Dziękuję z całego serca, żeście byli zawsze za Polską - prezydent A. Duda

Józefa Miszczyk odbiera z rąk Andrzeja Dudy Order odznaczenie przyznane pośmiertnie Alfonsowi Zgrzebniokowi
(fot. zbiory autora)

Proszowice, 13-07-2021

     Zwycięstwo III. Powstania Śląskiego przerodziło się w mocną Górnym Śląskiem Rzeczpospolitą - mówił prezydent Andrzej Duda w niedzielę 4 lipca br. w Katowicach podczas uroczystości w przeddzień 100. rocznicy zakończenia III Powstania Śląskiego. Prezydent przed pomnikiem Powstań Śląskich przekazał na ręce rodziny dowódcy i uczestnika Powstań Śląskich Alfonsa Zgrzebnioka nadany mu pośmiertnie Order Orła Białego.

     Prezydent podkreślił, że wielu z powstańców śląskich mogło 100 lat temu swoje zwycięstwo nazywać pełnym, bo ich ojcowizna weszła w skład Rzeczpospolitej Polskiej. Wielu z nich swoje zwycięstwo mogło nazywać pełnym zwycięstwem, bo ich domy znalazły się w Rzeczpospolitej, Niestety wielu nie, tak jak ci ze Śląska Opolskiego, których ojcowizna pozostała poza granicami Rzeczypospolitej - mówił prezydent w Katowicach.

Należał do nich bohater naszego spotkania - Alfons Zgrzebniok, którego rodzinna Opolszczyzna pozostałą poza granicami Rzeczypospolitej, ale który mógł z satysfakcją patrzeć na to, że jego trud zaangażowania we wszystkie trzy Powstania Śląskie, w tym odpowiedzialność wojskową za dwa powstania przerodziła się w wolną, niepodległą, suwerenną Rzeczpospolitą mocną Górnym Śląskiem, gospodarczo i społecznie - podkreślił.

(fot. zbiory autora)

     Zaznaczył, że Górny Śląsk miał dla Rzeczpospolitej fundamentalne znaczenie z gospodarczego i ludzkiego punktu widzenia. "Ludzkiego, właśnie dlatego, że mieszkający tutaj ludzie, Ślązacy, tak bardzo chcieli być częścią Polski, tak bardzo czuli się Polakami, że byli gotowi chwycić za broń, żeby ich ziemia częścią Polski się stała" - przypomniał.

     Na tej uroczystości Józefa Miszczyk córka Józefa Pajączka, który zginął 5 sierpnia 1944 r. w boju o Skalbmierz odebrała w Katowicach z rąk Prezydenta RP Order Orła Białego, którym został pośmiertnie odznaczony wujek jej ojca Józefa Pajączka, a brat jej babci Alfons Zgrzebniok dowódca I i II Powstania Śląskiego oraz biorący udział w III Powstaniu Śląskim, towarzyszyła ona także w złożeniu wieńca pod pomnikiem Powstańców Śląskich.

     Pani Józefa Miszczyk, na tej uroczystości przekazała Panu Prezydentowi R.P. oraz kancelarii Prezydenta kilka książek mojego autorstwa pt. "Józef Pajączek syn powstańców śląskich". Na zdjęciu prezydent Andrzej Duda w otoczeniu biorących udział w uroczystości z zainteresowaniem przegląda tę publikację, komentując niektóre wydarzenia.

opracowanie: Zdzisław Kuliś   

p. Józefa wręczyła prezydentowi Dudzie książkę Zdzisława Kulisia
(fot. zbiory autora)
Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/ko/historia/20210713zgrzebniok/art.php