facebook
REYADA 2017

    Dzisiaj jest środa, 12 grudnia 2018 r.   (346 dzień roku) ; imieniny: Ady, Aleksandra, Dagmary    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 
 |   życie kulturalne   |   aktualności oświatowe   | 
 wiadomości z bibliotek 
 |   historia, pamięć   |   Nieskończenie Niepodległa   | 

serwis IKP / kultura-oświata / wiadomości z bibliotek / REYADA 2017
O G Ł O S Z E N I A
patronaty IKP


REYADA 2017

(fot. MGiPBP w Kazimierzy Wielkiej)

Kazimierza Wielka, 14-11-2017

     "REYADA 2017 - święto patrona biblioteki" właśnie stała się historią... historią bogatą w wydarzenia. W 2005 roku, który przez Sejm ogłoszony był Rokiem Reja w związku 500-lecie jego urodzin naszej bibliotece uroczyście nadano jego imię. Pierwsza REYADA odbyła się w 2010 roku. Tegoroczna REYADA była w odróżnieniu od lat wcześniejszych wydarzeniem długotrwałym.

     Nasze działania trwały od sierpnia do grudnia a we wszystkich odsłonach REYADY uczestniczyło blisko 300 osób. Uroczyste podsumowanie projektu realizowanego w ramach programu "Partnerstwo dla książki" nastąpiło 1 grudnia 2017 roku w czytelni biblioteki. Dyrektor biblioteki Nina Turek-Kwiecień podsumowała wówczas biblioteczny rok. Był to rok bogaty w wydarzenia kulturalne i działania skierowane do wszystkich grup odbiorców. Z myślą o czytelnikach realizowaliśmy takie projekty, jak: "Wakacje z książką", "Spotkania autorskie" czy "7 Kazimierski Miesiąc czytania dzieciom", włączaliśmy się w ogólnopolskie wydarzenia i akcje czytelnicze: Odjazdowy bibliotekarz, Noc Bibliotek, Tydzień kodowania, Tydzień Bibliotek, Dzień Bezpiecznego Internetu, Narodowe Czytanie.

     W 2017 roku dotacja organizatora wyniosła 350 000,00 zł, biblioteka otrzymała dodatkowe środki na działalność: dotacja celowa Powiatu Kazimierskiego (25 000,00 zł), dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (9849,00 zł) oraz dofinansowanie do 3 projektów w ramach programu "Partnerstwo dla książki" (17 000, 00 zł). Wniosek do projektu stworzyli: Greta Dzikowska, Joanna Kądziela-Kot oraz Adam Bienias a otrzymane dofinansowanie w wysokości: 7 000,00 zł ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczono na zorganizowanie 5 spotkań autorskich.

     W ramach cyklu odwiedzili nas: Tadeusz Chudecki, Jarosław Kret, Jan Grzegorczyk, Roman Czejarek i Katarzyna Berenika Miszczuk. W spotkaniach uczestniczyło łącznie 185 osób. Za "Wakacje z książką" odpowiadała Monika Wendel, w realizacji działań włączyli się pozostali bibliotekarze. Dofinansowanie ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 5 000,00 zł przeznaczono na organizację 18 spotkań dla dzieci i młodzieży, spotkań autorskich, dwóch teatrzyków, warsztatów oraz na realizację akcji "Od 4 roku bez książeczki ani kroku", którą wspólnie z Moniką Wendel prowadziła Barbara Janasik. Łącznie w 2017 roku karty biblioteczne założyło prawie 100 4-latków, którzy na pamiątkę tego wydarzenia otrzymali od biblioteki książki "Baki z morałem". "Wakacje z książką" to cykl, który trwał od 1 lipca do 30 września, jego uczestnicy to: 495 osób.

(fot. MGiPBP w Kazimierzy Wielkiej)

