facebook
Kalendarium niepodległości część XXII - sojusz okupantów

    Dzisiaj jest niedziela, 22 września 2019 r.   (265 dzień roku) ; imieniny: Maury, Milany, Tomasza ED Bez Samochodu    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 
 |   życie kulturalne   |   aktualności oświatowe   |   wiadomości z bibliotek   |   historia, pamięć   | 
 Nieskończenie Niepodległa 
 | 

serwis IKP / kultura-oświata / Nieskończenie Niepodległa / Kalendarium niepodległości część XXII - sojusz okupantów
O G Ł O S Z E N I A
patronaty IKP


Kalendarium niepodległości część XXII - sojusz okupantów

wrzesień 1939, spotkanie żołnierzy Wehrmachtu i Armii Czerwonej na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej
(fot. Ośrodek KARTA)

Proszowice, 29-06-2018

Sojusz okupantów. Chociaż walka polskich oddziałów z Niemcami nadal trwa, obaj agresorzy, III Rzesza i Związek Sowiecki, obejmują polskie ziemie, zgodnie ze swym wcześniejszym tajnym porozumieniem. Niepodjęcie działań wojennych przez Anglię i Francję, mimo ich sojuszniczych deklaracji, przesądza o ostatecznej klęsce Polski. Oba te kraje jednak nie wycofują się do "stanu pokoju", który oznaczałby zgodę Europy na kolejny podbój agresywnego totalitaryzmu; wojna trwa.

     Od pierwszych dni okupacji najeźdźcy na podbitym terytorium Rzeczpospolitej usiłują nie tylko obezwładnić walczące lub mogące walczyć wojsko, lecz także wszelkie polskie elity - polityczne, administracyjne, intelektualne. Intencja agresji staje się oczywista: całkowita likwidacja państwa polskiego. Linię, łączącą odtąd oba państwa totalitarne, przedstawiają one w propagandzie jako granicę przyjaźni.

Tarnopol, 25 września 1939, polska broń zdobyta przez żołnierzy radzieckich
(fot. Ośrodek KARTA)
Lwów, wrzesień 1939, żołnierze rozdający mieszkańcom radzieckie gazety, kadr z propagandowego filmu Michaiła Romma "Oswobożdienie Zapadnoj Ukrainy"
(fot.Ośrodek KARTA)
wrzesień 1939, spotkanie niemieckiego i radzieckiego patrolu na linii demarkacyjnej
(fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe)
Berlin, wrzesień 1939, minister spraw zagranicznych Rzeszy Joachim von Ribbentrop (z prawej) z ambasadorem sowieckim w Berlinie Aleksandrem Szkwarcewem (z lewej), przed wylotem na rozmowy w Moskwie
(fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe)
Warszawa, 5 października 1939, Adolf Hitler przyjmuje defiladę wojsk niemieckich w Alejach Ujazdowskich
(fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe)

22 września 1939 - w Brześciu nad Bugiem generałowie niemiecki i sowiecki przyjmują "defiladę braterstwa", linia demarkacyjna rozdziela obie okupacje.

28 września 1939 - ZSRR i III Rzesza zawierają Układ o przyjaźni i granicach, przypieczętowujący podział ziem polskich pomiędzy dwóch agresorów.

Adolf Hitler (kanclerz III Rzeszy) w przemówieniu: Niemcy i Rosja stworzą tu [w Europie Wschodniej] zamiast zapalnego ogniska Europy sytuację, którą kiedyś będzie można ocenić jako odprężenie [...]. Nie mamy wobec Anglii ani Francji żadnych celów wojennych [...]. Jeśli Anglia dziś wierzy, że musi prowadzić wojnę przeciwko Niemcom, to chciałbym na to odpowiedzieć, co następuje: Polska w kształcie Traktatu Wersalskiego już nigdy się nie odrodzi! Gwarantują to w ostatecznym rachunku nie tylko Niemcy, gwarantuje to także Rosja.
Gdańsk, 19 września 1939

Z tajnego protokołu dodatkowego do "Układu o przyjaźni i granicach" pomiędzy III Rzeszą a ZSRR: Obie strony nie będą tolerowały na swoich obszarach agitacji polskiej, oddziałującej na tereny drugiej strony. Wszelką tego typu agitację będą na swoich terenach powstrzymywać w zarodku, informując się wzajemnie o wskazanych [koniecznych] środkach.
Moskwa, 28 września 1939

Wiaczesław Mołotow (komisarz spraw zagranicznych ZSRR) podczas V Nadzwyczajnej Sesji Rady Najwyższej ZSRR: Rządzące koła Polski niemało się pyszniły "trwałością" swego państwa i "potęgą" swej armii. Jednakże wystarczające okazało się krótkie uderzenie w Polskę ze strony armii niemieckiej, a potem Armii Czerwonej, aby nic nie zostało z owego pokracznego bękarta traktatu wersalskiego, który żył kosztem ucisku niepolskich narodowości."Tradycyjna polityka" bezdogmatycznego lawirowania i gry pomiędzy Niemcami i ZSRR okazała się niewypłacalna i całkowicie zbankrutowała. [...] Polsce nie pomogły ani angielskie, ani francuskie gwarancje. Właściwie to i dotąd nie wiadomo, co to były za "gwarancje" (powszechny śmiech).
Moskwa, 31 października 1939

Kraków, 7 listopada 1939, uroczystość objęcia przez Hansa Franka urzędu gubernatora okupowanych ziem polskich na dziedzińcu Wawelu
(fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe)
Berlin, 14 listopada 1940, spotkanie komisarza ludowego Wiaczesława Mołotowa (z lewej) z ministrem spraw zagranicznych Rzeszy Joachimem von Ribbentropem (z prawej), widoczni także: tłumacz-radca ambasady Hilger (drugi z prawej) i kierownik organizacyjny NSDAP Robert Ley (drugi z lewej)
(fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe)
Warszawa, luty 1940, niemiecko-radziecka komisja do spraw przesiedleń, w środku Oskar Dengel, komisaryczny prezydent Warszawy
(fot. Jan Ryś/Narodowe Archiwum Cyfrowe)
lipiec 1940, gubernator Hans Frank w towarzystwie oficerów na granicy niemiecko-radzieckiej
(fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe)
karykatura autorstwa Artura Szyka
(fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe)


red.   idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Różnorodność jest przyprawą, która nadaje życiu cały smak.
(William Cowper)

wrzesień  22  niedziela
[15.00]   (Proszowice)
II. Bieg Proszowicki
[18.00]   (Koczanów)
zebranie wiejskie
wrzesień  23  poniedziałek
wrzesień  24  wtorek
[9.00]   (Proszowice)
XVIII sztafetowy bieg ku czci gen. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego
[18.00]   (Kraków)
Ignacy Daszyński - spotkanie w KKW
wrzesień  25  środa
[16.00]   (Proszowice)
"Czytanie Herberta" - spotkanie z Ewą Dałkowską
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