Jest naszym wzorem... - Święto Szkoły Podstawowej w Rzędowicach

(fot. Marcin Szwaja)

Rzędowice, 30-04-2018

     Na wstępie, krótki życiorys patrona Szkoły Podstawowej w Rzędowicach, Wojciecha, Bartosza Głowackiego. Rodem pochodził prawdopodobnie z Zakrzowa koło Skalbmierza (lub z Rzędowic). Urodził się około 1758 roku. W poszukiwaniu pracy zawędrował do Rzędowic (jeżeli urodził się w Zakrzowie) i tutaj założył rodzinę z Jadwigą Czernikówną.

     Owocem tego małżeństwa były trzy córki: Helena, Cecylia i Justyna. To one tworzą dalsze rozgałęzienia rodziny Głowackich, na następne pokolenia. Potomkowie Bartosa przetrwali do obecnych czasów, żyją w tej miejscowości nad rzeką Ścieklec.

     Wojciech, 4 Kwietnia 1794 r. jako rekrut-kosynier uczestniczy w Bitwie pod Racławicami. Brawurowy atak na rosyjskie armaty, przynosi mu uznanie i zaszczyty u Naczelnika Tadeusza Kościuszki. Sława nie trwa jednak długo, wkrótce uczestniczy w drugiej bitwie pod Szczekocinami. Tam ciężko ranny, po kilku dniach umiera (9 czerwca 1794 roku). Spoczywa w mogile przy Kieleckiej Katedrze...

(fot. Marcin Szwaja)

     Wydaje się że to smutne zakończenie krótkiego życia Bartosza, wprawdzie tylko z krwi i kości zwykłego chłopa, ale został bohaterem narodowym. Pamięć o jego czynach przetrwała przez 224 lata.

     Szkoła w Rzędowicach właśnie nosi to imię i pielęgnuję te społeczne wartości. To uczniowie, tej placówki oświaty jako lokalni patrioci są "małymi bohaterami". W prezentowanych występach pokazują swoją odwagę i zaangażowanie. Tu nie widać tremy ani strachu, śmiało zadają pytania. Na które chętnie odpowiada przybyły w gościnę poseł - Norbert Kaczmarczyk. A który nagradza wszystkich uczestników debaty upominkami książkowymi.

     Święto 24 kwietnia br. (także dzień św. Wojciecha), to już druga próba kultywowania tej tradycji, wpisana na stałe w grafik działań tej szkoły. Została zainicjowana przez nauczyciela historii - Wojciecha Pająka i byłą dyrektor szkoły Elżbietę Juśko.

     Wtorkową uroczystość rozpoczęła dyrektor szkoły Iwona Bilska, która przywitała zaproszonych gości, rodziców, nauczycieli i uczniów. Przedstawiono program artystyczny pt: "Wojciech Bartosz Głowacki - patron naszej szkoły" przygotowany przez Wiolettę Tomaszkiewicz i Wojciecha Pająka. Ogłoszono wyniki konkursu historycznego i konkursu plastycznego pt: "Batosz Głowacki, chłopski bohater".

(fot. Marcin Szwaja)

     Wygłoszono dwa referaty: pierwszy "Niech pamięć o nich nie zaginie" - przez Eugeniusza Skoczenia (prezesa Racławickiego Towarzystwa Kulturalnego), drugi "Dalewice moja mała ojczyzna" - przez Marcina Szwaję (Społecznego Opiekuna Zabytków). Cały program uświetnił występ chóru Carmen z Gminnego Centrum Edukacji w Igołomii. Wykonali oni pieśni patriotyczne i ludowe. Po części oficjalnej, odbył się krótki poczęstunek przygotowany przez rodziców i pracowników obsługi.

     Warto zauważyć, że zainicjowano dwie inicjatywy społeczne: ufundowanie popiersia patrona przy szkole i sztandaru. Byłby to piękny gest i dowód uznania nie tylko dla samego Bartosza. Ale też dla szkoły, ponieważ za rok będzie świętować 100-lecie swej działalności edukacyjnej w Gminie Koniusza. Myślę, że Głowacki jest dumny z patronowania tej szkole. Bo rzędowiccy uczniowie stanowczo i z uśmiechem podkreślają, że: "On jest naszym wzorem i idolem!".

Marcin Szwaja   

(fot. Marcin Szwaja)

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/ko/oswiata/20180430bartos/art.php