Europejski Tydzień Kodowania 5-20 października

(fot. GBP Kościelec)

Kościelec, 25-10-2019

     Biblioteka Publiczna w Kościelcu i Szkoła Podstawowa w Kościelcu zorganizowały wspólnie w ramach lekcji informatyki wyjątkowo dłuuuuuugi Europejski Tydzień Kodowania. Celem tej akcji jest popularyzacja programowania, które może być ciekawe i przydatne. Zajęcia z programowania nie tylko uczą kreatywności, logicznego myślenia, ale także pracy w grupie.

     Dzięki trzem edukacyjnym robotom udostępnionym przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Proszowicach, udało się zorganizować kilka zajęć poświęconych nauce podstaw programowania dla uczniów klas I-VIII Szkoły Podstawowej w Kościelcu.

     Za pomocą specjalnej aplikacji "Photon Coding" zainstalowanej na tabletach, uczniowie mogli się połączyć z robotami "Photonami" i je programować. Po krótkim wprowadzeniu w świat robotów i wyjaśnieniu podstawowych informacji związanych z tym tematem, uczniowie przystąpili do pracy z programowania.

(fot. GBP Kościelec)

     Każda klasa, która brała udział w zajęciach, została podzielona na trzy grupy i do każdej grupy został przydzielony robot wraz z tabletem. W trakcie zajęć każdy uczeń miał możliwość indywidualnie posterować Photonem i wyznaczyć mu różne zadania. Zaprogramowany robot mógł poruszać się w różnych kierunkach, zmieniać kolory czułek i oczu, wydawać odgłosy zwierząt, a także te nagrane przez uczniów, reagować na dotyk czy dźwięk.

     Po przetestowaniu robota i jego kilku podstawowych funkcji w grupach, uczniowie mieli wykonać zadanie na specjalnej macie. Po niej miał się poruszać robot i przejechać zaplanowaną trasę, wykonując po drodze różne przydzielone mu działania, które wcześniej ćwiczyli uczniowie.

     Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno wśród młodszych, jak i starszych uczniów. W drugim semestrze szkolnym planowane są kolejne spotkania z Photonami, pokazujące bardziej zaawansowane możliwości programowania robota.

Monika Zwolińska-Klimczyk   

(fot. GBP Kościelec)
Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/ko/biblioteki/20191025kosc_kodowanie/art.php