"Z ziemi naszej do obcej" - wyjazd młodzieży ZS Proszowice do Austrii

(fot. ZS Proszowice)

Proszowice, 14-01-2019

     W dniach 18-20 grudnia 2018 r. grupa młodzieży Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach odbyła podróż do Wiednia w ramach projektu "Z ziemi naszej do obcej". Projekt miał charakter edukacyjno-wychowawczy. Obejmował działania mające na celu umocnienie wartości patriotycznych i poczucia tożsamości narodowej. W ramach zadania młodzież odbyła wędrówkę edukacyjną przez wybrane miejsca historycznej dumy narodowej, połączone z eksponowaniem polskiego ducha narodowego w postaci edukacji patriotycznej.

     Historyczno - patriotyczną wyprawę rozpoczęto od zapalenia "światełka wolności" u stóp pomnika Tadeusza Kościuszki na proszowickim rynku. To "światełko wolności" uczniowie zawieźli na Kahlenberg - miejsce, skąd dowodził Jan III Sobieski podczas odsieczy wiedeńskiej w 1683 r. W polskim kościółku młodzież przypomniała czyn międzynarodowy Polaków oraz wymiar tragedii narodowej w postaci zaborów. Krótki program artystyczny pt. "Polska w cierniowej koronie", odśpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego" wywołały łzy wzruszenia u polskich księży zmartwychwstańców, prowadzących kościół pw. św. Józefa, ale też samej młodzieży.

     Na Kahlenbergu przewodnik i opiekunka polskiego kościoła przybliżyła młodzieży z Proszowic wzruszającą i chlubną historię narodu polskiego. To tutaj Polacy pod wodzą króla Sobieskiego odparli atak armii osmańskiej zapewniając Europie wolność i właściwą dla naszego kontynentu wartość religijną i etniczną. Przypomniano nam tutaj jak wielką dumą jest bycie Polakiem.

(fot. ZS Proszowice)

     Pomimo zimy Wiedeń powitał młodych proszowian słońcem. Aura sprzyjała zwiedzaniu zabytkowego centrum stolicy Austrii, a monumentalny Hofburg, Schönbrunn czy Katedra św. Szczepana wywarły na uczniach niesamowite wrażenie. Wyjazd młodzieży odbywał się w okresie przedświątecznym, kiedy centrum Wiednia zamieniło się w czarujący jarmark bożonarodzeniowy. Iluminacje świetlne, bogactwo smaków i zapach prażonych migdałów na długo zapiszą się w pamięci uczestników wyprawy. W drodze powrotnej uczniowie zwiedzili także stolicę Słowacji - Bratysławę.

     Projekt "Z ziemi naszej do obcej" był dofinansowany przez Gminę i Miasto Proszowice w ramach współpracy z organizacjami pozarządowymi - Stowarzyszeniem Absolwentów i Przyjaciół Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach.

Agnieszka Głowicka-Polkowska, Małgorzata Słaby   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/ko/oswiata/20190114zspr_wieden/art.php