Dzisiaj jest poniedziałek, 04 lipca 2022 r.   (185 dzień roku) ; imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 
 | 
 życie kulturalne 
 |   aktualności oświatowe   |   wiadomości z bibliotek   |   historia, pamięć   |   nuka/kultura szerzej   |   wiktoria 1920   |   Nieskończenie Niepodległa   | 

serwis IKP / kultura-oświata / życie kulturalne / Sława dała czadu
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-06-30
USD 4,4825 +0,66%
EUR 4,6806 -0,01%
CHF 4,6904 +0,63%
GBP 5,4429 +0,39%
Wspierane przez Money.pl


Sława dała czadu

od lewej: Klaudia Zaród, Janusz Tylman, Sława Przybylska(fot. Krzysztof Łakomski, Arkadiusz Fularski)
(fot. Krzysztof Łakomski, Arkadiusz Fularski)

Koszyce, 18/19-06-2022

     W sobotę, 18 czerwca w Sali Koncertowej przy Szkole Muzycznej I-go Stopnia w Koszycach odbył się koncert jubileuszowy legendy polskiej piosenki Sławy Przybylskiej z okazji 65-lecia pracy artystycznej. W koncercie brała także udział Magdaleny Sowa - Zyzańska z krakowskim zespołem "Chawira".

     Pomysłodawcą jubileuszowego koncertu był Stanisław Piątek z Kuchar. Honorowy Patronat nad koncertem objął Stanisław Rybak burmistrz Miasta i Gminy Koszyce. Współorganizatorem Koncertu i było Stowarzyszenie Ruch na Rzecz Rozwoju Powiatu Proszowickiego BARTOSZ.

- Kiedy Pan Stanisław Piątek zaproponował, abyśmy jako Stowarzyszenie BARTOSZ zorganizowali w tym roku koncert Sławy Przybylskiej i Magdaleny Sowa - Zyzańskiej na terenie Powiatu Proszowickiego wybór od razu padł na Koszyce, jako na partnera. Kilka tygodni temu przedstawiliśmy nasz pomysł burmistrzowi Rybakowi i ten bez zawahania zgodził się udzielić nam daleko idącej pomocy. I tak doszło do pięknego koncertu w Koszycach - mówi Arkadiusz Fularski prezes Stowarzyszenia BARTOSZ.

(fot. Krzysztof Łakomski, Arkadiusz Fularski)
(fot. Krzysztof Łakomski, Arkadiusz Fularski)
     W pierwszej części koncertu wystąpiła pochodząca z Czajęczyc Magdalena Sowa - Zyzańska z zespołem Chawira. Artystka zaprezentowała sześć piosenek Sławy Przybylskiej pt. "Powróćmy, jak za dawnych lat", "Już nigdy", "Krakowska kwiaciarka", "Nie kochać w taką noc to grzech", "Co bez miłości wart jest świat", "Wspomnij mnie". Niezwykle utalentowana wokalistka, obdarzona pięknym głosem, pełna wdzięku i uroku osobistego za kilkanaście dni broni dyplom, a tym samym wieńczy naukę śpiewu w klasie prof. dr hab. Olgi Popowicz na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

     Druga część koncertu to występ legendy polskiej piosenki Sławy Przybylskiej, która w Koszycach postanowiła oficjalnie obchodzić jubileusz 65-lecia pracy artystycznej.

(fot. Krzysztof Łakomski, Arkadiusz Fularski)
- Występowałam w całej Europie, Stanach Zjednoczonych, nawet w Honolulu. A dzisiaj z ogromną radością obchodzę swoje lecie w Koszycach. Śpiewam dłużej niż 65 lat, bo już w przedszkolu śpiewałam, a później w chórze kościelnym. Pewnego razu kościelny powiedział do chórzystów "Tak trzeba śpiewać, jak Sława!" i był to mój pierwszy komplement - opowiadała Sława Przybylska w Koszycach.

     Po wspomnieniach przyszedł czas na pełen dynamiki, tańca, humoru i dobrej zabawy koncert. Artystka rozpoczęła występ piosenką pt. "Gdzie są chłopcy z tamtych lat". Kolejne piosenki to m.in.: "Nie zabierajcie chłopaków na wojnę", "Portofino", "Rebeka", "Pamiętasz była jesień". A utwór "Słodkie fijołki" śpiewała już cała wypełniona po brzegi (razem z dostawkami) sala. Ostatnią zaśpiewaną piosenką był hymn pszczelarzy, nagrany przez artystkę specjalnie dla pszczelarzy z Nowobrzeskiego Koła Pszczelarskiego w 2021 roku. Wszystkie utwory akompaniował fantastyczny Janusz Tylman.

(fot. Krzysztof Łakomski, Arkadiusz Fularski)
(fot. Krzysztof Łakomski, Arkadiusz Fularski)
- Chciałam przekazać specjalne słowa wdzięczności dla pana Stanisława Piątka, za to że od wielu lat propaguje piękno i poezję. Piękno jest istotą ducha. Na zatracajmy się tylko rzeczy materialnych na tym świecie - powiedziała Sława Przybylska.

