Nasz kolega redakcyjny, Zdzisław Kuliś "Człowiekiem Roku"

Zdzisław w domowych pieleszach, pośród pamiątek (fot. zbiory Zdzisława Kulisia)

Donosy, 26-02-2018

     W piątek, 23 lutego odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród "Człowiek Roku 2017" organizowana przez Echo Dnia w Kielcach. Nasz kolega redakcyjny, Zdzisław Kuliś odebrał na niej, dość pokaźnych rozmiarów dyplom oprawiony w solidną ramkę, piękną statuetkę i czerwoną różę.

     Zdziśka znamy doskonale z publikowanych na naszył łamach artykułów poświęconych ludziom i wydarzeniom z "tamtego kąta" Ziemi Proszowskiej tj. powiatu kazimierskiego. Pamiętamy o jego ciekawej książce "Historia pewnego zegara", z którą nasi czytelnicy, w odcinkach mogli zapoznać się w latach 2015-2017. Teraz również można to zrobić, ponieważ wszystkie odcinki są w dziale prossoviana/on-line (TUTAJ). Aktualnie można w Internetowym Kurierze Proszowskim śledzić także odcinki "Przygód Franka karierowicza" - kolejnej powieści naszego kolegi.

     "Wspomnienia - Historia pewnego zegara", która drukiem ukazała się w zeszłym roku, stała się jednym z argumentów dla Kapituły konkursu aby nominować Zdzisława do tytułu. Nie mniej istotna (jeżeli nie ważniejsza) jest bardzo aktyna działalność społeczna autora publikacji. Tak sam laureat mówi o swojej pasji działania pro publico bono:

Całe życie pracowałem społecznie, a najdłużej jednakże w straży pożarnej. Przez 30 lat pełniłem funkcję skarbnika Miejsko - Gminnego Związku Ochotniczej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej. Najdłużej pełniący tą funkcję skarbnik społeczny w historii Kazimierzy Wielkiej. Był okres w mojej pracy, że wieszali na mnie społeczne obowiązki jak zabawki na choince. Napiszę krótko o jednym z nich. Otóż w latach siedemdziesiątych, kiedy pracowałem w Gminie w Kazimierzy Wielkiej jako główny księgowy powołano mnie bez uprzedzenia na przewodniczącego Komisji Pojednawczej przy Urzędzie Miasta i Gminy. No gdzie, co i do czego? Główny księgowy i komisja pojednawcza. I godziłem zwaśnione strony przez całą kadencję. Co miałem robić? Natomiast teraz, kiedy odszedłem na emeryturę przez cały czas pracuję społecznie. Jestem członkiem Związku Emerytów, członkiem Odonowskiego Towarzystwa Kulturalnego, członkiem Stowarzyszenia AK Koła w Kazimierzy Wielkiej i członkiem Stowarzyszenia Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza w Proszowicach woj małopolskie (nawet tym się pasjonowałem). I następnie co jeszcze. Przecież to wszystko moje pisanie wierszy, nawet przyśpiewek na dożynki, a nawet kilku piosenek i wydawanie książek jest moją pracą społeczną, bo przecież to wszystko piszę i wydaję społecznie, często za moje pieniądze. To wszystko jest moja pasja.

Gratulujemy Zdzisiu!

Redaktor Naczelny Echa Dnia Stanisław Wróbel wręcza dyplom naszemu laureatowi na kieleckiej gali
(fot. zbiory Zdzisława Kulisia)


RN Internetowego Kuriera Proszowskiego - Andrzej Solarz   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/redakcja/news/20180226czlowiek/art.php