facebook
Wspomnienie ogólnopolskich uroczystości ku czci i pamięci dwóch wielkich Polaków

    Dzisiaj jest środa, 28 października 2020 r.   (302 dzień roku) ; imieniny: Narcyza, Serafina, Wioletty    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   |   praca   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 
 |   życie kulturalne   |   aktualności oświatowe   |   wiadomości z bibliotek   | 
 historia, pamięć 
 |   wiktoria 1920   |   Nieskończenie Niepodległa   | 

serwis IKP / kultura-oświata / historia, pamięć / Wspomnienie ogólnopolskich uroczystości ku czci i pamięci dwóch wielkich Polaków
O G Ł O S Z E N I A


Wspomnienie ogólnopolskich uroczystości ku czci i pamięci dwóch wielkich Polaków

(fot. informacja w tekście)

7-09-2020

     Święto Wojska Polskiego oraz wszystkie rocznice bitew, Powstań Narodowych i wojen toczonych przez Polskę przypominają nam niezmiennie o dzielnych polskich żołnierzach, którzy w przeszłości walczyli o naszą wolność i niepodległość. Wyjątkowe miejsce w tym szeregu zajmuje legendarny założyciel Legionów Polskich we Włoszech gen. dyw. Jan Henryk Dąbrowski (1755-1818), który w 1806 r. był również twórcą i dowódcą pierwszej w dziejach oręża polskiego formacji wojskowej noszącej nazwę "Wojsko Polskie". W tym roku, gen. Dąbrowski odebrał wyrazy szacunku w sposób szczególny - 2 sierpnia 2020 r., czyli w dniu 265 rocznicy jego urodzin, w 8 miejscowościach w Polsce odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne wzorowane na podobnych, zorganizowanych niegdyś przez św. Jana Pawła II.

     Aby dowiedzieć się, co łączyło papieża Polaka z bohaterem naszego Hymnu Narodowego należy przenieść się myślami do Pierzchowca - małej wioski (obecnie przysiółka wsi Pierzchów) położonej nieopodal Krakowa, w Gminie Gdów. Początek tej historii sięga 2 sierpnia 1755 r., gdy to, w pierzchowieckim dworze przyszedł na świat Jan Henryk Dąbrowski. W 1872 r., dla upamiętnia tego wydarzenia, na miejscu wspomnianego dworu wzniesiono okazały pomnik, który stoi tam do dziś. To właśnie przed ten pomnik, latem 1949 r. wielokrotnie przychodził wraz z dziećmi i młodzieżą młody ksiądz Karol Wojtyła, podówczas wikary w wiejskiej parafii Wniebowzięcia NMP w Niegowici obejmującej Pierzchowiec. Wg wspomnień naocznych świadków, podczas wizyt przed pomnikiem, przynajmniej dwukrotnie ksiądz Wojtyła poprowadził skromne uroczystości ku czci gen. J. H. Dąbrowskiego.

     Wspomniany epizod z życia św. Jana Pawła II, całkowicie dotąd nieznany, odkrył, zbadał i wydobył na światło dzienne piszący te słowa Adam W. Gorycki (zobacz artykuł na portalu Muzeum w Winnej Górze: http://dabrowski-winnagora.pl/?p=803). Okazją była, przypadająca w tym roku 100 rocznica urodzin Ojca Świętego. Natchnęła mnie ona również do tego, aby zainicjować wspomniane na wstępie uroczystości w 8 miejscowościach, aby z jednej strony oddać cześć dla gen. J. H. Dąbrowskiego, a z drugiej strony okazać szacunek dla Jana Pawła II, który takiej właśnie postawy wobec naszego Bohatera Narodowego uczył nas w 1949 r. w Pierzchowcu.

     Stąd też, każda z zaproponowanych przeze mnie uroczystości była wzorowana na uroczystościach księdza Wojtyły, czyli, odbyła się przed pomnikiem lub tablicą upamiętniającą gen. Dąbrowskiego i w jej skład wchodziło odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, opowieść o bohaterskim życiu gen. Dąbrowskiego i modlitwa w jego intencji poprowadzona przez duchownego. Ponadto, wszystkie te uroczystości odbyły się w niewielkich, góra kilkudziesięcioosobowych składach i przy niewielkim udziale pocztów sztandarowych oraz bez składania wieńców (a co najwyżej skromnych wiązanek kwiatów) za czym przemawiał fakt, iż uroczystości księdza Wojtyły także były kameralne, bez sztandarów i wieńców. Natomiast, jedynym elementem uroczystości, który od siebie zaproponowałem, były ustawione obok pomników flagi papieskie (biało-żółte) i polskie (biało-czerwone) symbolizujące papieża Jana Pawła II i generała Dąbrowskiego.

