facebook
Uczniowie ze Szczytnik zwiedzali świętokrzyskie

    Dzisiaj jest środa, 12 grudnia 2018 r.   (346 dzień roku) ; imieniny: Ady, Aleksandra, Dagmary    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 
 |   życie kulturalne   | 
 aktualności oświatowe 
 |   wiadomości z bibliotek   |   historia, pamięć   |   Nieskończenie Niepodległa   | 

serwis IKP / kultura-oświata / aktualności oświatowe / Uczniowie ze Szczytnik zwiedzali świętokrzyskie
O G Ł O S Z E N I A
patronaty IKP


Uczniowie ze Szczytnik zwiedzali świętokrzyskie

(fot. SP Szczytniki)

Szczytniki, 6-11-2017

     W dniu 28 X 2017r. grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Szczytnikach należąca do koła PTTK nr 4 działającego w szkole wyruszyła na podbój województwa świętokrzyskiego. Uczniowie zwiedzili Muzeum Diecezjalne w Kielcach, Katedrę Kielecką, Jaskinię Raj, Centrum Neandertalczyka oraz Centrum Nauki Leonardo da Vinci.

     W Muzeum Diecezjalnym w Kielcach dzieci zapoznały się z wystawą stałą muzeum, która obejmuje zbiory sztuki średniowiecznej i nowożytnej, oraz elementy wystroju dawnego mieszkania biskupów kieleckich. Warto podkreślić, że tylko w tej placówce kieleckiej prezentowana jest kolekcja najstarszego malarstwa i rzeźby z terenu naszej diecezji. Zbiory te zaczęto gromadzić w Kurii Diecezjalnej już przed wojną. Uczniowie zobaczyli także wystawę czasową poświęconą Matce Bożej, zatytułowaną "Sub Tuum Praesidium [Pod Twoją obronę]". Wystawę przygotowano z okazji przypadających w tym roku trzech ważnych Rocznic Maryjnych: 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, 140-lecia Objawień w Gietrzwałdzie i setnej rocznicy Objawień Fatimskich. Myśl religijną wystawy uzupełniają wątki patriotyczne: towarzyszenie Matki Bożej narodowi polskiemu w najtrudniejszych momentach dziejowych: od Cudownej Obrony Jasnej Góry i Bitwę Warszawską, po powojenne Śluby Narodu Polskiego. Spotkanie w muzeum zakończyły oryginalne warsztaty plastyczne.

(fot. SP Szczytniki)

     Następnie dzieci zwiedziły katedrę kielecką, której historia liczy już ponad 800 lat. Ciekawym punktem programu wycieczki było wejście do skarbca katedralnego, w którym znajdują się tak cenne zabytki. Uwagę zwracała także kolekcja cennych tkanin liturgicznych, z których najstarsza pochodzi z końca XV wieku. Do stosunkowo nowych, lecz bardzo cennych obiektów zgromadzonych w skarbcu należy zaliczyć kielich z pateną, dar Ojca Świętego Jana Pawła II, ofiarowany podczas pielgrzymki papieskiej w 1991 roku.

     Potem uczniowie zwiedzili wnętrze bazyliki katedralnej, z zespołem wspaniałych późnobarokowych ołtarzy, wśród których wyróżnia się ołtarz główny z obrazem Szymona Czechowicza "Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny". Zwiedzanie świątyni zakończyło zejście do krypty grobowej księży biskupów kieleckich, w której pochowani zostali wszyscy dotychczasowi ordynariusze naszej diecezji.

(fot. SP Szczytniki)

     Po zwiedzeniu muzeum uczniowie wyruszyli do Jaskini Raj. Jest ona jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju rozwiniętą w wapieniach. Zachwyca bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Występują tutaj skupiska stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu. Jaskinia uznana została za rezerwat przyrody nieożywionej i stanowisko archeologiczne.

     Po zwiedzeniu jaskini członkowie koła PTTK udali się do Centrum Neandertalczyka wyjątkowego miejsca, w którym zbiegają się pradawne losy człowieka z najnowszymi odkryciami współczesnej nauki. Uczniowie dowiedzieli się, że życie w epoce lodowcowej nie było łatwe, ale neandertalczycy byli świetnie przystosowani do zimnego klimatu i niebezpieczeństw świata sprzed tysięcy lat. Cztery sale tematyczne przybliżą dzieje i losy człowieka neandertalskiego odpowiadając na pytania: Skąd pochodzimy, jak żył i polował Neandertalczyk, i czy wyginął?

(fot. SP Szczytniki)

     Po zwiedzeniu Centrum Neandertalczyka uczniowie udali się do Centrum Nauki Leonardo da Vinci. W pierwszej kolejności uczestniczyli w warsztatach pt. "Jak powstaje mydło?". Podczas zajęć każdy mógł samodzielnie wykonać swoje własne mydło. Ponadto dzieci samodzielnie sprawdzały doświadczalnie jak działają substancje powierzchniowo czynne oraz jakie działanie na substancje ma wybielacz.

(fot. SP Szczytniki)

     Po warsztatach wszyscy uczestnicy zapoznali się z wystawą "Człowiek niezwykła maszyna". Wystawa przedstawia pięć czynności życiowych człowieka (oddychanie, bicie serca, reakcja na bodźce, utrzymanie postawy pionowej ciała oraz odżywianie), które utrzymują organizm w stanie biologicznej równowagi. Uczniowie dowiedzieli się między innymi jak szybko przekazywane są impulsy nerwowe, jak szybko reagują na dotyk, światło, i dźwięk. Dużą popularnością cieszyła się jazda na rowerze, gdzie na ekranie pokazywał się szkielet, który wykonywał te same ruchy co rowerzysta. Dzieci mogły przejechać się wózkiem inwalidzkim. To doświadczenie pozwoliło im uzmysłowić sobie z jakimi przeszkodami architektonicznymi i nie tylko musi zmagać się człowiek niepełnosprawny. Po dniu pełnym atrakcji i wrażeń wszyscy wrócili bezpiecznie do swoich domów.

Anna Smaczyńska, Olga Wajda   

(fot. SP Szczytniki)


idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Raj nie jest z tego świata, ale są na nim jego fragmenty.
(Anonim)
grudzień  12  środa
grudzień  13  czwartek
grudzień  14  piątek
grudzień  15  sobota
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