     "REYADA 2017 - święto patrona biblioteki" to trzeci z dofinansowanych ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego projektów w ramach programu "Partnerstwo dla książki". Dofinansowanie w wysokości 5 000,00 zł przeznaczono na organizację następujących wydarzeń:
 • REYOWY SUPER CZYTELNIK
 • REYOWA GRA BIBLIOTECZNA
 • SPOTKANIE PODSUMOWUJĄCE
 • WYCIECZKA DO NAGŁOWIC
W sierpniu 2017 roku ogłosiliśmy konkurs o nazwie: "REYoWY Super Czytelnik", którego celem była przede wszystkim popularyzacja czytelnictwa w lokalnym środowisku oraz zachęcanie mieszkańców do częstszego odwiedzania i korzystania z różnych usług biblioteki. Konkurs trwał od 1 sierpnia do 20 listopada 2017 roku. Czytelnikiem Roku zgodnie z regulaminem została osoba, która w czasie trwania Konkursu zgromadzi największą liczbę punktów. Punkty przyznawane były wg poniższych zasad:
 • 1 wypożyczony egzemplarz: książka, audiobook, film, czasopismo, gra planszowa - 1 punkt [wszystkie kategorie wiekowe];
 • za nieterminowy zwrot wypożyczonych materiałów bibliotecznych - minus 1 punkt [wszystkie kategorie wiekowe];
 • uczestnictwo w organizowanym w bibliotece lub Filii spotkaniu - 10 punktów [wszystkie kategorie wiekowe];
 • udział w szkoleniach E-Mocni: cyfrowe umiejętności, realne korzyści - 10 punktów za każde zajęcia [III kategoria wiekowa];
 • ilustracja do przeczytanej książki (technika dowolna, format A4), ilustracja musi być podpisana imieniem i nazwiskiem autora - 10 punktów [II kategoria wiekowa];
 • udział w spotkaniach Klubu Gier Planszowych - 5 punktów [II kategoria wiekowa];
 • udział w spotkaniach grup zabawowych - 5 punktów [I lub III kategoria wiekowa];
 • komentarz pod postem na Facebooku - 5 punktów [II lub III kategoria wiekowa].
     Konkurs miał charakter otwarty a jego uczestnikiem mógł zostać każdy kto posiada kartę czytelnika Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było wypełnienie i podpisanie Karty Zgłoszenia. Kategorie wiekowe uczestników (w momencie zgłoszenia udziału):

I kategoria - czytelnicy do lat 5
II kategoria - czytelnicy od 6 do 15,
III kategoria - czytelnicy powyżej 16 roku życia.

W grupie wiekowej 0-5 lat zwyciężyli:

I miejsce - Dorian Piwudzki (106 pkt)
II miejsce - Jakub Cichy (93 pkt)
III miejsce - Wiktoria Bojko (42 pkt)

W grupie wiekowej 6-15 lat zwyciężyli:

I miejsce - Karolina Cicha (326 pkt)
II miejsce - Oliwia Czajka (135 pkt)
III miejsce - Zuzanna Cichy (101 pkt)

W grupie wiekowej powyżej 16 r. życia zwyciężyli:

I miejsce - Halina Woźniak (242 pkt)
II miejsce - Marta Nowak (215 pkt)
III miejsce - Kinga Zawada-Korczak (97 pkt)

     Zwycięzców wyłoniła komisja w składzie: Nina Turek-Kwiecień, Barbara Janasik i Greta Dzikowska. Nagrodami dla REYoWych Super Czytelników były: książki, gry planszowe, kubki z logo biblioteki a dla zdobywców I miejsc w każdej kategorii wykonane przez Barbarę Janasik MIKOŁAJE z włóczki.

     W listopadzie 2017 roku uczniów szkół podstawowych zaprosiliśmy do Reyowej Gry Bibliotecznej. W Grze mogły brać udział 5-osobowe grupy zgłoszone przez opiekuna (który w grze udziału bezpośrednio nie brał). Zadaniem uczestników gry było poruszanie się miedzy pomieszczeniami biblioteki i filii, w których umiejscowiono Punkty Kontrolne. Na każdym z 8 Punktów grupa miała do wykonania zadanie a wśród nich m.in.: krzyżówka, 15 minut kodowania, zadania ruchowe oraz test wiedzy dotyczący Kazimierzy Wielkiej, biblioteki oraz Mikołaja Reja (test przygotowano z użyciem aplikacji Kahoot! i nadal można w niego grać wyszukując na stronie https://kahoot.it/ po nazwie: Reyowa Gra Biblioteczna).

     Najwięcej energii uczestnicy włożyli w zadanie artystyczne, gdzie ich zadaniem było przygotowanie z dostępnych materiałów stroju dla osoby sprzątającej bibliotekę, wykorzystano takie przedmioty, jak: worki na śmieci, papier, sznurek, kolorowe tasiemki oraz balony a zdjęcia z gotowymi strojami można podziwiać na naszej stronie internetowej. Rywalizacja odbywała się w dwóch kategoriach wiekowych:
 • VI-VII klasa szkoły podstawowej: 28 listopada 2017 roku w godzinach 8:00 - 10:00
 • IV-V klasa szkoły podstawowej: 30 listopada 2017 roku w godzinach 8:00 - 10:00
Zwycięzcami w kategorii wiekowej starszej zostali uczniowie Samorządowej Szkoły Podstawowej w Kamieńczycach. Drużyna I w składzie: Bartłomeij Żuracki, Karolina Mzyk, Maciej Podziomski, Adrian Korfel oraz Stanisław Warchoł zdobyła łącznie 41 punktów i o 1 punkt wyprzedziła Drużynę IV z Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Kazimierzy Wielkiej w składzie: Natalia Małecka, Natalia Nawrot, Piotr Pomykalski, Patrycja Kotwica oraz Karolina Grudzień. Trzecie miejsce zajęła Drużyna V z Samorządowej szkoły Podstawowej w Kazimierzy Wielkiej, którą tworzyli: Patryk Paś, Szymon Gącik, Weronika Trojan, Oliwia Żarek oraz Jakub Włusek. Opiekunem zwycięskiej drużyny była Pani Małgorzata Cabala a drużyn, które zajęły 2 i 3 miejsce Pan Piotr Kwiecień.

