Uczniowie ze szkoły podstawowej Klimontów w Grecji

(fot. Szkoła Podstawowa w Klimontowie)
(fot. Szkoła Podstawowa w Klimontowie)

Klimontów, 30-05-2019

     Była to dla nas niezwykła podróż do kraju, który znaliśmy dotychczas tylko z podręczników i filmów... Tak wspominają wizytę projektową w partnerskiej szkole w Grecji uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Klimontowie.

     Uczestnicy wizyty spotkali się w maju 2019 r. w miejscowości Tirnavos położonej w środkowej Grecji, aby wspólnie realizować projekt Erasmus+ "Attractive schools - Happy students - Better life". Program wizyty obejmował szereg zajęć projektowych. Uczniowie z Włoch, Republiki Północnej Macedonii, Rumunii, Polski i Grecji zapoznali się z pracą i działalnością szkoły goszczącej. Brali udział w warsztatach ceramicznych, wykonując samodzielnie naczynia z gliny i po odpowiednim ich wypaleniu ozdabiali tradycyjnymi motywami greckimi. Ponadto aktywnie uczestniczyli w zajęciach artystycznych polegających na malowaniu ikon oraz wykonali samodzielnie mozaiki wg wzoru greckiego. Odbyły się też zajęcia integracyjne i sportowo-rekreacyjne w greckiej szkole goszczącej.

     Uczniowie pracowali w międzynarodowych grupach, przeprowadzali wywiady, przedstawiali prezentacje na temat różnych typów zamieszkania charakterystycznych dla danego kraju projektu. Nie zabrakło wspólnej zabawy i tradycyjnej "zorby". Był to taniec, który zjednoczył wszystkich niezależnie od narodowości. Uczestnicy wizyty zwiedzili także pobliskie Muzeum Folkloru i uczestniczyli w warsztatach ręcznego ozdabiania tkanin, odwiedzili Muzeum mitycznego Herkulesa oraz brali udział w zajęciach na temat mitologii greckiej. Poznali niezwykłe życie mnichów w monastyrach zwanych Meteorami, które zostały zbudowane kilka wieków temu na niedostępnych skałach. Odwiedzili port Volos oraz podziwiali panoramę pobliskiej zatoki z góry w miejscowości Makrinitsa, gdzie odbyły się również zajęcia projektowe.

(fot. Szkoła Podstawowa w Klimontowie)

     W rezultacie, uczestnicy projektu wzbogacili swoją wiedzę z zakresu historii, geografii, historii literatury i sztuki oraz rozwinęli kompetencje komunikatywne z języka angielskiego. Ponadto, nauczyli się współpracy w międzynarodowej grupie oraz wykonali wspólną pracę projektową w postaci przewodnika turystycznego.

     Jesteśmy przekonani, że realizowany projekt Erasmus+ przynosi pozytywne efekty, motywuje uczniów do podejmowania nowych zadań oraz wzbogaca ofertę edukacyjną szkoły. W następnym roku szkolnym będziemy kontynuować podjęte działania projektowe i upowszechniać ich rezultaty w szkole i w środowisku lokalnym.

uczniowie i nauczyciele ze SP Klimontów   

(fot. Szkoła Podstawowa w Klimontowie)


fot. Szkoła Podstawowa w Klimontowie
zdjęcia maj 2019   publikacja: 30-05-2019

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/ko/oswiata/20190530klim_erasmus/art.php