Świnia domowa, zwierzę wszechstronnie "utalentowane"

filmowa bohaterka "Babe - świnka z klasą" (fot. nadesłane przez autora)
Dalewice, 23-07-2019

     Znane są liczne powiedzonka używane w ludzkim społeczeństwie, zawierające świński pod tytuł. Przeważnie są to obraźliwe takie jak: Ożarł lub zachowuje się jak świnia czy seksualnym knur lub leniwa maciora. Dużo można tych negatywów wymieniać. Lecz trzeba podkreślić, że to zwierzę miało i ma, kilka ukrytych talentów. A te czynią ją, wyjątkową postacią w gospodarstwie wiejskim...

Krótka charakterystyka tej "chlewikowej artystki":

     Świnia z języka łacińskiego Sus scrofa f.domestica. To ssak z rodziny świniowatych z rzędu parzystokopytnych. Została udomowiona w epoce kamienia. Wywodzi się od dzika, hodowana głównie ze względu na dużą wydajność rzeźną, oraz wartość mięsa. Samce są zwane knurami, samice maciorami lub lochami. Jest zwierzęciem domowym, obecnie rozpowszechniona na całym świecie. W Polsce hoduje się najczęściej rasy: zwisłouchą białą polską oraz wielką białą polską, złotnicką i puławską.

     Polska świnia-biała zwisłoucha, została wychodowna po drugiej wojnie światowej. Na podstawie materiału pochodzenia niemieckiego i szwedzkiego landrace. Reprezentuje typ mięsny z trzema podtypami: mięsnym, bekonowym i mięsnym ogólnoużytkowym. Jest urzędowo uznana za odpowiednią do hodowli na terenie całego kraju.

     Odznacza się długim tułowiem, przy średnich rozmiarach. Wagę osiąga w przedziale: 300-350 kg. Charakteryzuje się prostym grzbietem, mocnymi nogami, dość długi ryjek, zwisłe uszy, białą szczecinę i skórę bez pigmentu. W miocie jest średnio ponad 11 prosiąt. Wszystkożerna, żywi się: zielonką, koniczyną perską, sianem, plewami, burakami cukrowymi, prażonymi ziemniakami, kiszonką z kolb kukurydzy, kasztanami, żołędziami oraz kuchennymi odpadkami.

locha to samica świni (fot. nadesłane przez autora)

  1. W procesie udomowienia, spełniała ona jednak wiele innych funkcji. W Egipcie, w prymitywnych kulturach rolnych, używano świń do przygotowania ziemi pod zasiew. Przepędzano stadka po powierzchni przyszłego zasiewu. Bezpośrednio po opadnięciu Nilu. W świeżym mule powstawały w ten sposób dołki, do których dostawało się ziarno.
  2. Również młócenie zboża, odbywało się w niektórych krajach przez przepędzanie świń.
  3. W porównaniu z psami, odznaczały się bardzo dobrym węchem. We Francji, używano tresowanych świń do odszukiwania podziemnych owocników trufli (grzybów).
  4. Ze względu na swoją wysoką inteligencję, świnia daje się tresować. W Anglii w XI-XV wieku, były nawet świnie myśliwskie służące do tropienia, wystawiania i aportowania zwierzyny takiej jak: kuropatwy, bażanty, cietrzewie, króliki.
  5. W chirurgii, np. młodzi adepci sztuki lekarskiej uczą się zszywać skórę świni imitującą ludzką.
  6. Najsławniejszą świnką w świecie filmowym, zrobiła karierę o nazwie babe. Główna bohaterka zastąpiła tam rolę psa, opiekując się stadem owiec.


Marcin Szwaja   


PS
Polscy naukowcy są o krok od wyhodowania świni która mogłaby być dawcą organów dla człowieka. Ponieważ DNA (kod gen.) świń jest w 94 procentach zgodny z DNA człowieka. Chyba nie istnieje ryzyko dziedziczenia cech charakteru lub stylu bycia od cztero-racicznych zwierząt zagrodowych? Może w niektórych przypadkach było by to nawet potrzebne... ;) Bo często się też powiada że: świnia ma więcej rozumu od człowieka.


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Aleksander Rajski; Zoologia tom 2; Państwowe Wydawnictwa Naukowe; Warszawa 1984
  2. J.Karpowicz, A.Święcicki; Chów zwierząt gospodarskich; Warszawa 1956
  3. Ilustrowana encyklopedia powszechna; Wydawnictwo Zielona Sowa; 2008

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2019/07/20190723swinia/art.php