Gorące lato i jesień w bibliotece

(fot. MGiPBP w Kazimierzy Wielkiej)

Kazimierza Wielka, 6-07-2018

     Od czerwca do grudnia w Miejsko-Gminnej i Powiatowej Bibliotece im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Z początkiem czerwca biblioteka rozpoczęła realizację dwóch projektów w ramach programu "Partnerstwo dla książki" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego a są to: "REYADA 2018 - święto patrona biblioteki", "Bibliokulturka".

(fot. MGiPBP w Kazimierzy Wielkiej)
"REYADA 2018 - święto patrona biblioteki" będzie polegało na organizowaniu wydarzeń/konkursów mających na celu popularyzację działalności biblioteki wśród mieszkańców i czytelników ("A to miej na pilnej pieczy, abyś czytał, jeśli tylko możesz") a także popularyzację sylwetki Mikołaja Reja (patrona biblioteki). Chcemy wyłonić i nagrodzić najlepszych czytelników biblioteki, nie tylko za częste wypożyczanie zbiorów ale także udział w spotkaniach i kursach. Zorganizujemy II edycję konkursów: "REYoWY Super czytelnik" i "Reyowa Gra Biblioteczna". Najmłodszych zaprosimy po karty czytelnicze, książeczki i bodziaki z logo w ramach akcji "Niemowlakowi się CZYTA!". Biblioteczny rok i konkursy podsumujemy 7 grudnia 2018 roku podczas wielkiego finału akcji, całość zakończy tradycyjnie uczta staropolska przygotowana przez sponsora a po uczcie gra "Rej dla dorosłych". Na ten dzień zaplanowaliśmy także recital Kuby Blokesza. Informacje o konkursach można znaleźć na stronie internetowej biblioteki w zakładce" Reyada 2018.

"Bibliokulturka" została zainicjowana 1 czerwca 2018 roku teatrzykiem ale dopiero w lipcu i sierpniu zawładnie wakacje biblioteką. W ramach tego projektu dzieci będę mogły uczestniczyć w:
  • teatrzykach,
  • zajęciach z animatorem z elementami dogoterapii (ABI - terapeutka),
  • spotkaniu z Małgorzatą Heretyk,
  • spotkaniu autorskim z elementami warsztatu radiowo-telewizyjnego, który poprowadzi Roman Czejarek,
  • spotkaniu z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Kazimierzy Wielkiej,
  • warsztatach z rysownikiem Pawłem Wakułą,
  • zwiedzaniu siedziby Komendy Powiatowej Straży Pożarnej, spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem,
  • warsztatach poetycko - literackich z Ewą Stadtmüller,
  • zajęciach z fizjoterapeutą Marcinem Galwasem,
  • a także warsztaty z plastykiem, animatorem, podróżnikiem,
  • zwieńczeniem wakacji będzie kurs pierwszej pomocy przeprowadzony przez Centrum Medyczne MAXMED w Kazimierzy Wielkiej.
(fot. MGiPBP w Kazimierzy Wielkiej)

     Udział w zajęciach BEZPŁATNY! Obowiązują zapisy na zajęcia oraz aktywne karty czytelnika biblioteki. Darmowe wejściówki na niektóre spotkania są do odebrania w bibliotece.

     Patronat nad projektami "REYADA 2018 - święto patrona biblioteki" oraz "Bibliokulturka" objął burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka Adam Bodzioch.

     Lato to nie tylko dzieci w bibliotece ale także działania międzypokoleniowe i takie skierowane tylko do dorosłych. Już 21 lipca 2018 roku o 10:00 startuje spod budynku biblioteki rajd rowerowy "Odjazdowy bibliotekarz - 100 uczestników na 100-lecie Niepodległości". Trasa rajdu to 20 kilometrów i prowadzi ona od biblioteki na ulicy Kolejowej 17 przez Wojciechów, Kazimierzę Małą, Cło, Gabułtów, Hołdowiec, Cudzynowice do domku myśliwskiego Koła Łowieckiego Pionier w Słonowicach, w którym organizatorzy przewidzieli grill i zabawy integracyjne dla uczestników. Rajd poprowadzi Burmistrz Adam Bodzioch (patronat nad wydarzeniem). Jedzie z nami Mistrz Andrzej Szczepanik oraz strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej a o bezpieczeństwo zadba Komenda Powiatowa Policji w Kazimierzy Wielkiej. Rajd jest częścią XII Międzynarodowych Dni Kazimierzy Wielkiej.

(fot. MGiPBP w Kazimierzy Wielkiej)

     W piątek 27 lipca zapraszamy o godzinie 18:00 na spotkanie autorskie i promocję najnowszej książki Józefa Belskiego, podczas której laudację wygłosi wieloletni dyrektor biblioteki - Andrzej Bienias. Dorosłych w wakacje zapraszamy także do udziału w warsztatach malowania na jedwabiu oraz do udziału w konkursie "REYoWy Super czytelnik".

