Kolejna klasa "wzięła lekcję żywej historii" w karwińskiej Izbie Pamięci

(fot. źródła)

Karwin, 29-03-2023

     Wczoraj przez ponad 2 godziny lokalną historię Ziemi Proszowskiej z zaciekawieniem poznawali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Biórkowie Wielkim. jest to kolejny kro do realizacji celu, który sobie postawili członkowie Stowarzyszenia Bojowe Schrony Proszowice, którzy założyli i prowadzą Izbę: [...] chcielibyśmy aby każdy uczeń z terenu powiatu proszowickiego, zanim ukończy szkołę odbył "lekcję historii" właśnie w Izbie Pamięci.

(fot. źródła)

Jednym z najważniejszych założeń naszej Izby Pamięci jest dalsze przekazywanie naszej lokalnej historii. Niezwykle ciekawej, często trudnej, pełnej wielkich wydarzeń i bohaterów. To właśnie o tym chcemy opowiadać odwiedzającym nas dzieciom i młodzieży. To również pokazuje niezwykle ważną rolę jaką pełni nasza ekspozycja. W Polsce i na świecie jest wiele większych i lepszych wystaw, ale... nie ma drugiej takiej wystawy, która opowiada o lokalnej historii. O historii, której świadkami i uczestnikami, byli często dziadkowie i pradziadkowie odwiedzających nas dzisiaj dzieci [...]
.

     Zwiedzając ekspozycję można nie tylko poznać historię Ziemi Proszowskiej, ale również jej dotknąć, i co ważne, nierzadko eksponaty były znajdywane dosłownie na przysłowiowych "podwórkach" mieszkańców tego terenu.

     Prowadzący Izbę gorąco namawiają nauczycieli, dyrektorów szkół aby ich wychowankowie odwiedzili to miejsce, gdzie można "pooddychać historią" i lepiej ją zrozumieć.

(fot. źródła)

Informacje na ten temat jak można umówić się na zwiedzanie znajdziecie w zakładce "Izba Pamięci" na stronie internetowej www.schronyproszowice.pl.

red.   

źródła: Bojowe Schrony Proszowice

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/ko/historia/20230329bunkry_kolejna/art.php