie od 9 listopada nauki zdalnej dla klas I-III, odbyły się nieco wcześniej - 6 listopada. Rozpoczęły się one wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego.

(fot. SP Mniszów)

     Następnie klasa III zaprezentowała montaż słowno - muzyczny. Recytatorzy przypomnieli trudną drogę do wolności: rozbiory, walki Polaków oraz ich bohaterstwo. Podkreślano wielkie zasługi przywódcy Polaków - Józefa Piłsudskiego. Recytacje uczniów łączyły się z piosenkami legionowymi i patriotycznymi. Akcentem podkreślającym znaczenie tego święta była dekoracja w biało - czerwonych barwach oraz portret Józefa Piłsudskiego. Przebieg uroczystości odbył się zgodnie z obostrzeniami sanitarnymi. Akademię w szkole oglądali uczniowie klas młodszych oraz oddziału przedszkolnego. Uczniowie klas IV-VIII obejrzeli akademię online, dzięki czemu wszyscy uczniowie naszej szkoły uczcili Narodowe Święto Niepodległości.

     Żyjemy we własnym, wolnym kraju. Możemy spokojnie się uczyć, pracować, mówić i pisać po polsku. Musimy szanować historię i tradycję oraz przekazywać to następnym pokoleniom. W naszej szkole lekcja historii o przeszłości naszego narodu została uszanowana i utrwalona.

Elżbieta Janik   

(fot. SP Mniszów)
(fot. SP Mniszów)
Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/ko/oswiata/20201110mnisz_swieto/art.php