     Należy jednak podkreślić, że mimo przyjęcia jednolitej konwencji, wszystkie uroczystości, które odbyły się 2 sierpnia 2020 r. ku czci gen. Dąbrowskiego, były zróżnicowane i pouczające i dlatego, warto przyjrzeć się każdej z nich z osobna.

Biłgoraj (fot. informacja w tekście)

W Biłgoraju (woj. lubelskie) głównym organizatorem był miejscowy nauczyciel i wiceprezes Oddziału PTTK Andrzej Czacharowski, który przybliżył dla zebranych pod pomnikiem gen. Dąbrowskiego historię tego monumentu i zwrócił uwagę, że jest to najstarszy w Polsce pomnik wzniesiony ku czci Bohatera naszego Hymnu i że został zbudowany w 1820 r., a zatem, w tym roku przypada 200 rocznica jego ufundowania. Modlitwę w intencji gen. J. H. Dąbrowskiego poprowadził proboszcz parafii św. Jerzego w Biłgoraju ksiądz kan. hon. Stanisław Budzyński, a wśród uczestników znalazła się posłanka na Sejm RP Beata Strzałka, burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan, członkowie PTTK, muzealnicy i regionaliści oraz Skauci Europy, którzy zaciągnęli wartę honorową przy pomniku, a także przedstawili dla zebranych biografię gen. Dąbrowskiego i opowiedzieli o uroczystościach zorganizowanych przez księdza Wojtyłę w 1949 r. w Pierzchowcu.

Bydgoszcz (fot. informacja w tekście)

W uroczystości w Bydgoszczy udział wzięła grupka bibliotekarzy i działaczy kulturalnych oraz trzech członków Rady Miasta Bydgoszczy, a w tym Robert Kufel, który był głównym organizatorem, oraz wiceprzewodniczący Rady Lech Zagłoba-Zygler, który reprezentował prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego i wygłosił przemowę na temat gen. J. H. Dąbrowskiego i podkreślił wagę wyzwolenia Bydgoszczy przez Generała podczas Insurekcji Kościuszkowskiej w 1794 r., które upamiętnia bydgoski pomnik. O uroczystościach księdza Wojtyły w Pierzchowcu opowiedział, oraz modlitwę w intencji Generała poprowadził wikariusz Parafii Wojskowej NMP Królowej Pokoju w Bydgoszczy ksiądz mjr Andrzej Migała, natomiast wartę honorową przy pomniku sprawowali żołnierze 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej.

Artykuł o uroczystościach w Bydgoszczy "Pamiętali o generale Janie Henryku Dąbrowskim. Tak jak to robił Jan Paweł II" na portalu TVP 3 - Bydgoszcz: https://bydgoszcz.tvp.pl/49238991/rocznica-urodzin-jana-henryka-dabrowskiego.

Jedlnia (fot. informacja w tekście)

Obchody w Jedlni pod Radomiem (gmina Pionki, woj. mazowieckie) rozpoczęła uroczysta Msza św. w intencji gen. J. H. Dąbrowskiego celebrowana w miejscowym kościele św. Mikołaja przez proboszcza ks. kan. Janusza Smerdę. Następnie uczestnicy oddali cześć Generałowi przed pomnikiem, który został odsłonięty w zeszłym roku z okazji 210 rocznicy stacjonowania gen. Dąbrowskiego w Jedlni. Warto dodać, że fundatorem owego pomnika, jak i organizatorem tegorocznej uroczystości była Parafia w Jedlni. Wartę przy pomniku zaciągnęły harcerki ZHR z 5 Pionkowskiej Leśnej Drużyny Harcerek "Dąbrowa" im. Wandy Kojro, a wśród uczestników znalazł się m.in. znany literat, scenarzysta i prezes Stowarzyszenia "Jedlnia" Wojciech Pestka, a także przedstawiciele organizacji społecznych z terenu Gminy Pionki.

