facebook
Byliśmy razem...

    Dzisiaj jest niedziela, 16 grudnia 2018 r.   (350 dzień roku) ; imieniny: Albiny, Sebastiana, Zdzisławy    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 
 |   życie kulturalne   |   aktualności oświatowe   |   wiadomości z bibliotek   | 
 historia, pamięć 
 |   Nieskończenie Niepodległa   | 

serwis IKP / kultura-oświata / historia, pamięć / Byliśmy razem...
O G Ł O S Z E N I A
patronaty IKP


Byliśmy razem...

(fot. Andrzej Powidzki)

Proszowice, 13-11-2017

     W sobotę, 11 listopada 2017 w całym kraju uroczyście obchodzono 99. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę, po 123 latach bycia pod zaborami. Nasza proszowicka społeczność, została zaproszona przez starostę Grzegorza Pióro, przewodniczącą Rady Powiatu Elżbietę Grela, burmistrza Urzędu Gminy i Miasta Proszowice Grzegorza Cichego, a także dziekana Dekanatu Proszowickiego ks. dr Jana Zwierzchowskiego na proszowicki Rynek, by w sobotę czynnie i uroczyście czcić Narodowe Święto Niepodległości. Choć pogoda nie rozpieszczała, obchodom towarzyszył, dobry nastrój i wszechobecne barwy narodowe - kolor biało-czerwony.

     Uroczyste obchody 99. Rocznicy Odzyskania Niepodległości rozpoczęły się o godzinie 10.30 na proszowickim Rynku koncertem orkiestry dętej "Sygnał" z Zielenic, pod kierownictwem kapelmistrza Czesława Chećko.

(fot. Andrzej Powidzki)

     Występ orkiestry "Sygnał", uatrakcyjnił program uroczystości. Dzięki niej zabrzmiały nuty pieśni patriotycznych i żołnierskich, m.in. Wierzby płaczące, Marsz Pierwszej Brygady, wiązanka melodii patriotycznych i innych utworów.

     Tradycyjnie, w godnym i uroczystym przeżyciu tego święta pomógł uczestnikom udział w Mszy Świętej dziękczynnej za Ojczyznę, którą celebrował i kazanie wygłosił proboszcz parafii proszowickiej ks. Jan Zwierzchowski. Podniosłą atmosferę i wyjątkowo uroczysty charakter Mszy Świętej nadała obecność sztandarów jednostek straży pożarnej, środowiska kombatantów, szkół powiatu proszowickiego i innych partnerów społecznych, oraz orkiestra "Sygnał.

(fot. Andrzej Powidzki)

     Po zakończonej mszy odbył się uroczysty przemarsz pocztów sztandarowych i osób biorących udział w mszy na proszowicki Rynek, gdzie przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki odbyła się główna uroczystość związana z obchodami Narodowego Święta Niepodległości z udziałem przedstawicieli władz lokalnych, parlamentarzystów, kombatantów, straży pożarnej, policji, instytucji i zakładów pracy, uczniów szkół powiatu proszowickiego i innych partnerów społecznych oraz nielicznej publiczności - jak zwykle mieszkańcy zawiedli.

     Przed pomnikiem została zaciągnięta Warta Honorowa przez kadetów z klas służb mundurowych z Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach.

(fot. Andrzej Powidzki)

     Po wciągnięci flagi narodowej na maszt i odegraniu hymnu RP wystąpił z przemówieniem okolicznościowym starosta powiatu Proszowice Grzegorz Pióro, który mówił o genezie odzyskania niepodległości przez Polskę. Głos zabrali również dr Andrzej Kosiniak-Kamysz prezes Małopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Norbert Kaczmarczyk poseł na Sejm RP oraz burmistrz Gminy i Miasta Proszowice Grzegorz Cichy. Członek Zarządu Powiatu Proszowickiego Jacek Tomasik odczytał listy od nieobecnych parlamentarzystów i wojewody.

     Po okolicznościowych przemówieniach, werblista grał "Tremolo", a delegacje składały kwiaty na płycie przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki dla uczczenia pamięci o tych, którzy walczyli i oddali swoje życie za odzyskiwanie niepodległości przez Polskę.

(fot. Andrzej Powidzki)

     Dalszą część uroczystości uświetniły występy młodzieży szkolnej z Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego z Proszowic oraz Zespołu Szkół im. Emila Godlewskiego z Piotrkowic Małych.

     Kadeci klas służb mundurowych z Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego z Proszowic, pod dowództwem Arkadiusza Kani nauczyciela przysposobienia wojskowego, zaprezentowali na proszowickim Rynku, zespołową musztrę paradną, był to atrakcyjny i widowiskowy pokaz. Pokaz musztry w wykonaniu młodych kadetów z klasy służb mundurowych był wielkim przeżyciem dla uczestników i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem publiczności przebywającej na Rynku. Pokaz nagrodzono oklaskami.

