facebook
Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Proszowicach

    Dzisiaj jest sobota, 11 lipca 2020 r.   (193 dzień roku) ; imieniny: Benedykta, Kariny, Olgi    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 
 |   życie kulturalne   |   aktualności oświatowe   |   wiadomości z bibliotek   | 
 historia, pamięć 
 |   wiktoria 1920   |   Nieskończenie Niepodległa   | 

serwis IKP / kultura-oświata / historia, pamięć / Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Proszowicach
O G Ł O S Z E N I A


Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Proszowicach

(fot. Andrzej Powidzki)

Proszowice, 4-05-2018

     W tym roku mija dokładnie 227 lat od momentu gdy Sejm Wielki (Czteroletni) uchwalił tzw. Konstytucję 3 maja. Zaledwie cztery lata później Rzeczpospolita Polska straciła niepodległość (III rozbiór Polski), ale dokument pozostał symbolem przemian na jakie chciano się zdecydować. Konstytucja 3 maja była dokumentem rewolucyjnym, jak na tamte czasy, wyznaczającym drogę do nowocześnie pojmowanej demokracji. Niezależnie od tego dawała nadzieję przetrwania narodu polskiego przez okres zaborów, niewoli i okupacji.

     Święto Konstytucji 3 maja przetrwało, łącząc Polaków w momentach przełomowych. Sama konstytucja z aktu prawnego stała się symbolem historyczno - narodowym. Kolejne rocznice jej uchwalenia były okazją do zamanifestowania wolności narodu i pokazania, że nigdy Polska, ani Polacy, z europejskiej rodziny narodów nie wyszli.

(fot. Andrzej Powidzki)

     Jak każde wielkie wydarzenie, rocznice uchwalenia Konstytucji 3 maja są obecnie hucznie obchodzone, ale nie zawsze tak było. Zależało to od aktualnych w danym czasie uwarunkowań ustrojowo - politycznych w Polsce. Obchody były zakazane i przemilczane lub oficjalne i uroczyste.

     W czwartek, 3 maja 2018 roku w całej Polsce, uroczyście obchodzono Święto Narodowe Trzeciego Maja, zwane również Świętem Konstytucji 3 Maja. Proszowicka społeczność także uroczyście czciła 227 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

     Kilka minut po godzinie 9.00 zabiły dzwony kościelne, a z parkingu przy Urzędzie Gminy i Miasta w Proszowicach ruszył uroczysty pochód z pocztami sztandarowymi w asyście orkiestry dętej "Błysk" z Ochotniczej Straży Pożarnej z Żębocina. Pochód przeszedł ulicą 3 Maja i dotarł do kościoła parafialnego, gdzie w godnym i uroczystym przeżyciu tego święta pomógł uczestnikom pochodu i mieszkańcom udział w mszy świętej dziękczynnej za Ojczyznę i Druhów Strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Proszowicach.

(fot. Andrzej Powidzki)

(fot. Andrzej Powidzki)

     Mszę świętą celebrował proboszcz parafii proszowickiej ks. Jan Zwierzchowski, który przywitał wszystkich zebranych na mszy świętej, a w szczególności wicewojewodę małopolskiego Józefa Gawrona, starostę Grzegorza Pióro i burmistrza Grzegorza Cichego oraz powitał strażaków OSP i PSP, którym życzył wszystkiego najlepszego z okazji święta patrona strażaków św. Floriana. Kazanie wygłosił ks. Krzysztof Cebula, który przypomniał zgromadzonym w kościele znaczenie świąt jakie obchodzimy w dniu 3 maja (Święto Matki Bożej Królowej Polski i Święto Konstytucji 3 Maja), a w szczególności mówił o tym, że Maryja jest na trwałe wpisana w dzieje naszego narodu, gdyż we wszystkich ważnych dla naszej ojczyzny wydarzeniach była obecna, w tym podczas powstawania Konstytucji 3 maja.

     Po zakończonej mszy nastąpił przemarsz uczestników mszy na proszowicki Rynek, gdzie przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki odbyła się główna uroczystość związana z obchodami Święta Narodowego Trzeciego Maja.

     Przed pomnikiem została zaciągnięta Warta Honorowa przez członków straży pożarnej. Po odegraniu hymnu RP wystąpił z przemówieniem okolicznościowym burmistrz Gminy i Miasta Proszowice Grzegorz Cichy, który po powitaniu zaproszonych gości i mieszkańców, mówił o genezie powstania Konstytucji 3 maja i jej wpływie na los narodu polskiego. Pod koniec przemówienia poinformował zebranych o współczesnych problemach i planach gminy w zakresie upiększania miasta. Na zakończenie powiedział: Wszystkim obecnym, szczególnie rodzinom, dzieciom, młodzieży życzę miłego i radosnego świętowania. Niech udział w dzisiejszej uroczystości wzmocni poczucie naszej tożsamości, byśmy z dumą mówili - jestem Polakiem. Niech się święci 3 maja. Niech żyje Polska. Glos zabrali również: wicewojewoda małopolski Józef Gawron i Mateusz Gajda - dyrektor biura poselskiego posła na Sejm RP Norberta Kaczmarczyka - stowarzyszenie Kukiz 15. Podczas przemówień wiele miejsca poświęcono naszej historii i dumie bycia Polakiem oraz owocom Konstytucji sprzed 227 lat. Iwona Latowska zastępca burmistrza Gminy i Miasta Proszowice odczytała list od wicepremier Beaty Szydło skierowany do strażaków zawodowców i ochotników z okazji ich święta - Dnia Strażaka (4 maja).

(fot. Andrzej Powidzki)

     Po okolicznościowych przemówieniach werblista grał "Tremolo". Burmistrz Grzegorz Cichy w imieniu mieszkańców złożył wieniec na płycie przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki, również delegacje składały wieńce, kwiaty i oddawały hołd dla uczczenia pamięci tych, którzy byli twórcami i obrońcami Konstytucji 3 maja. Uroczystość zakończyła defilada pocztów sztandarowych i Druhów Strażaków, którą przyjmowali: wicewojewoda małopolski Józef Gawron wraz z starostą Grzegorzem Pióro i burmistrzem Grzegorzem Cichym.

Obchodom towarzyszyła piękna pogoda, radosny nastrój i wszechobecne barwy narodowe - kolor biało czerwony.

Andrzej Powidzki   

fot. Andrzej Powidzki
zdjęcia 3-05-2018   publikacja: 4-05-2018idź do góry powrót


 POMOC! - GiM Proszowice  
pomoc w zakupach
OSP p. Wojciech Dzikowski
tel. 515 423 607

drobna pomoc finansowa
GOPS Proszowice
tel. 537-507-659

koordynacja, informacja
UGiM Proszowice
tel. 12 386 41 30 do 13.00

posiłki z dowozem
kliknij TUTAJ
 warto pomyśleć?  
Od każdego z nas zależy, czy uczyni z siebie dar dla pokoju.
(R. Baden-Powell)
lipiec  11  sobota
lipiec  12  niedziela
[10.00]   (Proszowice)
wycieczka rowerowa - "Szlakiem kościołów"
lipiec  13  poniedziałek
lipiec  14  wtorek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