W kategorii klas V-VI triumfowały drużyny z Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Kazimierzy Wielkiej zgłoszone przez Panią Katarzynę Borycką. Zwyciężyła z 72 punktami Drużyna V w składzie: Ewa Wojas, Gabriela Wojtasik, Martyna Frączek, Igor Grzesik oraz Jędrzej Kania. Ponad 10 punktów mniej (61 punktów) zgromadzili zdobywcy drugiego miejsca Drużyna II, która tworzyli: Zuzanna Sambór, Wiktoria Paś, Kinga Wójcik, Weronika Pabiś i Bartosz Krzemiński. Drużyna III, która zajęła miejsce trzecie, zgromadziła 58 punktów a jej skład to: Wiktoria Durbas, Natalia Jałocha, Jakub Dusza, Michalina Szwajca oraz Karol Galus. Opiekunem tej grupy reprezentującej Szkołę Podstawową "Twórcza szkoła" w Cudzynowicach była pani Renata Reszka.

     Pula nagród w konkursie przekraczała 1000,00 zł a zwycięzcy otrzymali gry planszowe ("Nie śmiej się" oraz "Pan tu nie stał"), książki i filmy, natomiast nauczyciele pamiątkowe kubki z logo biblioteki. Nagrodą dodatkową była możliwość udziału w organizowanej w ramach REYADY 2017 wycieczki do Dworku Mikołaja Reja w Nagłowicach (5-osobowa zwycięska grupa + opiekun).

(fot. MGiPBP w Kazimierzy Wielkiej)

     Rejowy wieczór 1 grudnia 2017 roku obfitował w wiele wydarzeń artystycznych, które rozpoczął Andrzej Bienias starając się zebranym przybliżyć życie i twórczość Mikołaja Reja opowiedział m.in. o klątwie, jaką rzucono na Reja w kazimierskim kościele. Klątwie, na którą Rej w pełni zasłużył. Nie był teologiem w klasycznym tego słowa znaczeniu, prezentował ideały reformacji w swojej bogatej twórczości, zwracając przede wszystkim uwagę konieczność związku Kościoła z wiernymi przez ich aktywny udział w życiu wspólnoty. Wierzył w istnienie silnego naturalnego porządku ustanowionego przez suwerennego Boga co wyraził w "Zwierciadle" z roku 1568 roku. Jego działalność miała wpływ na wizerunek i charakter polskiego ewangelicyzmu-reformowanego w XVI wieku.

Podczas swego wykładu Andrzej Bienias powiedział, że kiedy usłyszał, że REYADA będzie 1 grudnia to niezbyt spodobała mu się ta data a później przypomniał sobie jeden istotny fakt w historii biblioteki i postanowił zaskoczyć zebranych informacją, że to właśnie 1 grudnia 1992 roku (dokładnie 25 lat wcześniej) burmistrz Adam Bodzioch przecinał wstęgę otwierając nowo wybudowany budynek biblioteki. Artystyczną ucztę dla ucha przygotowała także pani Beata Niebylicka, która wraz z uczennicą Liceum ogólnokształcącego w Kazimierzy Wielkiej Gabriela Leśniak zachwycała tego wieczora swych głosem. Odwołaniem do tradycji REYADY był teatr przy stoliku. Przy pierwszym Teatrze przy Stole "Polacy nie gęsi" w 2010 roku siedzieli: prof. Kazimierskiego liceum Emilia Molska, Ewa Wiejacha, Andrzej Bienias oraz Huber Przybyszewski. W 2017 roku do stołu usiadła Grupa teatralna "APROPO" prowadzona przez Ewę Wiejachę, która do tego stołu zaprosiła Andrzeja Bieniasa powierzając mu najważniejszą z ról - rolę Mikołaja Reja. O ucztę dla ciała tradycyjnie zadbał Pałac LACON, który od kilku lat podczas REYADY organizuje w murach biblioteki ucztę staropolską, podczas której króluje bigos, swojski chleb i ogórki kwaszone.