     Artystom w imieniu organizatorów za koncert podziękował gospodarz gminy burmistrz Stanisław Rybak. Ostatnim akcentem było wspólne biesiadowanie przy suto zastawionych stołach i pamiątkowe zdjęcia z artystami. Wykwintne specjały podawały Panie z KGW w Łapszowie znane ze swej legendarnej gościnności chociażby na grudniowych spotkaniach pszczelarzy. - Sława dała czadu - usłyszeliśmy od jednej z mieszkanek Gminy Koszyce.

     Ponad 200 osób zgromadzone na koncercie podziękowało gromkimi brawami na stojąco artystom i burmistrzowi. Gospodarz Miasta i Gminy Koszyce powiedział nam, że widząc ogromne zainteresowanie tego typu imprezami, nie wyklucza cyklicznych koncertów wspólnie ze Stowarzyszeniem BARTOSZ. Ponoć jest już przymiarka na kolejny koncert w październiku.

Honorowi Obywatele Kuchar

(fot. Krzysztof Łakomski, Arkadiusz Fularski)
(fot. Krzysztof Łakomski, Arkadiusz Fularski)
     19 czerwca (niedziela) w Kucharach, słynna gwiazda polskiej estrady Sława Przybylska wraz mężem Janem Krzyżanowskim zostali Honorowymi Obywatelami Kuchar.

     Mieszkańcy Kuchar przywitali Sławę Przybylską i towarzyszącego jej akompaniatora Janusza Tylmana w niedzielne przedpołudnie przed strażnicą OSP Kuchary staropolskim obyczajem, okazałym bochenkiem chleba. Gwiazdę , która ucałowała chleb wręczony przez Karolinę Włodarską zaproszono do sali konferencyjnej remizy.

     Akt nadania tytułu honorowego obywatelstwa odczytał i w imieniu mieszkańców Kuchar wręczył Adam Wałek z Kuchar. Sława Przybylska dziękując za akt nadania nie kryła wzruszenia i zadowolenia. Chwilę później przyszła pora na wspólne rozmowy i wspomnienia gwiazdy.

- Pochodzę z Podlasia gdzie są piękne miejsca. Pragnienie piękna zawdzięczam mojej mamie, która piękno pokazywała nam w obłokach, kwiatach, drzewach. Mama nigdy nas nie karciła, nigdy nie uderzyła dziecka. Pierwsze piękno zaszczepiła w nas mama. Nie dajmy się złamać narzekaniu, złu. Los czasem nam przynosi zło, ale nawet wtedy bądźmy szczęśliwi. Nie poddawajmy się złym nastrojom, bo one miną. Rozsiewajmy dobro i piękno - mówiła w Kucharach Sława Przybylska.

(fot. Krzysztof Łakomski, Arkadiusz Fularski)
(fot. Krzysztof Łakomski, Arkadiusz Fularski)
     Uroczystość w Kucharach zgromadziła mieszkańców sołectwa i zaproszonych gości. Specjalnie dla Sławy Przybylskiej zaśpiewała Magdalena Sowa - Zyzańska piosenkę pt. "Młodym być i więcej nic". Pani Madzia wyrecytowała również piękny wiersz poety z Mniszowa, Jacka Fidala pt. "Ostatni pociąg do nieba". Podczas spotkania w Kucharach nie zabrakło też wspólnego śpiewania piosenek wielkiej gwiazdy polskiej estrady, m.in. "Ballady o Suliko", "Wspomnij mnie", "Jarzębina czerwona", "Wełtawo, rzeko błękitna".

     Podziękowano również najbardziej zaangażowanym w przygotowanie sobotniego (18 czerwca) koncertu Sławy Przybylskiej i Magdaleny Sowa - Zyzańskiej w Koszycach, w tym prezesowi Stowarzyszenia BARTOSZ Arkadiuszowi Fularskiemu. O smaczny poczęstunek zadbały panie z Kuchar, w tym niezawodne KGW Kuchary pod przewodnictwem Klaudii Zaród.

     Inicjatorem nadania honorowego obywatelstwa Kuchar był Stanisław Piątek, któremu na wniosek pszczelarza Zbigniewa Gwóźdź z Modrzan zebrani, w uznaniu zasług na polu krzewienia kultury i piękna jednogłośnie nadali tytuł honorowy Stanisław Piątek Wielki. Wielkie uroczystości związane z nadaniem tego tytułu odbędą się w grudniu.

red., Arkadiusz Fularski   

(fot. Krzysztof Łakomski, Arkadiusz Fularski)


idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Zawsze jest dobry dzień, kiedy otwierasz szczęśliwe oczy.
(ks. Jan Twardowski)
lipiec  4  poniedziałek
lipiec  5  wtorek
lipiec  6  środa
lipiec  7  czwartek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