Wędrówka po planetach... - zajęcia w bibliotece

(fot. GBP Kościelec)
(fot. GBP Kościelec)

Kościelec, 4-11-2019

     W piątkowe, słoneczne przedpołudnie uczniowie klasy II z Kościelca przybyli na spotkanie do Biblioteki Publicznej w Kościelcu. Drugoklasiści wzięli udział w zajęciach związanych z kosmosem, a dokładnie poznawali Nasz Układ Słoneczny i wędrowali po wszechświecie z robotem edukacyjnym Photonem.

     Było to kolejne spotkanie w ramach projektu "Para buch! Książka w ruch!", którego organizatorem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z niemiecką fundacją Deutsche Telekom Stiftung. Celem tego projektu jest promocja czytelnictwa książek popularnonaukowych wśród dzieci w wieku 3-10 lat oraz rozwój ich zainteresowań nauką i światem, który ich otacza.

     Wprowadzeniem do zajęć była krótka rozmowa z dziećmi na temat ich wiedzy o kosmosie. Po wysłuchaniu wiersza o planetach, uczniowie oglądali ilustracje przedstawiające planety naszego układu słonecznego oraz poznali kilka ciekawostek o wszechświecie z książki pt. Ciekawe dlaczego. Gwiazdy migocą i inne pytania na temat kosmosu. Mogli tu usłyszeć odpowiedzi na pytania: Jak gorąco jest na Słońcu?, Dlaczego planeta Ziemia jest wyjątkowa?, Która planeta jest najgorętsza, a która najzimniejsza?, Która planeta ma czerwony kolor, która jest największa?, Jak jest na naszym Księżycu?

     Zdobytą wiedzę uczniowie wykorzystali w zadaniu polegającym na tworzeniu mini- kosmosu. Na czarnej planszy imitującej wieczorne niebo uczniowie przyklejali w odpowiedniej kolejności rysunki Słońca i krążących wokół niego planet.

     Podczas spotkania dzieci miały także możliwość pokazania swoich plastycznych umiejętności, tworząc w grupach układ słoneczny na kartkach z bloku z wykorzystaniem kredy i plasteliny.

     Na koniec uczniowie bawili się edukacyjnymi robotami Photonami, z którymi później udali się na wyprawę w kosmos. Zaprogramowane roboty, podróżowały po wszechświecie i zmieniały swoje kolory reagując na barwy planet, które odwiedziły po drodze. I w ten sposób zakończyła się wędrówka drugoklasistów po wszechświecie.

Monika Zwolińska-Klimczyk   

(fot. GBP Kościelec)
Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/ko/biblioteki/20191104kosc_poplanetach/art.php