"Poznajemy słowniki" - ciekawa lekcja biblioteczna

(fot. PiMBP w Proszowicach)

Proszowice, 22-01-2020

     "Poznajemy słowniki" pod takim hasłem odbyła się lekcja biblioteczna dla uczniów klasy III Szkoły Podstawowej nr 2 w Proszowicach, która składała się z dwóch części. W pierwszej części trzecioklasiści dowiedzieli się, co to są słowniki i do czego one służą oraz jaki jest ich podział. Poznali kilka rodzajów słowników m.in. Słownik Języka Polskiego, Słownik Związków Frazeologicznych, Słownik Synonimów.

     Uczniowie dowiedzieli się, że warto jest korzystać ze słowników, bo pomagają dbać o poprawność wypowiedzi, wzbogacają zasób słów, a tym samym pomagają w uzyskiwaniu dobrych ocen w szkole ;-). W czasie spotkania nie mogło zabraknąć samodzielnych ćwiczeń słownikowych, w których dzieci chętnie brały udział wyszukując odpowiednie hasła.

(fot. PiMBP w Proszowicach)

     Druga część naszych zajęć dotyczyła zasad dobrego wychowania. Czytaliśmy wybrane opowiadania z książki "Bon czy ton. Savoir-vivre dla dzieci" Grzegorza Kasdepke. Podczas dyskusji staraliśmy się wskazać pozytywne i negatywne zachowania bohaterów opowiadań. Mówiliśmy między innymi o tym, że ludzie kulturalni nie gestykulują, czyli nie machają rękami, jakby chcieli wyłapać wszystkie muchy z okolicy, nie poklepują się ciągle po ramionach...

     Ciekawa rozmowa wywiązała się również na temat telefonów komórkowych i telefonowania. Rozmawialiśmy także na temat trzech "magicznych słów" czyli przepraszam, proszę, dziękuję. Na zakończenie dzieciaki obiecały pamiętać i przestrzegać tych reguł i zasad grzecznościowych!

PiMBP w Proszowicach   

(fot. PiMBP w Proszowicach)
Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/ko/biblioteki/20200122slowniki/art.php