Wystawa fotograficzna w Busku Zdroju

przed wystawą od lewej: Adamski Bogusław, Ewelina Adamska, Zdzisław Kuliś, Tamara Maj
(fot. zbiory Eweliny i Bogusława Adamskich)
Zdzisław Kuliś na ławeczce Niepodległości
(fot. zbiory Eweliny i Bogusława Adamskich)

Donosy, 30-12-2019

     Od ośmiu lat w program naszych rodzinnych uroczystości świątecznych wpisuje się jeszcze jeden dzień. Jest to dzień pomiędzy drugim Świętem Bożego Narodzenia, a Nowym Rokiem poświęcony zwiedzeniu wystawy fotograficznej w Galerii Zielona w Busku Zdroju. Jest to dla nas świetny relaks wyciszający po świątecznej bieganinie.

     W związku z tym w sobotę 28 grudnia pojechaliśmy z córką Eweliną Adamską i zięciem Bogusławem Adamskim, z którymi mieszkam do Buska Zdroju obejrzeć wystawę fotograficzną, w której również bierzemy udział. Jest to już XXIII OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD FOTOGRAFICZNY "PONIDZIE 2019". Wystawa w Galerii Zielona zorganizowana została pod hasłem "Moja Prezentacja" w której w tym roku udział wzięło 128 osób z całej Polski, prezentując ponad 350 zdjęć. Kiedy zajechaliśmy i weszliśmy do środka powitała nas Pani Tamara Maj buska artysta, słynna malarka która jak zawsze bardzo ciepło przyjęła nas w swoich progach i prawie cały czas towarzyszyła nam w oglądaniu wystawionych zdjęć udzielając również objaśnień.

     Kolejna odsłona Ogólnopolskiego Przeglądu Fotograficznego PONIDZIE organizowanego przez Buskie Samorządowe Centrum Kultury w Busku Zdroju znowu zaskakuje pełnią różnorodności tematów, fotograficznych spostrzeżeń i postaw twórczości. Zaskakuje także i dużą ilością prac, ponieważ na wezwanie Piotra Kalety, pomysłodawcy i corocznego kuratora tej, szacownej już, fotograficznej buskiej imprezy zareagowało aż 128 osób z Polski i zza granicy. Jak co roku zgłosili się ci, dla których PONIDZIE jest stałym punktem w fotograficznej biografii, ci którzy dołączyli do ich grona w ciągu ostatnich lat, oraz ci, którzy na PONIDZIU zadebiutowali dopiero w obecnej edycji. A także, co jest już tradycją PONIDZIA: dzieci i wnuki tych pierwszych.

zdjęcie na wystawie, teren przygotowany pod zalew
(fot. zbiory Eweliny i Bogusława Adamskich)
fragment wystawy, zdjęcia Adamskich
(fot. zbiory Eweliny i Bogusława Adamskich)

     Co skłoniło nas do odwiedzenia wystawy? Otóż już po raz ósmy biorę udział w tym przedsięwzięciu, prezentując moje zdjęcia, a córka i zięć po raz szósty. Tą pasją zarazili się ode mnie i z powodzeniem wykonują wiele zdjęć nie tylko w kraju, ale też za granicą, gdzie jeżdżą na wakacje. Zakupili drukarkę do zdjęć i sami je wykonują. Trzeba stwierdzić, że mają do tego zacięcie. Starszy wnuk Kamil, uczeń drugiej klasy Technikum Komputerowego, też ma swój aparat i dołącza do naszej grupy. Tomek, uczeń szóstej klasy Szkoły Podstawowej aparatu jeszcze nie ma, ale potrafi zrobić ładne zdjęcie, a kiedy my zajęliśmy się oglądaniem wystawy on jak zawsze policzył wszystkie wystawione zdjęcia, natomiast w tym roku po raz pierwszy ani Kamila, ani Tomka nie było z powodów własnych.

     Ja mam na tej pięknej wystawie pięć zdjęć o tematyce: "Jak budowano zbiornik retencyjny w Kazimierzy Wielkiej". Adamscy mają cztery zdjęcia większego formatu wykonane za granicą. Ponieważ nie byliśmy na otwarciu wystawy, czuliśmy potrzebę pojechać tam i podziwiać pięknie urządzone dzieło i cieszyć się, że nasza miejscowość Donosy widnieje między takimi miejscowościami jak: Busko Zdrój, Kielce, Końskie, Pińczów, Kraków, Jelenia Góra, Skarżysko Kamienna, Warszawa, Wrocław, Legnica, Lublin, a także Francja, Holandia i Rotterdam.

Ewelina Adamska obok choinki w jednym z pomieszczeń wystawowych
(fot. zbiory Eweliny i Bogusława Adamskich)

     Na koniec dokonaliśmy wpisu do książki pamiątkowej i otrzymaliśmy album wydany pokłosie wystawy. Wystawa jest zlokalizowana w Galerii Zielona do której bardzo łatwo jest dojść spacerem z rynku w dół ulicą Mickiewicza udekorowaną rzędem pięknie przystrojonych choinek na końcu której jest ławeczka z napisem Niepodległa, na której można swobodnie wypocząć, a później zrobić obrót o 180 stponi i po schodach wejść do budynku Galerii.

Zdzisław Kuliś   

fragment wystawy
(fot. zbiory Eweliny i Bogusława Adamskich)
Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/ko/kultura/20191230busko/art.php