Kończąc lato lub witając jesień będziemy rozdawać książki dzieciom. Łącznie zrealizujemy 3 projekty i rozdamy książki dla około 200 dzieci, tj.:
  • dzieciom w wieku od 0 do 6 miesięcy w ramach akcji "Niemowlakowi się czyta!" (Reayada 2018 - święto patrona biblioteki")
  • 3-latkom w ramach projektu "Mała Książka - Wielki Człowiek. Trzylatki" (wyprawki czytelnicze czyli książki dla dzieci, poradniki dla rodziców, karty czytelnicze rozdawane w ramach ogólnopolskiej akcji prowadzonej przez Instytut Książki)
  • 4-latkow w ramach akcji "Od 4 roku bez książeczki ani kroku" ("Bibliokulturka")
Akcja "Niemowlakowi się CZYTA!" będzie miała na celu popularyzację czytania małym dzieciom oraz zachęcenie rodziców do udziału w zajęciach naszej grupy zabawowej "Reyowe smyki", która skierowana jest do rodziców dzieci w wieku 0-3 lata. Grupa spotyka się w każdy czwartek w godzinach 10:00-11:30, udział w zajęciach jest bezpłatny. Obecnie prowadzimy nabór do grupy, która będzie miała zajęcia od września 2018 roku do sierpnia 2019 roku. Chętnych (rodziców/opiekunów) prosimy o kontakt tel. (41) 352-12-11 lub mail: biblkw.fddim@gmail.com.

Szkolenia "E-mocni: cyfrowe umiejętności, realne korzyści" powrócą po wakacyjnej przerwie. Osoby chętne do podnoszenia kompetencji cyfrowych prosimy o kontakt z biblioteką (41) 352-12-11 lub mail: bibliotekakazimierzawielka@gmail.com Udział w szkoleniach jest bezpłatny a swoje umiejętności komputerowe można podnieść poprzez realizowanie podstawowych tematów, jak np. uruchamiam komputer czy zakładam skrzynkę mailową ale także bardziej zaawansowanych podzielonych na 9 bloków tematycznych. W pierwszym roku realizacji projektu największą popularnością cieszyły się tematy: Oferta kulturalna w Internecie, Rozwijam swoje hobby dzięki Internetowi, Obsługa e-konta, Zakupy przez Internet. Jak płacić za zakupy w Internecie?, Wyszukuj informacje w sieci zapisuj je, notuj, Najciemniej pod latarnią? Jak zdobyć informacje o najbliższym otoczeniu oraz Tworzę własne materiały np. teksty, tabele.

Lokalny Klub Kodowania (LKK) w Kazimierzy Wielkiej działa od maja 2017 powstał dzięki udziałowi biblioteki w projekcie "Link do przyszłości" - wspólnej inicjatywie Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI) oraz firmy Microsoft. Celem projektu jest zachęcenie młodych ludzi do nauki kodowania. Dzięki temu, że dołączyliśmy jako instytucja do projektu mogliśmy korzystać z możliwości wypożyczenia robotów Finch, które uatrakcyjniły zajęcia. Roboty Finch gościły u nas w bibliotece dwa razy - łącznie okres ich wypożyczenia wyniósł 6 miesięcy i wrócą do naszej filii we wrześniu 2018 roku.

     Oprócz tego, że wykorzystywaliśmy je na zajęciach w bibliotece służyły nam także na warsztatach pokazowych z kodowania. Członkowie Lokalnego Klubu Kodowania uczestniczyli w projekcie "Zakodowani w bibliotece" dofinansowanym ze środków Fundacji BGK w ramach programu Na dobry początek. Dzięki temu na zajęciach mogli używać zakupionych w ramach projektu robotów edukacyjnych Dash i Dot. W ramach projektu wzięli także udział w wyjeździe naukowym do Centrum Leonarda da Vinci. Zajęcia w ramach klubu kodowania odbywały się przez cały rok kalendarzowy. Przez ten czas kodowaliśmy z wykorzystaniem robotów: Finch, Dash i Dot, Photon. Wykorzystywaliśmy gry: Cody Roby oraz Scottie Go. Poznaliśmy takie programy jak: Scratch Junior, Scratch, Codu Game Lab. Korzystaliśmy z samouczków dostępnych na stronie Godziny Kodowania.

(fot. MGiPBP w Kazimierzy Wielkiej)

     Na czas tegorocznych wakacji robimy przerwę i wracamy we wrześniu. Zapisy oczywiście w bibliotece a udział w spotkaniach LKK jest bezpłatny. Od września będziemy uczyć się kodowania z wykorzystaniem wszystkich dotychczasowych robotów: Finch (ponownie wypożyczone w ramach "Linku do przyszłości"), Dash i Dot (zostają na zawsze po zrealizowaniu projektu "Na dobry początek"), Photon (rozgoszczą się u nas i zostaną dzięki udziałowi biblioteki w projekcie "Kodujemy w bibliotece").

     Kto wymyśla i realizuje te działania? Oczywiście zespól biblioteczny, który w tym roku także podejmie się realizacji projektów skierowanych tylko do bibliotekarzy. W ramach akcji "Re-Animuj się!" warsztaty z Ambasadorami Labib powędrują do 27 bibliotek z całej Polski. W tym szczęśliwym gronie znaleźliśmy się także i my. Stacjonarne warsztaty "International Games Week Polska" jesienią poprowadzi u nas Ambasador Labib Marta Kryś.

     Od sierpnia będziemy także wraz z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Busku Zdroju realizowali cykl szkoleń dla bibliotekarzy "Inicjatywy szkoleniowe". Projekt skierowany jest głównie dla pracowników bibliotek publicznych z powiatów kazimierskiego i buskiego (około 40 osób) ale na niektóre warsztaty zaprosimy także bibliotekarzy powiatów ościennych. Zadanie ma na celu zintegrowanie środowiska bibliotekarskiego działającego na terenie tych dwóch powiatów oraz poprawienie ich relacji zawodowych a także lepsze poznanie się co ma zaowocować podejmowaniem wspólnych inicjatyw kulturalnych i oświatowych. Biblioteką odpowiedzialną za realizację zadania jest Kazimierza Wielka.

Nina Turek-Kwiecień   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/serwis/ko/biblioteki/20180706kw_gorace/art.php