"Skalbmierz - życie duchowe, wierzenia, obyczaje, opowieści. Album Fotografii cz. III" - promocja wydawnictwa

(fot. Urząd Miasta i Gminy w Skalbmierzu)

Skalbmierz, 26-10-2021

     W niedzielne popołudnie w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie promocyjne wydawnictwa "Skalbmierz - życie duchowe, wierzenia, obyczaje, opowieści. Album Fotografii cz. III" autorstwa Zbigniewa Pudy i Sławomira Mertyny. To już trzeci album z archiwalnymi zdjęciami prezentującymi życie mieszkańców Skalbmierza na przestrzeni ostatniego stulecia. Tę cenną pozycję, podobnie jak cz. I i II wydało Stowarzyszenie Dla Skalbmierza.

     W trakcie spotkania autorzy opowiedzieli o pracy nad albumem i zaprezentowali za pomocą prezentacji multimedialnej jego fragmenty. Była to również idealna okazja do dyskusji z uczestnikami spotkania i podzielenia się swoimi wspomnieniami, opatrzone ciekawymi opowieściami, wspomnieniami i komentarzem autorów.

     Na życie mieszkańców Skalbmierza i okolic w XX wieku duży wpływ miał kalendarz liturgiczny Kościoła, który wyznaczają takie święta jak: Boże Narodzenie, Wielkanoc, Wszystkich Świętych, Boże Ciało i inne święta, a do tego dochodzą jeszcze chrzciny, śluby, komunie, pogrzeby czy pielgrzymki. Życie obrzędowe stanowiło dla lokalnej społeczności istotną wartość, nierzadko wyznaczając w ogóle porządek jej egzystencji. Wpływ na nią, oprócz religii, miała również natura i obyczajowość. Te trzy wątki przeplatają się w prezentowanym albumie, autorzy trafnie zobrazowali za pomocą archiwalnych fotografii życie skalbmierzan na przestrzeni ostatniego stulecia.

(fot. Urząd Miasta i Gminy w Skalbmierzu)

     Album "Skalbmierz. Życie duchowe, wierzenia, obyczaje, opowieści" dokumentuje również sylwetki osób związanych ze skalbmierskim Kościołem, które odcisnęły swoim życiem pozytywny ślad w naszej społeczności, choć pamięć o nich niestety przez ostatnie lata nieco przygasła. Autorzy przywołują także na pamięć przedstawicieli żydowskiej społeczności, która przed II wojną światową stanowiła przecież ważną część lokalnej wspólnoty, a ta żyła ze sobą w symbiozie i pokoju.

     Oprócz kościoła pw. św. Jana Chrzciciela - najcenniejszego zabytku na naszej ziemi, znajdziemy w albumie także inne, cenne obiekty: figury, krzyże czy kapliczki. Na fotografiach obejrzymy wiele miejsc i budowli, których dziś już nie ma. W tle odnaleźć możemy (mimo że brakuje na nich z oczywistych powód kolorów) piękne widoki skalbmierskiego krajobrazu w różnych porach roku.

     Całość stanowi oczywiście jedynie fragment prezentowanego tematu, a ma na to wpływ jego bardzo szeroki zakres. Zamieszczone w publikacji materiały świadczą jednocześnie o bogatym życiu skalbmierskich mieszczan. Niewykluczone więc, że do tego tematu autorzy powrócą jeszcze w kolejnych publikacjach, zważywszy, że pokaźnych rozmiarów jest również sam zbiór zebranych dzięki uprzejmości wielu osób fotografii.

(fot. Urząd Miasta i Gminy w Skalbmierzu)

     Dokumentowanie przeszłości jest bardzo ważnym zadaniem, które stoi przed nami współczesnymi - i to zadanie Stowarzyszenie Dla Skalbmierza chce realizować dla przyszłych pokoleń. Mamy nadzieję, że już niebawem, wspólnie z autorami, Stowarzyszenie przedstawi Państwu kolejną publikację.

     Informujemy, że każdy chętny może stać się posiadaczem niniejszej publikacji. W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących warunków zamówienia prosimy o kontakt z prezesem Stowarzyszenia Dla Skalbmierza mailowo: sds.skalbmierz@gmail.com lub pod numerem telefonu: 504112907, a także z autorami.

red.   

Źródło: Urząd Miasta i Gminy w Skalbmierzu

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/ko/kultura/20211026skalbmierz_album03/art.php