O świętym spokoju i wędrownych ptakach

(fot. GBP Ostrów)
(fot. GBP Ostrów)

Ostrów, 21-12-2017

     Współczesna literatura dziecięca jest wielobarwna i różnorodna. I podobnie jak najlepszy nauczyciel tłumaczy oraz objaśnia dzieciom zawiłości świata, wpływa na rozwiązywanie ich problemów emocjonalnych, a zapewniony dzieciom stały kontakt z literaturą jest dobrym sposobem na jego ciągły rozwój.

     Mając na uwadze terapeutyczną funkcję książki w Bibliotece Publicznej w Ostrowie zorganizowane zostały zajęcia edukacyjne z elementami biblioterapii, w których uczestniczyli uczniowie z IV i V klasy Szkoły Podstawowej. Na podstawie utworu pt. Baśń o świętym spokoju Zofii Staneckiej (przypomnę- niedawnego gościa spotkania autorskiego w Bibliotece) uczestnicy zastanawiali się nad następującą kwestią - czy w życiu są rzeczy, dla których warto się zmienić i zaakceptować zmianę kosztem "świętego spokoju"?

     Drugi warsztat biblioterapeutyczny oparty na metaforycznej opowieści o "wędrownych ptakach" miał za zadanie zaznajomić uczniów ze zjawiskiem imigracji w ówczesnym świecie oraz uwrażliwić ich na potrzeby wzajemnej tolerancji i szacunku wobec drugiego człowieka, jego inności i odmienności.

     Wędrowne ptaki to utwór rekomendowany jako książka z najwyższej półki Michaela Rohera. To opowieść o spotkaniu chłopca z grupą Obcych, wzajemnym poznawaniu się i potrzebie niesienia pomocy, ale też dystansie i strachu przed nimi. Z opowiedzianej wzruszającej historii postawiliśmy sobie ważne pytanie: jak budować postawy pełne tolerancji i poszanowania inności?

(fot. GBP Ostrów)

     Zajęcia edukacyjne z elementami biblioterapii odbyły się z okazji II Ogólnopolskiego Dnia Biblioterapii obchodzonego 14 listopada.

Halina Rokita   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/serwis/ko/biblioteki/20171221ostr_terapia/art.php