Kodowanie w kościeleckiej bibliotece

(fot. GBP Kościelec)
(fot. GBP Kościelec)

Kościelec, 5-06-2019

     Biblioteka kojarzy nam się głównie z wypożyczaniem książek. To jest jedno z jej podstawowych zadań, ale nie tylko. O tym, że w bibliotece można robić jeszcze inne ciekawe rzeczy, przekonali się uczniowie Szkoły Podstawowej w Kościelcu.

     W maju klasy: I, II i Oddział Przedszkolny "C" wzięły udział w zajęciach z kodowania z robotem edukacyjnym Photon, które zorganizowała dla nich Biblioteka Publiczna w Kościelcu. Trzy roboty edukacyjne Photon wraz z tabletami i zamieszczonymi w nich aplikacjami do kodowania, biblioteka w Kościelcu pożyczyła z Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Proszowicach.

     Podczas zorganizowanych spotkań dzieci na początek dowiedziały się parę rzeczy na temat kodowania, a mianowicie, że mamy z nim do czynienia w codziennym życiu przy wykonywaniu różnorodnych czynności, bo przecież kodowanie to tworzenie przepisów i instrukcji, według których wykonujemy określone zadania. Następnie bawiliśmy się w kodowanie, wykonując ćwiczenia na tablicy, by wreszcie przystąpić do pracy z robotami.

     Uczniowie dowiedzieli się, że będą programować roboty, by wykonywały określone polecenia. Najpierw uruchomiliśmy roboty i aplikację na tabletach "Photon Coding" służącą do programowania robotów. Uczniowie pracowali na poziomie dla początkujących i poznali kilka podstawowych i wybranych funkcji robota, które może on wykonywać za pomocą wspomnianej aplikacji. A więc na zaprogramowanej przez nas trasie może poruszać się w różnych kierunkach, może wydawać dźwięki, także te które sami nagramy, może zmieniać kolor czułek i oczu oraz wchodzić w interakcje np. będzie reagował na dotyk, po dotknięciu ręką pójdzie dalej.

(fot. GBP Kościelec)

     Po ogólnym pokazie pracy robotów uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy. Najpierw mogli się sami bliżej zapoznać z funkcjami i możliwościami robotów, a następnie mieli za zadanie zaprogramować mu trasę, podczas której robot wykona wspominanie wcześniej polecenia.

     Uczniom, we wszystkich trzech grupach, zajęcia bardzo się podobały. Widać było ich ciekawość i zainteresowanie. Dzieci nauczyły się nowych rzeczy. Każdy chciał choć przez chwilę posterować robotem. Zaproponowanie przez bibliotekę zajęcia miały głównie charakter zabawowy i były wprowadzeniem do kodowana.

Monika Zwolińska-Klimczyk   

(fot. GBP Kościelec)
Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/serwis/ko/biblioteki/20190605kosc_kodowanie/art.php