Mobilny Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa" zawita do kilkudziesięciu miast w Polsce

(fot. info.niepodlegla.gov.pl)

31-07-2021

     Biuro Programu "Niepodległa" zaprasza do odwiedzin niezwykłego mobilnego centrum edukacyjnego - Wirtualnego Teatru Historii "Niepodległa". Multimedialna wystawa wybranych eksponatów prezentujących niepospolitą historię II RP rusza w trasę wokół Polski.

     Wyjątkowe muzeum na kołach tylko w tym roku dotrze do 20 miast i kurortów wypoczynkowych od Mazowsza, przez Warmię i Mazury, Pomorze, Lubuskie, Wielkopolskę, Śląsk, Małopolskę i Świętokrzyskie, by wrócić jesienią na Mazowsze. Pierwszym przystankiem Wirtualnego Teatru Historii "Niepodległa" jest Ostrów Mazowiecka, w której mobilne centrum zawita 31 lipca i zostanie na 3 dni, do 2 sierpnia włącznie.

- Niepodległa zawsze stawiała sobie za cel wspieranie inicjatyw lokalnych i regionalnych tak, by wszyscy Polacy mogli przyłączyć się do wspólnego świętowania setnej rocznicy odzyskania niepodległości i odbudowy naszej państwowości. Stąd programy dotacyjne, z których na przestrzeni zaledwie kilku lat skorzystało już ponad 1000 instytucji lokalnych i regionalnych - wyjaśnia Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu "Niepodległa". - Tym razem chcemy zaproponować Polakom nieco inne spojrzenie na historię naszego kraju, a zwłaszcza kształtowania się Polski sto lat temu. Chcemy zachęcić ich do zapoznania się z wybranymi aspektami historii poprzez technologię. Stąd plan, by w tym roku rozpocząć projekt mobilnego Wirtualnego Teatru Historii "Niepodległa". Tylko w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, do początku października multimedialne muzeum na kołach odwiedzi 20 miast w całym kraju. W każdym naszym przystanku, przez 3 dni, każdy zainteresowany będzie mógł poznać kawałek naszej niecodziennej historii z czasów odbudowy Polski po Wielkiej Wojnie - dodaje dyrektor Kowalski.

(fot. info.niepodlegla.gov.pl)

     Mobilne centrum edukacyjne "Niepodległej", umieszczone w specjalnym, rozsuwanym samochodzie ciężarowym, podzielono na kilka stref odpowiadających tematyce, którą zajmuje się Biuro Programu "Niepodległa". Znajdziemy tu zarówno część poświęconą symbolom narodowym, poznamy najważniejsze wydarzenia i osiągnięcia Polaków z lat 1918 - 1921, zobaczymy artefakty ojców niepodległości i pamiątki po Legionach Polskich zeskanowane w 3D i prezentowane jako hologramy. Poszukiwaczy dowodów na kreatywność i innowacyjność Polaków zainteresuje makieta polskiego pawilonu, który zbudowano na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu w 1925 roku. To wtedy we Francji pokazaliśmy całemu światu, że z wraz niepodległą Polską odrodziła się nasza kultura i sztuka, czego dowodem było aż 205 nagród przyznanych polskiej sekcji.

- Podczas podróży po Polsce nie możemy zapomnieć o lokalnych bohaterach z czasów międzywojnia. Zebraliśmy informacje i zdjęcia blisko 100 postaci ważnych dla lokalnych społeczności i regionów, które odwiedzamy. Przypominamy sylwetki działaczy, nauczycieli, inżynierów czy społeczników, którzy przyczynili się do odbudowy polskiej tożsamości w swoich małych ojczyznach. To również im winniśmy wdzięczność za rozwój kraju po odzyskaniu niepodległości - opowiada Jan Kowalski. - A jakby tego było mało, postanowiliśmy również w pewnym stopniu przywrócić marszałka Józefa Piłsudskiego do życia, bowiem gości Wirtualnego Teatru Historii "Niepodległa" żegna naturalnej wielkości hologram Piłsudskiego przemawiający głosem Marszałka, zarejestrowanym w 1924 roku - dodaje dyrektor Biura Programu "Niepodległa".

     Z kolei dla szukających wrażeń "Niepodległa" przygotowała projekcje fabularnego filmu VR "Wiktoria 1920" pokazywanego na specjalnych goglach pozwalających na przeniesienie się w wirtualną rzeczywistość. Całość wystawy zamyka foto-budka, która uwieczni i wyśle na podany adres mailowy nasze zdjęcie z jednym z ojców niepodległości.

"Niepodległa" zaplanowała 20 przystanków na trasie Wirtualnego Teatru Historii. Pierwsze w kolejności będą:
  • Ostrów Mazowiecka - 31.07-02.08.2021
  • Suwałki - 03-05.08.2021
  • Augustów - 06-08.08.2021
  • Olsztyn - 09-11.08.2021
  • Puck - 14-16.08.2021
  • Lębork - 17-19.08.2021
(fot. info.niepodlegla.gov.pl)

     Koniec tegorocznej trasy zaplanowano na początku października. Informacji o dokładnych lokalizacjach w danych miejscowościach, jak również o kolejnych przystankach, można szukać na stronie niepodlegla.gov.pl w specjalnej zakładce poświęconej Wirtualnemu Teatrowi Historii "Niepodległa".

     Zwiedzanie Mobilnego Wirtualnego Teatru Historii "Niepodległa" jest bezpłatne i nie wymaga wcześniejszej rezerwacji. Zwiedzanie jest możliwe przy zachowaniu obowiązujących zasad związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Goście powinni stosować się do poleceń personelu obsługującego oraz do zapisów regulaminu, który jest dostępny przy wejściu.

red.   


Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/ko/historia/20210731wire_mobilny/art.php