Spacer w koronach drzew

(fot. ZS Proszowice)

Proszowice, 25-06-2019

     Tuż przed wakacjami 40 osobowa grupa młodzieży Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach udała się na niecodzienną wyprawę na Słowację.

     Czerwcowe upały zachęcały do wyjścia z sal lekcyjnych w poszukiwaniu cienia i letnich przygód. Liczna grupa młodzieży z proszowickiego Zespołu Szkół wyjechała na Słowację, by poznać nowe górskie szlaki, ale też odpocząć na łonie natury. Tuż za polską granicą, na grzbiecie Spiskiej Magury, rozciąga się drewniany szlak o łącznej długości 1234 metry poprowadzony spiralnie nad koronami drzew. Bachledowa Dolina i spacer w koronach drzew były nie lada atrakcją dla proszowickich globtroterów. Godzinny spacer w górę w iście tropikalnym klimacie był sporym wyzwaniem.

     Po pokonaniu ponad kilometrowej trasy przed młodzieżą roztoczył się cudowny widok na panoramę Tatr Bielskich, Zamagórza, Pienin z Trzema Koronami oraz Zamkiem w Niedzicy. Ścieżka w Koronach Drzew "Bachledka" swój kulminacyjny punkt osiąga na 32 metrowej wieży. Aby wejść na jej szczyt należało pokonać chodnik, który oplatał ją w formie spirali. Na samej górze na uczniów czekała kolejna atrakcja, czyli rozwieszona siatka z grubej liny, przez którą widać wszystkie poziomy wieży. Bardziej odważni usiedli na stalowej konstrukcji i z zaciekawieniem obserwowali turystów na niższych poziomach wieży. Zejście ze szlaku było już mniej męczące.

(fot. ZS Proszowice)

     Kolejną atrakcją wyprawy był spacer wokół Szczyrbskiego Jeziora (Štrbské pleso). Świerkowe lasy otaczające jezioro stanowiły osłonę przed silnymi promieniami słońca i znakomicie komponowały się z górskim krajobrazem. Całodzienna wyprawa zakończyła się powrotem do Proszowic w godzinach wieczornych. Niesamowite przeżycia estetyczne rekompensowały trudy podróży i spacer w iście tropikalnej temperaturze.

     Wycieczka dla uczniów Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach była zrealizowana w ramach projektu pt. "Wypocznijmy w szumie drzew", dofinansowanego przez Starostwo Powiatowe w Proszowicach w ramach współpracy z organizacjami pozarządowymi - Stowarzyszeniem Absolwentów i Przyjaciół Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach.

Agnieszka Głowicka-Polkowska   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/ko/oswiata/20190625zspr_wkoronach/art.php