     We wtorek 5 grudnia 2017 roku zwycięzcy bibliotecznych konkursów oraz zainteresowani uczestnicy REYADY opuścili Kazimierzę Wielką i udali się w podróż. W piękny zimowy poranek zawitaliśmy do Dworku Mikołaja Reja w Nagłowicach. Patron naszej biblioteki był jednym z najwybitniejszych twórców okresu Renesansu (pseudonim: Ambroży Korczbok Rożek) urodził się w 1505 r. w Żurawnie pod Haliczem, zmarł w 1569 r. w Rejowcu.

     Rodzice Reja należeli do zamożnej szlachty (herbu Oksza), osiadłej w Nagłowicach koło Jędrzejowa. W 1514 r. Rej rozpoczął naukę w szkole w Skalmierzu, potem w Bursie Jerozolimskiej Akademii Krakowskiej. Był jednym z pierwszych poetów piszących w języku polskim. Ożenił się z Zofią Kościeniówną z Sędziszowa i przeszedł na kalwinizm. Stał się gorliwym działaczem religijnym. Prowadził też bujne życie polityczne: nie opuścił - jak pisał poeta, działacz reformacyjny Andrzej Trzecieski - "żadnego sejmu, zjazdu ani żadnej koronnej sprawy".

     Rej był pisarzem wszechstronnym i niezwykle płodnym. Do dziś funkcjonuje pewien stereotyp przeciwstawiający dwu najważniejszych twórców polskiego renesansu - prostaka Reja i subtelnego humanistę Kochanowskiego. Stereotyp taki tworzyli przeciwnicy polityczni Reja, przedstawiając go jako nieokrzesanego nieuka, opoja i żarłoka, który młodość spędził jak dzikus, szkół unikał i żył rozpustnie. Do takiego obrazu przyczynił się nieco sam Rej, który nie gardził sprośną anegdotą, grubym dowcipem i brzydkim słowem rodem ze szlacheckiej biesiady [http://culture.pl/pl/tworca/mikolaj-rej].

     Wszyscy wiemy, że Rej jest autorem słów: "Polacy nie gęsi, swój język mają" ale w Nagłowicach młodzież z zaskoczeniem słuchała, że to Rej stworzył takie popularne powiedzenia, jak: jaka praca, taka płaca ("Jaka robota, taka zapłata") czy "Nie mów co chcesz, abyś nie usłyszał czego nie chcesz". Mikołaj Rej jako dziedzic Nagłowic, gospodarował wzorowo - sadził lasy, zakładał pasieki, a dęby, jak głosi legenda, sadzone jego ręką dotrwały do naszych czasów. Skupował w okolicy wsie przyłączając je do swojej dziedziny; na gruntach Tworowa w 1554 roku założył miasto Okszę (dzisiejsza Oksa). Rej umiera w 1569 roku pozostawiając majątek swojej żonie [http://www.naglowice.pl/historia.htm].

     Muzeum Mikołaja Reja w Nagłowicach mieści się w wybudowanym w latach 1798-1800 klasycystycznym dworku Walewskich (muzeum utworzono z okazji 400-lecia śmierci pisarza). W Dworku podziwialiśmy m.in. obraz przedstawiający Andrzeja Reja (ok. 1584-1641) działacza kalwińskiego oraz dyplomatę, namalowany przez Rembrandta na obrazie "Szlachcic polski". W parku w styku angielskim stoi popiersie Mikołaja Reja, które w ramach przygotowanej niespodzianki kazimierska młodzież ozdobiła strojem Mikołaja.

     W drodze powrotnej z Nagłowic zatrzymaliśmy się w Opactwie Cystersów w Jędrzejowie, gdzie nasz przewodnik (Andrzej Bienias) opowiedział o tym, że w 1218 r. biskup Wincenty Kadłubek (autor "Kroniki Polskiej"), wpływowy mąż stanu, bliski doradca władców, światły i wykształcony zwolennik reform w ówczesnym Kościele polskim, zrezygnował z godności, beneficjów i z urzędu, by pieszo przywędrować do Jędrzejowa i tu jako skromny mnich spędzić kilka lat życia [http://www.diecezja.kielce.pl/parafie/jedrzejow-bl-wincentego-kadlubka-b-w].

Nina Turek-Kwiecień   idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Raj nie jest z tego świata, ale są na nim jego fragmenty.
(Anonim)
grudzień  12  środa
grudzień  13  czwartek
grudzień  14  piątek
grudzień  15  sobota
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