(fot. Andrzej Powidzki)

Równanie i krycie, odstępowanie, przesunięcia szyku, zmiana frontu ugrupowania rozwiniętego, itd., to rzemiosło wojskowe, nad którym trzeba długo pracować, żeby osiągnąć efekt. Żeby ten krok, ten zwrot wykonywali wszyscy równo, w tym samym czasie. To wbrew pozorom praca czasochłonna - powiedział Artur Wcisło wychowawca jednej z klas służb mundurowych.

     Następnie uczniowie z Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego przedstawili publiczności spektakl o tematyce patriotycznej. Przypomnieli tło historyczne wydarzeń związanych z odzyskiwaniem niepodległości i pokazali dlaczego ten dzień jest tak ważny dla Polaków.

(fot. Andrzej Powidzki)

     Natomiast uczniowie z Zespołu Szkół im. Emila Godlewskiego z Piotrkowic Małych rozpoczęli swój występ widowiskowym tańcem - krakowiakiem, który został nagrodzony gromkimi brawami. Następnym punktem ich patriotycznego programy był spektakl, który przypomniał zebranym o naszej historii dojścia do niepodległości. Uczniowie szkoły rozpoczęli swój występ tanecznie, a zakończyli lirycznie, piosenką o miłości do kraju naszego, piosenką pt.: Jest takie miejsce, jest taki kraj.

     Treść programów przedstawionych przez uczniów Zespołu Szkół z Proszowic i Piotrkowic Małych, skłaniały wszystkich obecnych do zadumy nad tym, czy dostatecznie znamy historię ojczystą, czym dzisiaj jest dla nas pojęcie patriotyzmu.

(fot. Andrzej Powidzki)

     Było na co popatrzeć, czego posłuchać i czym się wzruszyć. I choć pogoda nie rozpieszczała, na pewno warto było być na Rynku te kilkadziesiąt minut.

     Na smakoszy czekały gorące specjały przygotowane przez uczniów Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych z Zespołu Szkół im. Emila Godlewskiego w Piotrkowicach Małych.

(fot. Andrzej Powidzki)

     Na zakończenie głos zabrał Starosta Powiatu Grzegorz Pióro dziękując wszystkim za udział w uroczystości, a uczniom za przedstawienie tak wspaniale przygotowanej lekcji historii. Kończąc, zaprosił wszystkich na obchody 100. Rocznicy Niepodległości.

     Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości zorganizowanego przez Starostwo Powiatowe zakończono wspólnym śpiewem pieśni: Pierwsza Brygada, Białe Róże oraz Roty.

fot. Andrzej Powidzki
zdjęcia 11-11-2017   publikacja: 13-11-2017

Pieśnią uczcijmy Niepodległą

     Wieczorną część obchodów pod hasłem "Pieśnią uczcijmy Niepodległą" przygotowała młodzież Szkoły Podstawowej nr 2 w Proszowicach im. 6 Brygady Desantowo-Szturmowej gen. S. Sosabowskiego.

(fot. Andrzej Powidzki)

     Niepowtarzalny klimat wieczoru pieśni patriotycznych zapoczątkowały słowa Roty zaśpiewanej wspólnie przez wszystkich uczestników. Młodzież szkolna i licznie przybyła publiczność, której było dużo więcej niż w południe, śpiewali znane i lubiane pieśni patriotyczne i żołnierskie w formie karaoke - polegało to na odtwarzaniu z nagrania akompaniamentu instrumentalnego bez warstwy wokalnej. Śpiewającym pomagał tekst pieśni wyświetlany na ekranie. Śpiewano między innymi utwory: Pierwsza Brygada, Szara Piechota, Marsz Polonia i wiele innych pieśni patriotycznych i żołnierskich. Wszystkie pieśni nawiązywały do 99. Rocznicy Odzyskania Niepodległości, zaś śpiewane wieczorem, przy sprzyjającej pogodzie były pięknym akordem doniosłej chwili.

(fot. Andrzej Powidzki)

     Wspaniała atmosfera wieczornej uroczystości zachęcała do spróbowania wyśmienitego barszczyku przygotowanego przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Łaganowa.

     Sobotni program artystyczny południowy i wieczorny był doskonałą okazją, by uzmysłowić rolę takich słów jak ojczyzna i patriotyzm, a także przybliżyć fakty z historii Polski, często zapomniane i nie do końca rozumiane przez dzieci i młodzież, a także dorosłych.

fot. Andrzej Powidzki
zdjęcia 11-11-2017   publikacja: 13-11-2017Andrzej Powidzki   idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Raj nie jest z tego świata, ale są na nim jego fragmenty.
(Anonim)
grudzień  16  niedziela
[10.00]   (Proszowice)
Ciżma Stańczyka
[12.15]   (Proszowice)
Baja Jaja - teatrzyk
[15.30]   (Proszowice)
VII Wigilia pod gwiazdami
grudzień  17  poniedziałek
grudzień  18  wtorek
grudzień  19  środa
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