Bogaty program sobotnich uroczystości rocznicowych

(fot. źródła)

Wierzbno, Karwin, Szarbia, 24-05-2023

     W ostatnia sobotę (21 maja) przed pomnikiem w Wierzbnie, który upamiętnia lądowanie w tym miejscu w nocy z 21 na 22 maja 1944 r. cichociemnych (m.in. ostatniego dowódcy Armii Krajowej gen. Leopolda Okulickiego ps. Niedźwiadek), odbyła się patriotyczna uroczystość połączona z obchodami 5. rocznicy sformowania 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, stacjonującej w podkrakowskiej Rząsce. Gen. Okulicki jest patronem jednostki.

(fot. źródła)

     W programie uroczystości miały być skoki spadochronowe, niestety zbyt mocny wiatr pokrzyżował te plany, mimo że samolot ze skoczkami wykonał kilka razy nalot na miejsce zrzutu. Natomiast, nic nie przeszkodziło rekonstruktorom, którzy zaprezentowali inscenizację historyczną obrazującą jak mogło wyglądać zabezpieczenie przez partyzantów zrzutowiska i potyczka z oddziałami niemieckimi.

(fot. źródła)

     Zebrani mogli także zwiedzić izbę pamięci gen. Okulickiego, urządzoną w pobliskiej Szarbi, w prywatnym gospodarstwie Kazimierza Marcińskiego, gdzie ostatni dowódca AK przebywał w dniach 22-24 maja 1944 r.

     W ramach tej uroczystości Stowarzyszenie Bojowe Schrony Proszowice wraz z zaprzyjaźnionymi organizacjami, instytucjami i osobami prywatnymi zorganizowało na placu przy prowadzonej przez nich Izbie Pamięci (znajdującej się w Karwinie, niedaleko miejsca zrzutu w 1944 roku) piknik historyczny i zwiedzanie Izby. Rekonstrukcja potyczki partyzantów na polach przy pomniku, to także ich dzieło oraz zaproszonych przez nich grup rekonstrukcyjnych.

red.   

źródła: Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie, Bojowe Schrony Proszowice, Powiat Proszowice

(fot. źródła)

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/serwis/ko/historia/20230524wierzbno/art.php