Światowy Dzień Kota w proszowickiej bibliotece

(fot. PiMBP w Proszowicach)


Proszowice, 25-02-2020

     W poniedziałek 17 lutego w całej Polsce już po raz piętnasty obchodziliśmy Światowy Dzień Kota. Celem obchodów tego dnia było podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka. PiMBP w Proszowicach do wspólnego świętowania zaprosiła przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola nr 1 w Proszowicach.

     Pierwszego dnia odwiedziły nas dwie grupy roześmianych zerówkowiczów. Aby podkreślić charakter tego święta dzieciaki upodobniły się do swoich czworonożnych przyjaciół zakładając na głowę papierową maskę z kocimi uszami oraz dorysowując sobie na twarzy wąsiki i noski.

(fot. PiMBP w Proszowicach)
     Podczas zajęć uczestnicy dowiedzieli się wielu ciekawych informacji o kotach, o ich pielęgnacji, zwyczajach i trybie życia. Wszyscy z wielką radością opowiadali o swoich puszystych pupilach. W drugiej części spotkania zaproponowaliśmy dzieciom "kocie harce" na dywanie. Maluchy rozciągały się podczas kociej gimnastyki, odgadywały kocie zagadki oraz śpiewały kocie piosenki. Wszystkie kotki brały udział w wyścigu "kto pierwszy złapie myszkę", plastikowymi piłeczkami trafiały do celu, a także, wykorzystując swój koci spryt i zwinność, pokonywały tor przeszkód.

     Bawiliśmy się również w miauczenie kotków - czyli w rozpoznawanie kolegów po głosie oraz przekładaliśmy małe karteczki z jednego talerzyka na drugi za pomocą słomki. Na zakończenie każdy otrzymał małą niespodziankę: kotkowego balona lub kotkowego lizaka.

     Kocich zabaw nie było końca, gdyż następnego dnia Bibliotekę postanowiły odwiedzić BIEDRONKI z Samorządowego Przedszkola nr 1 w Proszowicach. Miseczka mleczka, myszka, kłębuszek wełny, czyli wszystko to, co koty lubią najbardziej, stanowiło temat naszych zajęć.

(fot. PiMBP w Proszowicach)

     Tradycyjnie zaczęliśmy od książeczki. Na tą okazję wybraliśmy tekst J.A.Brown "Przyjaciele kotka", dzięki któremu dowiedzieliśmy się, że dobrze jest mieć mięciutkie futerko ;-). Podczas zajęć wszyscy staliśmy się kotkami za sprawą specjalnych kocich opasek. Powszechnie wiadomo, że nasze puszyste czworonogi uwielbiają polować na myszy. Ale kto w tym duecie jest sprytniejszy?

     W trakcie zabawy mięliśmy okazję się przekonać, że zwinność obydwu zwierzątek jest imponująca. Ulubionym przysmakiem bohatera naszych zajęć jest oczywiście mleczko. Kotki chadzały między miseczkami rozłożonymi na podłodze a na znak "kici kici", każdy z nich miał odnaleźć swoją miseczkę. Po posiłku kotki bawiły się kłębuszkiem wełny, ale uwaga - wbrew pozorom nie było to proste zadanie. Kłębuszek włóczki musiały sprytnie wyjąć rączką tak, żeby nie dotknąć specjalnie rozciągniętego sznureczka.

(fot. PiMBP w Proszowicach)

     Aby troszkę odpocząć oglądaliśmy książeczki o kotkach, które znajdują się w zbiorach Biblioteki. Dzieci obiecały, że wkrótce do nas wrócą z rodzicami, aby wypożyczyć sobie książeczki do domu. Na zakończenie śpiewaliśmy kocie piosenki, których zwieńczeniem była zabawa znana nam wszystkim "uciekaj myszko do dziury". W podziękowaniu za udział w zajęciach przedszkolaki dostały medale - oczywiście kocie. Było wspaniale!

red.   


fot. PiMBP w Proszowicach
zdjęcia 17-02-2020   publikacja: 25-02-2020

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/ko/biblioteki/20200225koty/art.php