Narkowy (fot. informacja w tekście)

W leżącej nieopodal Tczewa wiosce Narkowy (gmina Subkowy, pow. tczewski, woj. pomorskie) uroczystość zorganizował Urząd Gminy i Parafia św. Stanisława BM w Subkowach. Gospodarzem uroczystości był przewodniczący Rady Gminy Jacek Lisewski, który opowiedział dla zebranych o spotkaniach księdza Wojtyły w 1949 r. przed pomnikiem w Pierzchowcu, zaś modlitwę poprowadził proboszcz subkowski ks. kan. Feliks Kamecki. Wartę przy pomniku zaciągnęli strażacy z OSP w Subkowach, a wśród uczestników znaleźli się sołtys i mieszkańcy wsi Narkowy oraz goście przybyli z całego regionu, a w tym wiceprezes "Fundacji Napoleona" Wojciech Mienik z Gdańska, były poseł na Sejm RP (obecnie radny powiatu tczewskiego) Jan Kulas z Tczewa, członek Stowarzyszenia "Nasz Gdańsk" Józef Kubicki z Gdańska, oraz Wojciech Myśliński - właściciel słynnego pałacu Finckensteinów w Kamieńcu (gmina Susz, woj. warmińsko-mazurskie).

     W zamku tym w 1807 r. zamieszkali na kilka tygodni Napoleon Bonaparte i Maria Walewska. Najliczebniejszą grupę przyjezdnych stanowili członkowie tczewskiego Oddziału Kociewskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego pod wodzą prezesa Tomasza Jagielskiego, który podczas uroczystości przedstawił sylwetkę gen. J. H. Dąbrowskiego i przypomniał, że to właśnie ze wsi Narkowy Generał pomaszerował w lutym 1807 r. prosto na krwawą bitwę o Tczew, podczas której został ciężko ranny, a mimo to, odbił miasto z rąk wroga.

Pierzchowiec (fot. informacja w tekście)

Szczególną wymowę miała uroczystość przed pomnikiem w Pierzchowcu, przed którym, niegdyś, pamięć generała Dąbrowskiego uczcił wikary z Niegowici ksiądz Karol Wojtyła. O wydarzeniach sprzed 71 lat opowiedziała dla zebranych Edyta Trojańska-Urbanik z Urzędu Gminy Gdów, który był organizerem obchodów. W uroczystości udział wzięli mieszkańcy i władze Gminy Gdów na czele z wójtem Zbigniewem Wojasem, a także trzy poczty sztandarowe z Pierzchowa - Koła Gospodyń Wiejskich, OSP i Szkoły Podstawowej, w której, w roku szkolnym 1948/1949 uczył religii ksiądz Karol Wojtyła i która obecnie nosi im. gen. J. H. Dąbrowskiego. Modlitwę w intencji Generała poprowadził ksiądz Grzegorz Bularz, który również jest wikarym w Niegowici i mieszka w zachowanej do dziś zabytkowej wikarówce, w której w latach 1948-1949 mieszkał przyszły papież.

Film "Uroczystości po pomnikiem Gen. Henryka Dąbrowskiego" z wydarzenia w Pierzchowie:

Pierzchowiec (fot. informacja w tekście)

     Na uroczystości w Pierzchowcu nie zabrakło także elementów artystycznych, poczynając od recytacji przez uczniów SP w Pierzchowie wierszy dedykowanych gen. J. H. Dąbrowskiemu autorstwa miejscowej poetki ludowej Stanisławy Michałek, która w 1949 r. uczestniczyła w zorganizowanych przez księdza Wojtyłę uroczystościach przed pomnikiem pierzchowieckim, a skończywszy na piosenkach poświęconych gen. Dąbrowskiemu, które wykonała Grupa Śpiewacza "Dąbrowszczanki" z Pierzchowa. Na koniec uroczystości nie obyło się bez słodkiego poczęstunku przygotowanego przez wspomniane KGW w Pierzchowie. Warto także dodać, że następnego dnia, obok pomnika w Pierzchowcu zamontowano nową tablicę informacyjną, uzupełnioną o wiadomości na temat spotkań przed pomnikiem zorganizowanych przez księdza Wojtyłę w 1949 roku.

