Opowieści z pierścionkiem i welonem - Dyskusyjny Klub Książki

(fot. MBP w Proszowicach)
(fot. bonito.pl)

Proszowice, 13-12-2018

     10 grudnia spotkaliśmy się po raz ostatni w tym roku, aby porozmawiać o książce Bogny Wernichowskiej - Opowieści z pierścionkiem i welonem. Ślubne wspomnienia to nie tylko opis samej ceremonii, ale przede wszystkim historie ludzi, którzy w określonym miejscu i czasie złożyli sobie wzajemnie przysięgę. Ślubowali przed Bogiem być z sobą na dobre i złe. To także opowieści o ich wspólnym życiu i rodzinach - tych, z jakich pochodzili i tych, które założyli. Prywatne historie zostały przedstawione w kontekście historycznym.

     Polskie dzieje ostatnich kilkuset lat były burzliwe i zmienne - kolejne wojny, utrata niepodległości, przegrane narodowe powstania, życie pod zaborami. Zawsze istotny był wpływ wydarzeń historycznych na egzystencję ludzi - tak należących do najwyższych społecznych sfer, jak i wywodzących się ze skromnych środowisk - drobnej szlachty, mieszczan czy artystów.

     Majątek, prestiż, rodzinną pozycję można było utracić na zawsze lub jeśli bieg dziejów okazał się łaskawszy na czas jakiś. Zdarzało się też - znacznie rzadziej niestety, że kolejne pokolenia odzyskiwały bodaj cząstkę familijnej świetności, dzięki energii, zdolności kogoś z rodziny lub dzięki małżeństwu. Żona mogła wnieść posag, zapewnić protekcję wysoko postawionych krewnych, mąż - okazać się szczęśliwym w wyborze kariery, albo mieć dobrą rękę do interesów czy gospodarowania. Tak też się zdarzało, o czym nieraz wspominają autorzy dawnych pamiętników.

Kogo zaciekawia bieg życia odległych pokoleń pokazanych przez pryzmat familijnych historii, których początkiem był dzień zaślubin, znajdzie na kartach tej książki interesujące wątki - zachęca do lektury autorka książki Bogna Wernichowska.

Życzymy zdrowych, wesołych i spokojnych Świat Bożego Narodzenia oraz spełnienia najskrytszych marzeń w Nowym Roku.

MBP w Proszowicach   

(fot. MBP w Proszowicach)
Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/ko/biblioteki/20191213dkk_10_12/art.php