#SzkołaPamięta - nasza pamięta...

(fot. SP Mniszów)

Mniszów, 30-10-2020

A choć ich życia płomień zgasł
To myśli o nich są przecież w nas


Maria Czerkawska


(fot. SP Mniszów)
     Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Mniszowie po raz drugi wzięła udział w akcji "Szkoła pamięta". Jest to inicjatywa Ministerstwa Edukacji Narodowej wprowadzona w 2019 roku, zachęcająca uczniów i nauczycieli do upamiętniania ważnych rocznic i wydarzeń historycznych. Jej celem jest zwrócenie uwagi młodego pokolenia na historię małej Ojczyzny i pamięci o lokalnych bohaterach. Ze względu na pandemię koronawirusa podjęte przez nas działania miały inny wymiar niż w roku ubiegłym.

     W szkole przygotowano gazetkę poświęconą bohaterom ziemi nowobrzeskiej, walczącym w powstaniach narodowych. Przybliża ona postać: Michała Gołębiowskiego, Marcelego Wendy, Józefa Wędrychowskiego. Dowiadujemy się również o jednej z większych mogił jednostek "Armii Kraków", znajdującej się na cmentarzu w Proszowicach. Przedstawicielka Grona Pedagogicznego, w imieniu nauczycieli i uczniów zapaliła znicze na kwaterach żołnierzy polskich na cmentarzu w Proszowicach. Znicze zapłonęły również pod tablicami bohaterów bitwy pod Proszowicami, poświęconymi pamięci pułkownika Leopolda Bochnaka ps. Piotr, Wiesław, Profesor, kaprala Jana Oraczewskiego, kapitana Romana Nowaka ps. Nina, kapitana Bogdana Śmitkowskiego ps. Mat.

(fot. SP Mniszów) (fot. SP Mniszów)

     Uczniowie klasy pierwszej i trzeciej wykonali prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych. Szkoła zapaliła wirtualny znicz poświęcony żołnierzom poległym za naszą Ojczyznę.

Elżbieta Janik, Irena Koral   

(fot. SP Mniszów)

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/ko/oswiata/20201030mnisz_pamieta/art.php