Pilaszków (fot. informacja w tekście)

Symboliczne znaczenie miała również uroczystość we wsi Pilaszków (gmina Ożarów Mazowiecki, woj. mazowieckie), w której w czerwcu 1794 r. płk J. H. Dąbrowski otrzymał od Naczelnika Tadeusza Kościuszki nominację na generała. W rolę organizatora wcielił się piszący te słowa Adam W. Gorycki, o uroczystościach księdza Wojtyły w Pierzchowcu opowiedział oraz modlitwę w intencji Generała poprowadził wikariusz Parafii NMP Królowej Apostołów w Ołtarzewie ks. Mariusz Zakrzewski SAC, a wśród uczestników znaleźli się działacze społeczni z ziemi ożarowskiej oraz radna powiatu warszawskiego zachodniego Stanisława Milej-Misztal. Uroczystość poprowadził wieloletni wicedyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie i dawny burmistrz Ożarowa Kazimierz Stachurski, który wygłosił odczyt na temat gen. Dąbrowskiego, a także opowiedział o historii pilaszkowskiego pomnika, który, pod względem artystycznym jest jednym z najlepszych pomników gen. Dąbrowskiego w Polsce, a ponadto, jest jedynym na Mazowszu, albowiem, nawet w stolicy Polski, Bohater polskiego Hymnu Narodowego nie doczekał się pomnika i to, pomimo, że własną piersią bronił Warszawy podczas oblężenia latem 1794 roku.

Sierosławice (fot. informacja w tekście)

Jedyna uroczystość, która 2 sierpnia 2020 r. nie odbyła się przed pomnikiem gen. Dąbrowskiego, miała miejsce w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Sierosławicach (gmina Nowe Brzesko, pow. proszowicki, woj. małopolskie). Mowa o uroczystej mszy św. odprawionej w intencji Ojczyzny przez biskupa kieleckiego ks. dr Jana Piotrowskiego, którą koncelebrowało trzech księży diecezjalnych, spośród których ks. kan. Piotr Szpejewski modlił się w intencji gen. Jana Henryka Dąbrowskiego. W liturgii uczestniczyli parafianie, a także radni gminni i powiatowi, burmistrz Gminy i Miasta Nowego Brzeska Krzysztof Madejski, dwa poczty sztandarowe OSP w Śmiłowicach.

     Uczestniczył w niej także rolnik i społecznik Stanisław Maślanka z Sierosławic, który był pomysłodawcą i głównym motorem wmurowania w 2015 r. w owym kościele w Sierosławicach tablicy pamiątkowej ku czci gen. Dąbrowskiego z okazji 260 rocznicy jego urodzin i dla uczczenia związków rodzinnych Generała z Sierosławicami, w których mieszkał jego dziad i matka (więcej na temat tablicy w Sierosławicach można przeczytać w naszym Serwisie - zobacz: TUTAJ). Wobec tego, na wstępie Mszy świętej, samorządowcy złożyli kwiaty przed wspomnianą tablicą, zaś strażacy z OSP w Śmiłowicach oraz żołnierze Wojska Polskiego z 1 Batalionu drogowo-mostowego im. gen. Romualda Traugutta w Dęblinie zaciągnęli przy niej wartę honorową.

Winna Góra (fot. informacja w tekście)

Najokazalsze i najbardziej zróżnicowane były uroczystości w Winnej Górze (gmina Środa Wielkopolska, pow. średzki, woj. wielkopolskie), w której gen. Jan Henryk Dąbrowski spędził ostatnie lata swego życia, zmarł i jest pochowany. Głównym organizatorem była sołtys Winnej Góry Maria Pruska oraz Muzeum w Winnej Górze - Oddział Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Oprócz licznej grupy mieszkańców gminy, udział w obchodach wzięli również radni i burmistrz Środy Wielkopolskiej Piotr Mieloch, starosta średzki Ernest Iwańczuk, dawna radna woj. wielkopolskiego Mirosława Katarzyna Kaźmierczak, pracownicy Muzeum w Winnej Górze na czele z kierowniczką Lidią Haremzą, poczet sztandarowy OSP z Białego Piątkowa, oraz lokalni miłośnicy historii i regionaliści.

     Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w winnogórskim kościele św. Michała Archanioła, w czasie której, proboszcz ks. Tomasz Kubacki wspomniał podczas kazania o skromnych uroczystościach zorganizowanych przez księdza Wojtyłę ku czci gen. Dąbrowskiego w 1949 r. w Pierzchowcu. Po Mszy złożono kwiaty przed sarkofagiem generała Dąbrowskiego, który stoi w bocznej kaplicy kościoła, a następnie wszyscy przemaszerowali pod pomnik stojący w parku obok pałacu Mańkowskich.

