Leszek Mazan & Mieczysław Czuma - "korepetycje" z historii Polski

(fot. PiMBP w Proszowicach)

Proszowice, 16-10-2018

     Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Proszowicach w ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Książki zorganizowała spotkanie autorskie z dwoma znakomitymi dziennikarzami i znawcami polskiej historii- Leszkiem Mazanem i Mieczysławem Czumą.

     Tematem przewodnim spotkania zorganizowanego w roku uroczystych obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości Polski były kulisy polityki i działań w naszym kraju i na arenie międzynarodowej, które doprowadziły do kolejnych rozbiorów i wykreślenia naszej ojczyzny z mapy Europy. Fakty i anegdoty przytaczane ze swadą przez obu Panów, pomimo żartobliwego charakteru i pozornie marginalnego znaczenia, miały trudną do przecenienia wartość informacyjną.

(fot. PiMBP w Proszowicach)

     Była mowa o przyczynach pierwszego rozbioru Polski, o specyfice życia w poszczególnych zaborach, o przekraczaniu granic i koncepcjach odbudowy Polski, jakie zrodziły się w 1911 r. Była mowa o polskim hymnie i ciekawostki o tym, jakie utwory kandydowały do tej zaszczytnej roli po odzyskaniu niepodległości. Były odpowiedzi na pytanie, dlaczego nie został hymnem Polski tekst K.I Gałczyńskiego "Wszystko Tobie ukochana ziemio", pieśń "Boże coś Polskę" czy "Rota" napisana przez M. Konopnicką na cześć dzieci z Wrześni. I o tym, kiedy Feliks Nowowiejski wpadł na pomysł napisania melodii do Mazurka Dąbrowskiego. Dwudziestolecie międzywojenne zapisało się w polskiej historii jako okres olbrzymiego wysiłku zjednoczenia kraju, a nasi goście szczególnie ten okres w historii Polski znają i doceniają.

     Przypomnijmy: Leszek Mazan to znany dziennikarz i publicysta, słynący ze swojego zamiłowania do wojaka Szwejka, wieloletni były redaktor "Przekroju" i dawny szef Kroniki TVP w Krakowie, autor książek o Krakowie i czeskiej Pradze. Współautorem wielu z tych książek jest Mieczysław Czuma -były redaktor naczelny tygodnika "Przekrój", znawca historii Krakowa i dziejów jego mieszkańców, inicjator powstania nauki o wyższości Krakowa nad resztą świata zwanej "krakauerologią".

(fot. PiMBP w Proszowicach)

     Uczestnicy spotkania byli pod urokiem wiedzy, taktu i kultury osobistej gości z Krakowa. Wiele osób zakupiło książki "sprzedawane poniżej ceny... talentu autorów" i stanęło w kolejce po autografy i do wspólnego pamiątkowego zdjęcia.

PiMBP w Proszowicach   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/ko/biblioteki/20181016mazan_czuma/art.php