facebook
Promocja książki i urodziny autora

    Dzisiaj jest wtorek, 30 listopada 2021 r.   (334 dzień roku) ; imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka Andrzejki    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 
 | 
 życie kulturalne 
 |   aktualności oświatowe   |   wiadomości z bibliotek   |   historia, pamięć   |   nuka/kultura szerzej   |   wiktoria 1920   |   Nieskończenie Niepodległa   | 

serwis IKP / kultura-oświata / życie kulturalne / Promocja książki i urodziny autora
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2021-11-30
USD 4,1214 -0,99%
EUR 4,6834 -0,32%
CHF 4,4888 -0,28%
GBP 5,5070 -0,83%
Wspierane przez Money.pl


Promocja książki i urodziny autora

przemawia Zdzisław Kuliś (fot. Ewelina Adamska)

Donosy, 16-09-2019

     Niezwykła uroczystość odbyła się w piątek 13 września w Donosach. Otóż w tymże dniu w Zajeździe Słonecznym odbyła się promocja książki Zdzisława Kulisia pt. "Przygody Franka karierowicza" połączona z jego 79 urodzinami.

Zdzisław Kuliś urodził się 13 września 1940 roku w Chruszczynie Wielkiej, mieszkaniec wsi Donosy w gminie Kazimierza Wielka woj. świętokrzyskie. Emerytowany pracownik Urzędu Miasta i Gminy w Kazimierzy Wielkiej, gdzie przepracował pięćdziesiąt jeden lat w tym trzydzieści jako główny księgowy. Posiada wykształcenie ekonomiczne. Przez kilka lat równocześnie z pracą zawodową, prowadził filię biblioteczną w Donosach, biorąc żywy udział w życiu kulturalnym środowiska z którym łączą go więzi rodzinne i miejsce zamieszkania.

prawnuki autora w blasku tortowego ognia (fot. Ewelina Adamska)

Książka pt. "Przygody Franka karierowicza" jest jego dziewiątą publikacją. Poprzednie to: "Moja Mała Ojczyzna", "Wiersze dla potomnych", "Mieszkać wśród świętych", "Niechaj słowik pieśń zaśpiewa", "Krętą ścieżką mijających lat", "Historia Pewnego zegara", "Ocalmy przed wyginięciem" i "Aby czas nie zatarł śladów".

Obecna książka ma 455 stron, na których obok głównej treści mieści się 60 wierszy średnio sześciozwrotkowych tematycznie związanych z treścią książki i 120 zdjęć. Jest to opowieść, której akcja dzieje się w czasie II wojny Światowej i latach powojennych. Książkę tę można określić jako utwór przygodowo-obyczajowy z wątkiem miłosnym, który powstał na bazie doświadczeń autora, przemyśleń, a także życia osobistego. Jest to, jak mówi autor opowieść o miłości i stosunkach międzyludzkich stworzona na podstawie moich wyobrażeń.

Bez wyobrażeń nie napisze się żadnej książki, żadnego wiersza, a wiedza o tym co się pisze tylko pomaga, raczej nie przeszkadza. Ta książka powstała właśnie na bazie moich wyobrażeń.

Niektórych czytelników może mylić tytuł książki "Przygody Franka karierowicza" ponieważ w definicji karierowicz, to człowiek dążący za wszelką cenę do zrobienia kariery. Natomiast Franek był pasjonatem, on sobie zaplanował wybudowanie cegielni. Do tego od młodych lat dążył.

Franek, to karierowicz pozytywny. Ta książka to znakomita wędrówka do tamtych czasów, a jej największą wartością jest prostota - mówi autor.

"Prostota jest najwyższym celem, a do tego też trzeba mieć talent", to cytat Fryderyka Chopina.

     W spotkaniu promocyjnym wzięło udział ponad osiemdziesiąt osób w różnym wieku i różnych zawodów z burmistrzem Miasta i Gminy w Kazimierzy Wielkiej Adamem Bodziochem na czele i Panią skarbnik Agnieszką Gaik. Były osoby pracujące, a także emeryci. Obecny był prezes kazimierskiego Oddziału Związku Emerytów i Rencistów Wiesław Rębacz Z Zarządu Głównego Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej z Krakowa przyjechało osiem osób z prezesem Ryszardem Chećko oraz panią skarbnik Józefą Miszczyk. Ponadto obecni byli pracownicy Powiatowej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Kazimierzy Wielkiej, Członkowie Proszowickiego Stowarzyszenia Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza z prezesem Waldemarem Buckim, zastępcą prof. dr hab. Andrzejem Dubielem, członkiem Zarządu Zdzisławem Walczykiem, dyrektor Zespołu Szkół w Wielgusie Elżbieta Wojtasik, nauczyciele, dwunastoosobowa grupa taneczna Profitness z Proszowic, liczna rodzina autora i wiele innych dostojnych gości i osobistości.

goście bohatera wieczoru (fot. Ewelina Adamska)

     Po przedstawieniu gości, na powitanie, Martyna Bugaj uczennica Szkoły Średniej w Odonowie zaśpiewała piosenkę do wiersza Zdzisława Kulisia pt. "Moja Mała Ojczyzna." Melodię opracował Zdzisław Kuliś, a dopracowała Martyna Bugaj.

     Biografię Zdzisława Kulisia przedstawiła pracownica kazimierskiej biblioteki Monika Wendel, a po jej wystąpieniu Martyna Bugaj w duecie z Anetą Gołębiowską zaśpiewały piękną piosenkę, co publiczność nagodziła brawami.

     Po krótkim, zaprezentowanym przez autora wstępie, bogatym w opis wydarzeń występujących w omawianej książce, Zdzisław Kuliś przeczytał list nieżyjącej już długoletniej nauczycielki liceum ogólnokształcącego w Kazimierzy Wielkiej, Pani Emilii Molskiej skierowany do niego na kilka miesięcy przed jej śmiercią. List ten, to podziękowanie dla autora za jego działalność poetycką oraz pisarską i liczne życzenia, które od niego otrzymała. Jej pamięć zebrani uczcili chwilą ciszy. Niektórym popłynęły z oczu łzy.

     Po tym wystąpieniu Zdzisław Kuliś zaśpiewał piosenkę do słów napisanego przez siebie wiersza pt. "Spotkamy się na Kasjopei", do której melodię sam skomponował, a podkład muzyczny skomponował organista z Kalwarii Zebrzydowskiej. Najlepszą nagrodą za całość tego utworu były liczne brawa uczestniczących w spotkaniu gości.

Zdzislaw Kuliś podpisuje swoje książki (fot. Ewelina Adamska)

     Następnie autor przeczytał fragment książki, a po nim Martyna Bugaj i Aneta Gołębiowska zaśpiewały piękną piosenkę. I znów gromkie brawa za tak piękny głos młodych piosenkarek. Dużą niespodziankę sprawiła gościom grupa taneczna Profitness z Proszowic z Małopolski, która z wielką gracją zatańczyła kilka utworów. I znów wielkie brawa publiczności. Poprzedziły one świetny występ Kazimierza Kowalskiego z Krakowa, który zaprezentował grę różnych melodii na harmonijce ustnej. Goście byli zachwyceni.

     Ponieważ było to spotkanie autorskie połączone z urodzinami autora, były liczne życzenia dla jubilata, oraz liczne wiązanki kwiatów i drobne upominki. Był też tort z płonącymi ogniami i tradycyjne "Sto lat" dla autora, a on większość czasu poświęcił na pisaniu dedykacji na książkach, nie mając go na dłuższe rozmowy z przyjaciółmi.

od lewej: Aneta Gołębiowska, Martyna Bugaj (fot. Ewelina Adamska)

     Młoda piosenkarka Martyna Bugaj zaśpiewała jeszcze kilka piosenek, a wśród nich "Opowie ci wiatr". Nie zabrakło też lampki szampana i poczęstunku, o który zadbali właściciele lokalu Renata i Mirosław Gajdowie, córka i zięć autora i solenizanta, a tzw. Stół proszowicki zastawiony wędlinami, smalcem i ogórkami kiszonymi serwowali Anna i Waldemar Buccy z Proszowic.

     Na koniec zespół Piotrex z Kazimierzy Wielkiej zagrał melodie taneczne z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, a chętnych do tańca nie zabrakło.

Ewelina Adamska   


fot. Ewelina Adamska
zdjęcia 13-09-2019   publikacja: 16-09-2019idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Ciesz się drobiazgami, a wielkie szczęście wejdzie w Twoje życie.
(autor nieznany)
listopad  30  wtorek
grudzień  1  środa
grudzień  2  czwartek
grudzień  3  piątek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