     Tu odbyła się druga część uroczystości, podczas której Aleksandra Rojek z Muzeum w Winnej Górze przybliżyła zebranym postać gen. Dąbrowskiego i nawiązała do uroczystości księdza Karola Wojtyły. Nie zabrakło również akcentów artystycznych - wiersze patriotyczne i na cześć gen. J. H. Dąbrowskiego wyrecytowała 6-letnia Klementyna Haremza oraz sołtys Maria Pruska. Na zakończenie, po przemowach samorządowców, część uczestników udała się do specjalnego namiotu ustawionego w parku pałacowym, aby skosztować słodkiego poczęstunku przygotowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich z Winnej Góry, reszta zaś osób przeszła do pałacu Mańkowskich, aby wziąć udział w okolicznościowym zwiedzaniu Muzeum w Winnej Górze, które jest obecnie jedynym w Polsce i na świecie muzeum Wielkiego Polskiego Bohatera Narodowego, a zarazem Ojca naszej współczesnej armii - gen. dyw. Jana Henryka Dąbrowskiego.

Adam W. Gorycki   


fot. informacja w tekście
zdjęcia sierpień 2020   publikacja: 7-09-2020


TEKST: Adam W. Gorycki z Kielc - miłośnik i badacz historii Księstwa Warszawskiego oraz działacz społeczny.

ZDJĘCIA WYKONALI: w Biłgoraju - Andrzej Czacharowski z PTTK Oddział Biłgoraj, Joanna Ferens z Regionalnego serwisu internetowego bilgoraj.com.pl, w Bydgoszczy - p. Arkadiusz, w Jedlni - Grażyna Rojek z Urzędu Gminy Pionki, w Narkowach - dh Leszek Sarkowicz z OSP w Subkowach, w Pierzchowcu - Paweł Bednarczyk, Maciej Gibała z Urzędu Gminy Gdów, Julia Jelonek i Maria Jelonek-Bankowicz z Koła Gospodyń Wiejskich w Pierzchowie, w Pilaszkowie - Joanna Lubańska, Paweł Zdanowicz, w Sierosławicach - dr inż. Jan Czerwiec z Urzędu Gminy i Miasta Nowe Brzesko, w Winnej Górze - Lidia Haremza z Muzeum w Winnej Górze, Marta Machowiak z Urzędu Miejskiego w Środzie Wielkopolskiej, Anna Woźniak z OSP w Białym Piątkowie.

MAPA POLSKI POKAZUJACA, GDZIE ODBYŁO SIĘ 8 UROCZYSTOŚCI: TUTAJ.


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
 1. UROCZYSTOŚCI W 1949 R. KSIĘDZA K. WOJTYŁY:
  1. Adam W. Gorycki, Jak ksiądz Karol uczył patriotyzmu, [w:] Mój Gdów. Kwartalnik mieszkańców Gdowa i okolic, nr 22 (2/2020), ss. 8-9
  2. tenże, Nieznany epizod z życia ks. Karola Wojtyły, [w:] Nasza Służba. Dwutygodnik Ordynariatu Polowego, R. XXIX, nr 10/620, 16-31 maja 2020, ss. 12-13
  3. tenże, Spotkania pod pomnikiem gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, [w:] Głos Powiatu Średzkiego, nr 32 (527), 12 sierpnia 2020, s. 24
 2. UROCZYSTOŚCI 2 SIERPNIA 2020 R. I UROCZYSTOSCI W 1949 R.:
  1. Bogdan Gancarz, Spotkania pod pomnikiem, [w:] Gość Niedzielny. Tygodnik katolicki, [mutacja archidiecezji krakowskiej], R. XCVII, nr 33 (1372), 16 sierpnia 2020, s. V
  2. Barbara Rotter-Stankiewicz, Jedna parafia - dwóch wielkich Polaków. Rocznice świętowane inaczej, [w:] Tygodnik Wokół Krakowa, [dodatek sobotni do Dziennika Polskiego], 25 lipca 2020, s. 5
 3. UROCZYSTOŚCI 2 SIERPNIA 2020 R.:
  1. bg [Bogdan Gancarz], Urodziny gen. Dąbrowskiego, [w:] Gość Niedzielny. Tygodnik katolicki, [mutacja archidiecezji krakowskiej], R. XCVII, nr 32 (1371), 9 sierpnia 2020
  2. MD [Mariusz Duda], Świętowali urodziny, [w:] Głos Powiatu Średzkiego, nr 31 (526), 5 sierpnia 2020, s. 6
  3. krzem, Urodziny generała Dąbrowskiego, [w:] Gazeta Średzka, nr 31 (1298), 6 sierpnia 2020, s. 19idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Prawdziwej wdzięczności nie można wyrazić słowami .
(Goethe)
październik  28  środa
październik  29  czwartek
październik  30  piątek
październik  31  sobota
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