Rocznica mordu Romów w Imbramowicach i Wolbromiu

pomnik upamiętniający mord Romów na imbramowickim cmentarzu
(fot. źródła)

3-02-2023

     2 i 3 lutego 1943 r. w Imbramowicach (pow. olkuski) i Wolbromiu Niemcy zamordowali 50 obywateli RP narodowości romskiej. Podczas II wojny światowej zgładzono 70 proc. społeczności Romów i Sinti w Europie.

     Niemiecki oddział do zadań specjalnych Jagdkommando został utworzony w Miechowie na początku 1943 r. W ciągu kilku miesięcy dokonał na terenie Kreishauptmannschaft Miechow wielu zbiorowych zbrodni na Polakach, Żydach i Romach. Dowódcami oddziału byli niemieccy żandarmi. Rzeczywistym kierownikiem większości zbrodniczych akcji był dobrze zorientowany w terenie granatowy policjant z Miechowa, renegat Kazimierz Nowak. Za zasługi dla Niemców uzyskał status volksdeutscha. To on dowodził akcją wymordowania Romów w Imbramowicach.

     Za zbrodnie na obywatelach RP Kazimierz Nowak został w imieniu państwa polskiego skazany na śmierć. Żołnierze Armii Krajowej wykonali na nim wyrok 24 czerwca 1943 r. W wyniku zamachu Nowak został ciężko ranny. Zmarł w miechowskim szpitalu po kilku dniach.

     W 1954 r. ciała zamordowanych Romów zostały ekshumowane z dołów śmierci i przeniesione na cmentarz parafialny w Imbramowicach. Wybudowano skromną mogiłę. W ziemny kopczyk otoczony metalowym płotkiem wbity był metalowy krzyż. Obok wyrosły dużych rozmiarów drzewa, których korzenie niszczyły miejsce pochówku.

W kwietniu ub. roku na cmentarzu odsłonięto nowy sfinansowanego przez IPN pomnik upamiętniający ofiary.

red.   

źródła: Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/ko/historia/20230203ipn_romowie/art.php