10 lat DKK przy parafialnej kawiarence "Przystań"

(fot. parafia Skalbmierz)

Skalbmierz, 19-10-2018

     Dyskusyjny Klub Książki jest nową formą działalności kulturotwórczej oraz doskonałą promocją literatury współczesnej. Kluby Książki (DKK) wzbudzają duże zainteresowanie lokalnej społeczności, dla której książka w dalszym ciągu jest przedmiotem, znajdującym się w centrum ludzkiej kultury i cywilizacji.

     Wszystko zaczęło się w październiku 2008 roku, kiedy powstała kawiarenka "Przystań" wraz z parafialną biblioteką przy parafii św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu. Z inicjatywy ówczesnej bibliotekarki Lucyny Chrobot i ks. proboszcza Mariana Fatygi powstał Dyskusyjny Klub Książki przy parafialnej bibliotece w Skalbmierzu i jak dotąd jedyny taki klub działający przy parafii w Polsce.

     Przez te dziesięć lat dzięki książkom dostarczanym przez Instytut Książki członkowie klubu mogli poznać historie świata, poszczególnych bohaterów, "wywiady rzeki" ze sławnymi ludźmi, literaturę krajową i zagraniczną. Zapoznano się z najnowszymi dziełami wydawanym na polskim rynku książkowym. Spotkania odbywają się raz na miesiąc, gdzie każdy uczestnik klubu dzieli się refleksją po przeczytaniu książki w miłej atmosferze przy herbacie i ciastku. W 2017 roku członkowie klubu byli bohaterami filmu "Republika ludzi czytających" zrealizowanego dla Telewizji Polskiej przez Instytut Książki w Warszawie.16 października 2018 roku świętowaliśmy jubileusz dziesięciolecia działalności przy okolicznościowym torcie i kawie. Klub jest otwarty na nowych członków, którzy kochają słowo drukowane.

     Celem DKK jest promowanie czytelnictwa w kształtowaniu roli książki jako źródła pytań i odpowiedzi, oraz promowanie aktywnego udziału w życiu literackim. Klubowicze DKK czytają wybrane książki i spotyka się w celu dyskusji nad przeczytaną nowością wydawniczą, ukazuje przyjemność płynącą z czytania, wyciągają różne wnioski oraz zachęcają innych do czytania. Dla miłośników książki ważna jest zwyczajowa forma spotkań - przy jednym stole. Klubowicze DKK mają możliwość spotkania z autorami. Klubowicze często czytają utwory literackie wymagające od czytelnika znajomości filozofii i wiedzy o współczesnym świecie oraz dogłębniej znajomości literatury. Różnorodny dobór utworów zachęca czytelników nie tylko do rozmowy, ale przede wszystkim skłania do zastanowienia i kontemplacji. Pozwala także na poznanie szerokiego spektrum problemów zawartych każdorazowo w jakże odmiennej formie i treści.

(fot. parafia Skalbmierz)

     Dyskusyjne Kluby Książki adresowane są do wszystkich, którzy nie tylko lubią czytać, lecz także rozmawiać o książkach. Klubowiczem może zostać każdy użytkownik biblioteki, niezależnie od wieku, zainteresowań oraz tego, jak wiele i jak szybko czyta. Projekt oparty jest bowiem na założeniu, że czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze można zawsze, nie tylko będąc jej znawcą czy krytykiem.

     Instytut Książki opracował model prowadzenia klubów w bibliotekach w Polsce w oparciu o wzorce angielskie - w Wielkiej Brytanii Kluby istnieją od 1926 i są niezwykle istotnym elementem życia literackiego, mają wpływ na rynek książki, w tym na najważniejsze nagrody literackie, a nawet nakłady książek.

     Dyskusyjne Kluby Książki są elementem wieloletniego ogólnopolskiego programu promocji czytelnictwa i wsparcia sektora książki "Tu Czytamy!", objętego patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem programu jest wykreowanie mody na czytanie, poprzez akcentowanie przyjemności płynących z lektury oraz promowanie aktywnego udziału w życiu literackim, np. poprzez spotkania z ciekawymi ludźmi, interesujące dyskusje, twórcze wykorzystanie wiedzy płynącej z książek i literatury. Jego realizacja możliwa jest dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Życzymy jeszcze wielu równie wspaniałych rocznic ;)!

ks. Marian Fatyga   

(fot. parafia Skalbmierz)
Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/serwis/ko/biblioteki/20181019skal_10lat/art.php