Solidarność bez cudzysłowu

(fot. Ośrodek KARTA)
(fot. Ośrodek KARTA)
5-06-2020

     W roku 40-lecia Solidarności Ośrodek KARTA wczoraj (4 czerwca) podjął akcję "Solidarność bez cudzysłowu". Obecnie Solidarność w niczym nie przypomina wielkiej wartości społecznej sprzed 40 lat - istnieje jedynie w cudzysłowie, zaś społeczeństwo wydaje się nie pamiętać, jaka formacja w istocie doprowadziła do III Rzeczpospolitej.

     W czerwcu warto przypomnieć to uniwersalne zjawisko wykreowane przez polskie społeczeństwo. Poniżej przypomnimy 21 tez - które są interpretacją procesu, jaki dokonał się w Polsce za sprawą Solidarności. Zmęczeni ciężarem współczesnej polityki, kreowanych przez nią konfliktów społecznych, a ostatnio - pandemii, obywatele III Rzeczpospolitej zdają się tracić z oczu coś, z czego wzięła się suwerenna Polska. Ile egoistycznej złej woli, partykularnych interesów, konformizmu klienteli władzy trzeba było, aby w ciągu ledwie trzech dekad zniszczyć największą wartość, jaką Polska stworzyła w najnowszej historii. Świat pamięta i docenia ten wzlot, Polacy sami - lekceważą.

     Odkąd zideologizowały się wzajemnie liczne media i polityka, gdy główne doniesienia stają się najczęściej agresją wobec "wroga" w życiu publicznym, można by sądzić, że ludzie dialogu, konsensusu, empatii - zniknęli z polskiego życia. Trudno im wyrażać swe racje, gdy obok gra się nienawiścią. Przycichli, ale istnieją. Wróciliby, gdyby osłabł ideologiczny wrzask. Latem 1980, gdy siły Peerelu traciły rezon, a Kreml, utknąwszy w Afganistanie, rezygnował z interwencji, na czoło społecznego frontu mogli wyjść zwykli, spokojni ludzie.

(fot. Ośrodek KARTA)

     KARTA współdziała z Fundacją Ronalda Reagana w Polsce, która za rok, 4 czerwca 2021, odsłoniła w Warszawie pomnik Solidarności - to pozapolityczny, prywatny koncept. Znak z solidarycą - autorstwa Jerzego Janiszewskiego (a nie własność NSZZ "S"), główny element pomnika, przywoła w stolicy dobro wspólne. To własność wszystkich, skoro w kulminacyjnym momencie Solidarności, podczas strajku ostrzegawczego 27 marca 1981, pod tą nazwą objawiło się nie tylko symbolicznie, ale wprost fizycznie całe społeczeństwo.

Karta stworzyła z okazji tak ważnej rocznicy 21 TEZ SOLIDARNOŚCI, poznajmy je - pomyślmy:
(fot. Ośrodek KARTA)



red.   

Źródło: Ośrodek KARTA

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2020/06/20200605karta_21tez/art.php