Wiersze na wagarach

(fot. GB w Ostrowie)
(fot. GB w Ostrowie)

Ostrów, 1-04-2019

     W ramach Międzynarodowego Dnia Poezji w dniu 21 marca Biblioteka Publiczna w Ostrowie zorganizowała poetycką akcję pod tytułową nazwą zbioru wierszy Juliana Tuwima "Wiersze na wagarach". Kilkadziesiąt wydrukowanych uroczych wierszyków polskich dziecięcych poetów trafiło do rąk uczniów najmłodszych klas Szkoły Podstawowej i uczestników DKK dla Dzieci. Dorośli czytelnicy odwiedzający w tym dniu Bibliotekę mogli również nacieszyć się pięknym, metaforycznym, lapidarnym językiem poetów - Wisławy Szymborskiej, Jana Twardowskiego i innych.

     Zachęcanie do czytania wierszy najmłodszych czytelników było w tym dniu doskonałą formą edukacji literackiej. Warto nauczyć się poruszać po magicznym świecie poezji uczącej zrozumienia siebie i otaczającej rzeczywistości, dostrzegania spraw - rzeczy ważnych takich jak rodzina, zabawa, marzenia, sny, przyroda, marzenia. Dla uczestników akcji "Wiersze na wagarach" spotkanie z poezję w bibliotece było szansą także na poznanie utworów młodych poetów: Izabelli Klebańskiej, Elżbiety Sobólskiej - Majewskiej, Agnieszki Frączek, Doroty Gellner.

Dorośli czytelnicy czytając poezję zapewne odnajdą klucz do odczytania wymownej strofy Władysława Broniewskiego:

Nie wiem, co to poezja,
nie wiem, po co i na co,
wiem, że czasami ludzie
czytają wiersze i płaczą,
a potem sami piszą,
mozolnie i nieudolnie,
by od dławiącej ciszy
łkające serce uwolnić.

     Międzynarodowy Dzień Poezji ustanowiony przez UNESCO obchodzony jest corocznie od 1999 roku. Celem święta jest promocja czytania, pisania i publikowania poezji na całym świecie. Tego dnia główne uroczystości odbywają się zawsze w Paryżu.

GB w Ostrowie   

(fot. GB w Ostrowie)
Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/ko/biblioteki/20190401poezji/art.php